Naučte sa úprimne odpúšťať: Tu je 7 krokov, ktoré by ste mali poznať aj vy

Ospravedlnenie

gettyimages

„Prepáč“ sa zdá byť jedným z najťažších slov. Aby sme ho vyslovili, neraz musíme prekročiť hranice vlastného ega a prijať, že sme ublížili niekomu druhému.

Na druhej strane vedieť sa ospravedlniť je nevyhnutný krok v našom rozvoji a aj vďaka nemu sa staneme silnejšou a zrelšou osobou. Ako sa však dá správne reagovať, keď stojíte na druhej strane a ste tým, ktorého niekto nepekne podrazil? Vedieť prijať ospravedlnenie nie je jednoduché. S našimi radami sa vám to podarí zvládnuť ľahšie.

1. Počúvajte

Ak k vám príde človek, ktorý vás zranil a chce sa ospravedlniť, pokúste sa ho aspoň vypočuť. A to aj v prípade, že ste ešte stále plní bolesti a výčitiek. Aj keď nekonal správne, určite na to mal nejaký dôvod. Teraz máte možnosť si ho vypočuť a pochopiť. Zhlboka sa nadýchnite a počúvajte bez toho, aby ste jeho reč prerušovali svojimi námietkami.

2. Pozrite sa na konflikt z druhej strany

Množstvo emočných zranení vzniká z nedorozumení. Len sadista by chcel úmyselne ublížiť druhému človeku. S veľkou pravdepodobnosťou aj ten, ktorý zranil vás, to neurobil naschvál. Možno bol v danej chvíli pod silným stresom, psychickým vypätím alebo iným faktorom, vďaka ktorému si práve na vás vylial svoju zlosť. Ak sa na celú situáciu, ktorá viedla k nezhode či konfliktu, pozriete s nadhľadom, skôr budete pripravení prijať ospravedlnenie.

3. Doprajte si dostatok času

Niekedy je zranenie také priveľké, že potrebujeme nejaký ten čas na to, aby sme svojmu blízkemu dokázali skutočne odpustiť. Nemusíte hneď mávnuť rukou a tvrdiť, že sa „nič nestalo“. Povedzte však, že si vážite jeho slová, no potrebujete čas. Keď to najhoršie prebolí, zavolajte mu, aby vedel, že je mu skutočne odpustené.

Mohlo by vás zaujímať: Buďte spokojní a šťastní: Pritiahnite pozitívnu energiu do svojho života!

4. Rozhodnite sa

V skutočnosti je ospravedlnenie vecou voľby. Buď sa rozhodnete odpustiť alebo nie. Neexistuje tretia možnosť. Ak ste sa vnútorne rozhodli, že danému človeku neodpustíte ani keby sa akokoľvek snažil, každá jeho námaha je márna. No ešte skôr, než zvolíte takéto radikálne riešenie, myslite na to, že hnev na druhého vám veľa šťastia neprinesie.

5. Použite tie správne slová

Väčšina z nás ani len netuší, ako prijať ospravedlnenie. Mávneme rukou, alebo budeme tvrdiť, že o nič nejde, a to aj napriek tomu, že vo vnútri ešte stále cítime zlosť. Najlepší spôsob, ktorým nič nepokazíte, je vlastná úprimnosť. Vravte o tom, ako sa cítite. Tu je niekoľko príkladov:

  • „Som nahnevaná/nahnevaný, no cením si tvoje ospravedlnenie. Potrebujem len trošku času.“
  •  „Som rád/rada, že si sa ospravedlnil/a. Veľmi si to vážim.“
  • „Ďakujem. Veľa to pre mňa znamená.“
  • „Rozumiem. Všetci robíme chyby.“
  • „Verím ti.“

Mohlo by vás zaujímať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!

6. Stanovte hranice

Vraví sa, že nevstúpime dvakrát do tej istej rieky, a naozaj by to malo tak byť. Pri konverzácii s druhou osobou zdôraznite, že ste jej odpustili, no ak vašu dôveru sklame ešte raz, jej ospravedlnenie viac nemusíte akceptovať. Byť dobrý a chápavý neznamená byť tolerantný k zlu. Každý by mal mať svoje hranice. Aj vy.

7. Viackrát sa k tomu nevracajte

Práve toto môže byť tá najproblematickejšia časť. Ak sa vám niekto ospravedlnil a myslel to úprimne, určite aj vy budete cítiť, že neklame. Stačí sa sústrediť nielen na slová, ktoré hovorí, ale aj na neverbálnu reč jeho tela. V prípade, že ste sa rozhodli prijať ospravedlnenie, oveľa viac než slová povie jedno úprimné objatie. Po odpustení sa už viackrát nevracajte k jeho zlyhaniu. Čo bolo, bolo. Nechajte to tak.

A pamätajte, že aj starý citát hovorí: „Robiť chyby je ľudské, no odpúšťať je božské.“

Darí sa vám úprimne odpúšťať? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Mia, gettyimages
Odporúčame