Objavili ste si po horúcom letnom dni strávenom na slnku pokožku posiatu vyrážkami? Zrejme ide o reakciu na slnečné lúče, ktorou trpí čoraz väčšia časť populácie. Slnko nám síce pomáha načerpať energiu a obnoviť zásoby vitamínu D, zároveň však dokáže náš organizmus poriadne potrápiť. Ak ste na jeho pôsobenie precitlivení, nezúfajte. Pri ľahších formách sa letnej dovolenky pri mori vzdať nemusíte. Poradíme vám, ako sa červeným fľakom vyhnúť a čo robiť, ak na vás slnko nejaké stopy už stihlo zanechať.
Slnko nie je alergén
Napriek tomu, že v súvislosti s vyrážkami po slnení sa najčastejšie stretávame s pojmom „alergia na slnko“, toto označenie nie je celkom správne. Slnko ako také totiž nepredstavuje pre ľudské telo alergén. Pôsobením slnečných lúčov sa v organizme netvoria špecifické protilátky IgE, ako to býva u alergikov pri kontakte so spúšťačom imunitnej odpovede. Pupence, vriedky, pľuzgieriky, červené fľaky, žihľavka a iné kožné prejavy sú priamou reakciou pokožky citlivej na slnečné žiarenie. Objavujú sa predovšetkým v dekolte, na ramenách a pažiach, pričom až v 70-ich percentách treba za nimi hľadať UVA-lúče.
Mohlo by vás zaujímať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!
Nie všetky reakcie sú rovnaké
Precitlivenosť na slnečné lúče sa líši nielen vonkajšími prejavmi, ale tiež ďalšími vlastnosťami. Odborníci preto v rámci nej rozlišujú až tri typy:
1. polymorfná svetelná dermatóza – najrozšírenejší druh citlivosti na slnko. Vyrážky a pľuzgieriky sa môžu objaviť už do niekoľkých minút, ale aj dní po tom, čo sme pokožku vystavili slnečnému žiareniu. Nezriedka prichádza už na jar, kedy slnko naberá na intenzite. Dobro správou ale je, že po istom čase si pokožka na pôsobenie lúčov zvykne a kožné reakcie sa postupne vytratia.
2. fotoalergická reakcia – jej prítomnosť môže byť tak nevýrazná, že si ju ani nevšimneme. Na jej výskyt je totiž potrebná kombinácia UV-lúčov a určitých rastlín, potravín a liekov. Z farmaceutických produktov sú najnáchylnejšie niektoré druhy antibiotík, sedatív, liekov proti reume a cukrovke. Vyhýbať by ste sa mali tiež umelým sladidlám a parfumom. Medzi potravinami si pri precitlivenosti na slnko dávajte pozor najmä na petržlen, zeler, figy a citrusy.
3. Malorka akné – jej prejavy sú veľmi podobné tým, ktoré trápia dospievajúcu mládež. V tomto prípade sa pod ne podpisuje kombinácia UV-žiarenia a použitia nevhodnej kozmetiky, resp. prípravkov s istými nežiaducimi chemickými látkami. Zbaviť sa nevábnej kožnej reakcie môžete tak, že krémy a ďalšie prípravky na starostlivosť o telo nahradíte tými z lekárne – s vyšším ochranným faktorom, neparfumované, určené pre pokožku citlivú na slnko.
Mohlo by vás zaujímať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!
Ako kožným reakciám predchádzať?
Z hľadiska zamedzenia výskytu nepríjemných kožných problémov je najdôležitejšia prevencia. Tá spočíva v dodržiavaní nasledovných zásad:
- postupné opaľovanie – slnečný kúpeľ si doprajte len v minimálnych dávkach a postupne. V žiadnom prípade sa nevychystajte na dovolenku neopálení, bez patričnej prípravy. Istý prípravný efekt možno dosiahnuť aj v soláriu, názory odborníkov sa však v tomto smere rozchádzajú.
- fototerapia – ožarovanie UVB-lúčmi u skúseného dermatológa, ktorého cieľom je zvýšiť odolnosť voči slnečnému žiareniu
- výživové doplnky – pred aj počas letnej sezóny je vhodné užívať betakarotén, spojencov v boji proti precitlivenosti nájdete aj v zinku a vo vápniku
- antihistaminiká – aj ako prevencia už pred odchodom do prímorskej destinácie. Voľnopredajné balenie (napr. Zodac) vás vyjde na približne 4 eurá. Predpísať vám ich však môže aj praktický lekár či alergológ, ktorý určí dávkovanie podľa vašich potrieb.
- slnenie s rozumom – nielen postupne, ale tiež v správnych hodinách. Slnko na pravé poludnie by pre vás malo byť absolútnym tabu.
- ochranné faktory – čím vyššie, tým lepšie. V tomto smere sa šetriť naozaj neoplatí, kozmetiku na opaľovanie kupujte výhradne v lekárni.
- obozretnosť – ak užívate lieky, venujte pozornosť príbalovým letákom. Cez deň nepoužívajte parfumy a pokožku chráňte aj tým, na čom ležíte. Priamemu kontaktu s trávami sa radšej vyhýbajte.
Mohlo by vás zaujímať: Pozor na nástrahy horúčav: Úpal a prehriatie tela môžu ohroziť váš život!
Čo robiť, keď sa reakcia dostaví?
Ako prvá pomoc pomôžu lieky ako pri bežnej alergii – spomínané antihistaminiká. Ďalej je vhodné pokožku upokojiť podobným spôsobom ako pri jej spálení. Uprednostnite chladivé krémy s obsahom panthenolu a aloe vera. Z domácich receptov môžu pomôcť obklady zo smotany, tvarohu a bieleho jogurtu. Za pokus stojí aj priloženie tkaniny namáčanej v studenom čiernom alebo zelenom čaji. Samozrejmosťou je úplná absencia slnečných lúčov, nosenie klobúka, dlhých rukávov a vyhľadávanie tieňa.
Zdieľať na