Nakladanie kapusty je obľúbená jesenná aktivita: Poradíme, ako na to!

Nakladanie kapusty

Nakladanie kapusty je predzvesťou zimy (Zdroj: Gettyimages/kabVisio)

Postupujúca jeseň je znakom toho, že je najvyšší čas pripraviť si kameninový súdok a naložiť do neho kapustu. Aby sme si na vianočnej kapustnici alebo nezameniteľnom domácom segedíne mohli pochutnať, treba dodržať niekoľko jednoduchých, no veľmi dôležitých pravidiel. Nechceme predsa, aby sa nám výsledok našej práce zmenil na zapáchajúcu a mazľavú masu.

Postupujúca jeseň je znakom toho, že je najvyšší čas pripraviť si kameninový súdok a naložiť do neho kapustu. Aby sme si na vianočnej kapustnici alebo nezameniteľnom domácom segedíne mohli pochutnať, treba dodržať niekoľko jednoduchých, no veľmi dôležitých pravidiel. Nechceme predsa, aby sa nám výsledok našej práce zmenil na zapáchajúcu a mazľavú masu.

Príprava je dôležitá

V prvom rade je potrebné pripraviť si súdok a poctivo ho umyť. Najlepšie poslúži voda s octom, ktorá má výborné čistiace účinky a zároveň ide o “domáci” prostriedok.

Ďalším a azda najdôležitejším bodom je výber správnej kapusty. Za absolútnou väčšinou neúspechov pri nakladaní stojí zlá kapusta. Kupovať treba zimnú, ktorú spoznáme podľa toho, že je ťažšia, tuhšia, listy sú pevnejšie na sebe a pri dotyku akoby vŕzgajú. Vrchné listy zároveň bývajú sfarbené do fialova. Ak máme k dispozícii 20 litrový sud, sme schopní naložiť až 40 kg strúhanej kapusty.


Mohlo by vás zaujímať: Kvasená kapusta je extra zdravá, ale nie z obchodu: Spravte si doma vlastnú!


S nastrúhanou sa pracuje ľahšie

Situáciu značne uľahčí, ak si kúpime zimnú kapustu už nastrúhanú. Často ju tak nachádzame aj na trhoch či vo dvoroch domácich hospodárov a to špeciálne na Záhorí.

Ak nemáme takúto možnosť, práce s nakladaním bude o niečo viac. Treba ju teda očistiť od vrchných listov, prekrojiť a zbaviť sa tvrdej časti. Následne strúhame na rezance do veľkej nádoby, najlepšie do detskej vaničky. Ide o pracný proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť a silu v rukách.

Na domácu nakladanú kapustu potrebujeme:

  • zimnú kapustu podľa veľkosti sudu
  • chren
  • 4 jablká
  • 15-20 g soli na 1 kg kapusty
  • balíček rasce
  • čierne korenie

 

Šliapanie nie je najlepšie

Sud si najskôr môžeme na spodku vystlať niekoľkými celými kapustnými listmi. Pripravíme si tiež koreninovú zmes, soľ zmiešame s rascou a čiernym korením podľa chuti. Očistíme chren. Následne môžeme začať nakladať.

S nakladaním kapusty sa často spája šliapanie, ide o sympatickú tradíciu, no pre dospelých ľudí je o niečo praktickejšie používať ruky. Kapusta totiž musí byť naložená skutočne natesno, ak bude príliš voľná, dostane sa k nej vzduch, čo ju môže skaziť.

Dôležitá je šťava

Po každých pár centimetroch naloženej kapusty, ktorú poriadne utlačíme hánkami, posypeme hornú vrstvu zmesou soli a korenia, pravidelne tiež pridávame chren aj jablká. Kvôli soli začne kapusta čoskoro púšťať šťavu. Ak jej je priveľa, môžeme ju zo sudu vyberať šálkou. Zatiaľ ju však nevylievame, v prípade, že kapusta na konci nebude púšťať dosť šťavy, môžeme ju ešte využiť.

Kapustu treba zaťažiť

Takto postupujeme do výšky približne desať centimetrov pod okraj sudu. Kapusta by mala byť kompletne ponorená. Vtedy môžeme opäť obsah zakryť kapustným listom, no predovšetkým ho musíme poriadne zaťažiť. Najlepšie poslúžia dosky, na ktoré uložíme ťažký kameň, prípadne veľkú zaváraciu fľašu napustenú vodou. Sud zavrieme a do žliabku nalejeme vodu, ktorá zabraňuje vniknutiu vzduchu. Vodu sem takisto pravidelne dolievame aj počas procesu kvasenia.

Kapustu kontrolujte

Sud uložíme na mesiac na miesto s teplotou medzi 15 a 20 stupňov. Pravidelne kontrolujeme, či má dostatok vody a po niekoľkých týždňoch ju prenesieme na chladnejšie miesto, napríklad do pivnice, prípadne na balkón, ak bude teplejšia zima. Kapustu môžeme konzumovať už po troch týždňoch a vydrží niekoľko mesiacov.

Náš tip: Ak máte na jar ešte dostatok kapusty a bojíte sa, že sa skazí, zavarte ju do pohárov. Takto vydrží ešte niekoľko ďalších rokov.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame