Naučte sa jesť pravidelne: Budete zdravší a vyhnú sa vám aj kilá navyše

obezita

thinkstockphotos.com

Tak ako v mnohých pracovných aktivitách počas dňa, aj v jedle je mimoriadne dôležité správne načasovanie. Ak ráno zmeškáte raňajky a na obed sa vyberiete už o jedenástej, čoskoro zrejme navštívite ambulanciu lekára. Nepravidelné stravovanie sa totiž podľa vedcov podpisuje nielen na rastúcej hmotnosti, ale tiež závažných zdravotných ťažkostiach. Okrem kilogramov navyše môžete očakávať aj zvýšený cholesterol či rozkolísanú hladinu inzulínu.

Jedlo nenechávajte na náhodu

Stalo sa vám, že ste odložili obed, pretože ste sa práve ocitli uprostred dôležitého stretnutia či fázy projektu? Ak ste navyše v ten deň zaspali a raňajky úplne vynechali, váš organizmus sa vám za takúto „starostlivosť“ určite neovďačí. Aj keby ste potrebný energetický príjem dohnali neskôr v priebehu dňa, civilizačným chorobám sa zrejme nevyhnete. Jedenie na nepravidelnej báze vás totiž z dlhodobého hľadiska predurčuje na ideálneho kandidáta s nasledovnými problémami: obezita, vysoký krvný tlak a diabetes 2. typu.


Mohlo by vás zaujímať: Keď sa kilá navyše držia ako prilepené: Možno stačí upraviť štrajkujúce hormóny


K obezite dvoma cestami

S týmto prekvapivým zistením prišli odborníci, ktorí sa zhodli, že nepravidelné stravovanie je jedným z najrizikovejších faktorov nadváhy. Ak totiž v doobedňajších hodinách nedoprajeme tráviacemu systému dostatočné množstvo živín, organizmus si ich vypýta večer v podobe vyjedania chladničky krátko pred spaním. Druhý záver expertov je však ešte zaujímavejší. Ľudia, ktorí boli zvyknutí na šesť jedál v určitom čase, mali lepšie výsledky hladiny inzulínu a cholesterolu než tí, ktorí jedli v rôznych frekvenciách od troch do deviatich porcií jedla denne. Na celkovom energetickom príjme pritom vonkoncom nezáležalo. „Zistili sme, že dospelí, ktorí prijímali kalórie počas pravidelných chodov – v rovnakom čase každý deň – boli menej obézni ako ľudia stravujúci sa nepravidelne, hoci v konečnom dôsledku skonzumovali viac kalórií,“ vysvetlila Gerda Pot, PhD., ktorá pracovala na oboch spomínaných štúdiách.


Mohlo by vás zaujímať: Zlepšite svoj metabolizmus a schudnite: 6 rád ktoré skutočne fungujú!


Vysvetlenie môžu priniesť cirkadiánne rytmy

Aj keď to na prvý pohľad nedáva zmysel, pravidelnosť a správne načasovanie jedla má zrejme v stravovaní kľúčový význam. Výskumníci síce s určitou dávkou opatrnosti, no naznačujú úzky súvis medzi metabolizmom a cirkadiánnymi rytmami. Veľa metabolických procesov, ktoré zahŕňajú apetít, trávenie, metabolizmus tukov a glukózy, pracuje podľa určitej schémy opakujúcej sa každých 24 hodín.  „Ak sa stravujeme roztržito a nesúdržne, môže to ovplyvňovať naše vnútorné telesné hodiny,“ vyjadrila sa Gerda Pot. Táto nerovnováha podľa nej bez pochyby vedie k priberaniu a zdravotným komplikáciám.


Mohlo by vás zaujímať: Potrebujete sa rýchlo dostať do formy? Bez mäsa idú kilá dole ako po masle!


Ako sa donútiť k pravidelnosti?

Pokiaľ sa váš pracovný deň odvíja od množstva faktorov, nepomôže vám nič iné, ako si jedlo stanoviť za svoju prioritu. Pomôcť vám môžu nasledovné body:

1.      Dôkladne plánujte. Ak si jedlo nosíte do práce, urobte si rozpis na celý týždeň a dôsledne ho dodržiavajte. Vyhraďte si prestávku vždy v tom istom čase bez ohľadu na okolnosti. V prípade, že vás čaká dlhšia cesta autom, zbaľte si prvú pomoc v podobe orechov alebo sušeného ovocia.

2.      Vychutnávajte. Už sa vám niekedy stalo, že ste svoju porciu zhltli za pár minút a ani ste si to nestihli všimnúť? Robíte obrovskú chybu. Každé jedno sústo dôklade prežujte a vyhraďte si dostatok času.

3.      Jedzte bez výčitiek. Zaujmite k jedlu pozitívny vzťah a nikdy sa neobviňujte za to, že ste si dopriali trochu viac, ako je zdravé. Postupom času sa naučíte odhadovať veľkosť porcií a naložíte si len toľko, aby ste sa zasýtili.

4.      Dodržiavajte primeraný odstup medzi porciami. Nech vás kolegyňa láka na akýkoľvek lahodný koláčik už hodinu po obede, odložte si ho na neskôr. Ak nemáte problém s hmotnosťou, pokojne si ho vychutnajte ako olovrant. Medzi jedlami sa snažte dodržať trojhodinový rozostup.

5.      Stres neventilujte jedlom. Ak ste sa ocitli pod tlakom a potrebujete vypustiť paru, radšej sa poprechádzajte alebo si rýchlo nájdite nejakú činnosť. Urobte všetko pre to, aby ste negatívne emócie nekompenzovali jedlom. 


Ako s nepravidelným stravoaním bojujete vy? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame