Jarné prebúdzanie záhrady našimi očami: Vyzerajú tak aj vaše záhony?

biele narcisy a jarné prebúdzanie záhrady

Narcisy vysadené v skupinách pôsobia v každej záhrade pôvabne (Zdroj: Plnielanu.sk/Veve)

Jarné prebúdzanie rastlín býva v prírode aj v záhrade čarovným procesom. Pripomína cyklickú povahu prírody a po dlhej dobe zimného odpočinku prináša do záhrad nový život. S príchodom teplejšieho počasia sa rastliny aj živočíchy postupne zobúdzajú zo svojej zimnej fázy spánku. Nové výhonky stromov a kríkov aj čoraz sviežejšia zelená na trávnatých plochách dodáva záhradám celkom novú energiu.

Čoraz častejší pobyt v záhrade sa postupne stáva neoddeliteľným znakom prvých jarných dní. Teplejšie popoludnie spoľahlivo signalizuje aj uvoľnená poloha našich malých kocúrikov vyhrievajúcich sa na slniečku. Každý nadšený majiteľ záhrady dobre vie, že skoré jarné dni si vyžadujú aj nemálo námahy. Odstraňovanie prebytočných burín, orezávanie stromov, strihanie kríkov skôr ako zakvitnú a veľa iných povinností na udržanie jej dobrej kondície, ako aj budúcej úrody, k jarným dňom jednoducho patrí.

Nádherné farby drobných kvetov prinášajú do záhrady aj prvé vône. Jarné prebúdzanie, to sú aj útle kvietky fialiek, biele i žlté narcisy alebo omamná vôňa kvitnúcich marhúľ nesúca sa povetrím. Aké rastlinky medzi prvými priťahovali pohľady vo vašej záhrade?

V tej našej to boli najmä snežienky, žlté pruhované, fialové a biele krokusy, narcisy, jarné vresy alebo prvosienka, ktorá si tento rok našla priestor aj na nečakaných miestach. Žiarivou žltou obsypané kry zlatovky či pôda pokrytá enciánovo modrými kvietkami pod starým smrekom u nás pútali pohľady farbami. Určite zaujme aj pre jar menej typická jasná oranžová farba prvých drobných lístkov japonského tavoľníka.

Výber našej prebúdzajúcej sa jarnej záhrady nájdete v galérii.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame