Naštartujte svoj metabolizmus hneď ráno: Skúste pár jednoduchých tipov, ako na to

Voda s citrónom

thinkstockphotos.com

Ranné vstávanie nie je pre každého jednoduché, najmä keď je nutné do nového dňa štartovať veľmi rýchlo. Rovnako je na tom aj náš metabolizmus. Ten síce funguje aj počas spánku, no v spomalenom režime. Navyše mu v tom čase neponúkame ani žiadnu stravu, tak naň nie sú kladené také veľké nároky ako počas hektického dňa. Vyskúšajte zopár trikov, ako celkom účinne a rýchlo naštartujete nielen metabolizmus, ale aj seba – a aj náročný deň bude vyzerať hneď krajšie.

Nastavte si budík o pol hodiny skôr

Tento tip bude pre mnohých možno veľmi namáhavý, no oplatí sa ho skúsiť. Skoršie vstávanie totiž povzbudí váš metabolizmus a dokážete tak vhodnejšie načasovať vyprázdňovanie hrubého čreva. Vyhnete sa totiž zadržiavaniu stolice počas presunu do práce či množstva ranných neodkladných ranných povinností. Vaše telo sa bude tak pravidelne a lepšie zbavovať toxínov. Nezabudnite si ale takéto skoršie vstávanie dobre naplánovať tak, aby ste neprichádzali o potrebný spánok. Začnite s tým už večer predtým a choďte si ľahnúť o tých tridsať minút skôr.


Mohlo by vás zaujať: Bez raňajok ani krok: Naštartujte žalúdok aj mozog – zdravo a vyvážene!


Pite vodu s citrónom hneď po prebudení

Dodržiavanie pitného režimu sa už stalo akousi samozrejmosťou a k urýchľovačom metabolizmu patrí voda s citrónom. Tento trik nie je vôbec ťažké pravidelne opakovať. Pripravte si okamžite po prebudení pohár vlažnej vody s čerstvo vytlačenou šťavou z citróna. Nič jednoduchšie snáď neexistuje. Vyhnite sa studenej vode, pretože by mohla organizmu spôsobiť šok. Pohár takto pripraveného nápoja nielenže prečistí tráviaci systém, ale vás aj nakopne do nového dňa.

Zacvičte si 5 Tibeťanov

Vďaka tomu, že ste vstali o tridsať minút skôr, tak si bez výhovoriek nájdete aj pár minút na cvičenie. Zostava cvikov s názvom 5 Tibeťanov trvá maximálne desať minút, ktoré vám určite nebudú chýbať. Práve naopak, váš organizmus sa im poteší. Zostava zahŕňa zdvíhanie nôh, prehýbanie sa v chrbte, otáčanie sa v páse, urobenie „stola“ a vypnutie celého tela. Keď takéto cvičenie zahrniete do svojho ranného režimu, podarí sa vám rozbehnúť svoj metabolizmus a zároveň vám do nového dňa poskytne pocit vyrovnanosti a pokoja.


Mohlo by vás zaujať: Zmeňte svoje zvyky a schudnite: Zhodiť kilá sa tentokrát podarí aj vám


Zaskáčte si

Ak vám viac vyhovujú dynamické cviky a napriek tomu máte pocit, že ráno to nezvládnete, jednoducho si zaskáčte. Postavte si trampolínu tak, aby vám bola stále na očiach, a ani ranné poskakovanie vám nebude robiť problém. Na rozprúdenie lymfatickej tekutiny a udržiavanie zdravej štítnej žľazy je trampolína vhodnou pomôckou. Práve lymfa a štítna žľaza sú zodpovedné za rýchlosť metabolizmu. Zaskáčte si teda každé ráno aspoň 5 minút, spánku sa tak zbavíte a navyše sa nabijete potrebnou energiou na zvládnutie dňa.

Zjedzte na raňajky 2 vajíčka

Výbornou voľbou na raňajky, ak sa usilujete zrýchliť metabolizmus, sú vajíčka. Keďže nie je dôležité, ako spôsobom sú upravené, máte možností o to viac. Aby ste sa však vyhli každodennému stereotypu, vyhľadajte si aj menej známe spôsoby úpravy vajíčok. Bonusom je, že obsahujú veľké množstvo bielkovín. Tie vás poriadne nasýtia a hravo tak odoláte všetkým pokušeniam na maškrtenie a navyše budete počas celého dňa účinne páliť kalórie.


Mohlo by vás zaujať: Praženica, cereálie alebo chlieb: Aké raňajky sú pre vás najzdravšie?


Pripravte si desiatu

Spomeňte si na svoje školské roky, kedy ste si každodenne balili do aktovky aj domácu desiatu. Nebolo pozitívnejšej motivácie zvládnuť vyučovanie ako vaše obľúbené chutné jedlo. Desiata však nemá len motivačnú úlohu. Ak totiž obsahuje tie správne potraviny, rozbehnutý metabolizmus bude len podporovať. Hlad vás už nezastihne nepripravených a nebude tak musieť siahať po nezdravom rýchlom občerstvení.


Ako vyzerá vaše ráno? Čo raňajkujete, aké činnosti vykonávate hneď po prebudení? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame