Natrhajte si valeriánu lekársku: Vyrieši nespavosť, úzkosť i kŕče

Valeriána lekárska

thinkstockphotos.com

Valeriána lekárska je nazývaná aj mačací koreň, pretože má charakteristickú arómu, ktorá priťahuje mačky ako magnet. V ľudovom liečiteľstve je známa ako sedatívum niekoľko storočí. Používala ju aj Sv. Hildegarda z Bingenu. V stredoveku slúžila ako prostriedok proti urieknutiu. Využitie našla aj počas svetových vojen, kde sa podávala vojakom na upokojenie.

Valeriána lekárska je známa ako liečivá rastlina, ktorá pomáha prirodzenou cestou zlepšiť kvalitu spánku i  ľahšie zaspať. V porovnaní s mnohými liekmi na spanie má obrovskú výhodu: nevyvoláva závislosť. Valeriána však nie je určená len na večerné užívanie, ale môže pomôcť i počas dňa, keď sa človek cíti vystresovaný, vyčerpaný, či unavený. Treba však myslieť na to, že v malých množstvách pôsobí povzbudzujúco, vo väčších, naopak, upokojujúco. Dôležité sú tiež prestávky v užívaní (napríklad valeriánske kvapky sa neodporúča užívať dlhšie ako 3-4 týždne) a neprekračovanie odporúčaného dávkovania.

Vzhľad a výskyt

Valeriána lekárska (Valeriana officinalis) patrí do čeľade valeriánovitých. Možno ju nájsť na miestach v okolí potokov či na lúkach, kde je vlhká pôda. Charakteristické sú pre ňu biele až jemne ružové kvety zoradené do vidlicovitých vrcholíkov do trojramenných metlín. Najčastejšie kvitne v období od júna do septembra. Dorastá až do výšky jeden a pol metra.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Čim sa riadiť pri zbere?

Liečivými účinkami disponuje najmä koreň rastliny. Podzemná časť rastliny sa zbiera v mesiacoch jún až september. Niektoré zdroje však uvádzajú, že je vhodné aj obdobie pred kvitnutím, pretože vtedy obsahuje valeriána najviac účinných látok. Podzemná časť sa teda oddelí, umyje v studenej vode a jemne osuší. Suší sa voľne, v tmavých a dobre vetraných priestoroch, poprípade v sušičke pri teplote 35 stupňov Celzia. Neodporúča sa sušiť ani skladovať s inými rastlinami kvôli silnej aróme!

Obsah

Valeriána obsahuje silice, ktoré jej dávajú charakteristickú arómu. Ďalej sú to alkaloidy, triesloviny, valepotriáty, flavonoidy a ďalšie látky.

Pozitívne účinky

  • zmierňuje vyčerpanie, strach, úzkosť, depresie a neurózy
  • je účinná pri kŕčoch, preto sa odporúča aj pri menštruačných ťažkostiach a v klimaktériu
  • pomáha ľahšie zaspať a tiež výrazným spôsobom zlepšuje kvalitu spánku
  • funguje aj ako mierne analgetikum
  • odporúča sa používať aj pri bolestiach kĺbov a svalov
  • zmierňuje príznaky migrény a všeobecne bolesť hlavy
  • pôsobí proti nadúvaniu a páleniu záhy

Mohlo by vás zaujímať: Liečba rakoviny prírodnými prostriedkami: S týmito radšej opatrne


Vnútorné a vonkajšie použitie

  • Tinktúra z valeriány lekárskej (valeriánske kvapky)

Na prípravu tinktúry potrebujeme koreň valeriány a zhruba 60-percentný lieh, ktoré používame v pomere 1:6. Všetko dáme do fľaše, ktorú uzatvoríme a odložíme na tmavé miesto. Necháme odpočívať týždeň pri izbovej teplote. Pri nespavosti sa užíva čajová lyžička asi hodinu pred plánovanou dobou odpočinku. Možno ju však použiť aj cez deň podľa potreby.

  • Čaj z valeriány lekárskej

Na prípravu čaju sa väčšinou používa sušený koreň v množstve jednej čajovej lyžičky. Nechá sa pár minút povariť a potom ešte 10 minút lúhovať. Následne sa precedí a pije sa 2-3 razy denne. Ak chcete dosiahnuť lepšiu chuť, kombinujte valeriánu s levanduľou alebo medovkou.

  • Valeriána ako korenina

Valeriána má svoje uplatnenie aj v kuchyni. Hodí sa hlavne na dochutenie mäsa alebo niektorých druhov polievok.


Máte skúsenosti s užívaním valeriány? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame