Nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny: Ktoré nášmu telu prospievajú?

Losos

thinkstockphotos.com

Medzi základné živiny patria bielkoviny, sacharidy a tuky. Tuky sú pre ľudské telo nenahraditeľné a mali by predstavovať 25 až 30% z celkového denného energetického príjmu. Základnou zložkou potravinových tukov sú takzvané neutrálne, ktoré sa skladajú z glycerolu a mastných kyselín. Mastné kyseliny sa delia na nasýtené a nenasýtené. Viete, ktoré z nich sú zdravé a ktoré nám naopak škodia?

Telo tuky potrebuje

Tuky sú nielen výborným zdrojom potrebných nenasýtených mastných kyselín, ale tiež chránia vnútorné orgány, telo tepelne izolujú, prispievajú k tvorbe hormónov a sú potrebné na rozpúšťanie vitamínov A, D, E a K. Ich striedmy príjem sa odporúča dokonca aj pri diéte, pretože by bez nich telo prišlo o vitamíny a znížila by sa tvorba estrogénu.

Rozdiel je v chémii

Mnohí nemajú jasno v tom, v čom sa nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny líšia. Ak by sme sa podrobne pozreli na ich rozdiely z chemického hľadiska, zistili by sme, že majú odlišné molekulárne väzby. Kým nasýtené mastné kyseliny neobsahujú žiadne dvojité väzby, nenasýtené majú minimálne jednu. Vtedy ich nazývame mononenasýtené mastné kyseliny, v prípade, že ich majú viac, sú to polynenasýtené mastné kyseliny. 


Mohlo by vás zaujímať: V našej strave chýbajú omega-3 tuky: Aké sú ich účinky a odkiaľ ich čerpať?


Zorientujte sa v nich

Ak sa s chémiou nekamarátite a chcete sa v mastných kyselinách rýchlo zorientovať, existuje jednoduchá pomôcka. Ak potrebujete zistiť, či to, čo jete, obsahuje viac nasýtených alebo nenasýtených mastných kyselín, pozrite sa na skupenstvo. Ak je tuhé, napríklad v prípade bravčovej masti alebo masla, viete, že ide o jedlo, ktoré obsahuje mnoho nasýtených mastných kyselín. Naopak, rastlinné oleje, ktoré sú pri izbovej teplote tekuté, obsahujú veľa nenasýtených mastných kyselín.

Pozor na živočíšny pôvod

Nasýtené mastné kyseliny sú nezdravé a lekári ich odporúčajú v strave obmedziť na minimum. Prispievajú k zvyšovaniu hladiny cholesterolu v krvi a rizika srdcovo-cievnych ochorení, keďže upchávajú cievy a tým zhoršujú cirkuláciu krvi v tele. Nachádzajú sa najmä v potravinách živočíšneho pôvodu, napríklad v masti, mlieku a mliečnych výrobkoch, vajciach a mäse. Objavujú sa však aj v palmovom oleji.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Nenasýtené sú pre telo nevyhnutné

Nenasýtené mastné kyseliny by ste mali v strave vyhľadávať a ich príjem zvýšiť na maximum. Nazývajú sa aj dobrými tukmi a tento názov nedostali náhodou, keďže znižujú riziko srdcovo-cievnych ochorení.

Niektoré polynenasýtené mastné kyseliny sú esenciálne. To znamená, že si ich organizmus nedokáže vytvoriť sám a musí ich prijať v strave rovnako, ako aj vitamíny alebo minerály. Ide najmä o kyseliny z radu omega-3 a omega-6 nenasýtených mastných kyselín, ktoré nie sú v strave dostatočne zastúpené. Nájdete ich v tuku z rýb a morských živočíchov, rastlinných olejoch, orechoch, sóji, semienkach ale i v avokáde. Mononenasýtené kyseliny sú obsiahnuté v mandliach, olivovom oleji, sójových bôboch a vlašských orechoch.

Týmto sa vyhnite úplne

Ak sa snažíte zdravo stravovať alebo túžite schudnúť, pozor na takzvané skryté tuky. Nachádzajú sa najmä v údeninách, saláme, šľahačke, párkoch, mliečnych výrobkoch, zemiakových lupienkoch, omáčkach ale aj v sladkostiach. Vyhýbajte sa aj stuženým tukom a margarínom, ktoré obsahujú trans-mastné kyseliny. Tie sú najškodlivejším druhom tukov. Vznikli premenou cenných nenasýtených mastných kyselín na pre nás nevyužiteľnú formu kyseliny.


Kontrolujete si príjem tukov vo vašej strave? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame