Naučte sa zaobchádzať s klimatizáciou: Inak si koledujete o zdravotné problémy

Klimatizácia

thinkstockphotos.com

Príchod do klimatizovanej miestnosti či auta je v sparných letných dňoch mnohým ľuďom príjemný. Na organizmus však, žiaľ, nie vždy pôsobí pozitívne. Veľmi dôležité totiž je nastavenie správnej teploty, polohy, ako aj pravidelné menenie filtrov. Inak klimatizácia prinesie viac škody, ako úžitku.

Nastavte si správnu teplotu

Na klimatizáciu môže každý človek reagovať inak, vo všeobecnosti však podľa odborníkov platí, že musí byť nastavená tak, aby rozdiel teplôt medzi vonkajším a vnútorným prostredím nebol vyšší ako päť maximálne sedem stupňov Celzia. ,,Je to najmä z toho dôvodu, že pri prechode z prostredia kde je chladno do horúceho prostredia môže dôjsť k tzv. teplotnému šoku, ktorý môže viesť až k celkovému oslabeniu organizmu,“ vysvetľuje hlavný hygienik Ivan Rovný.


Mohlo by vás zaujať: Vaše auto a klimatizácia: Viete, ako ju používať správne?


Pozor na respiračný trakt aj oči či kríže

Ľudia, ktorí pracujú v klimatizovaných budovách, trpia podľa jeho slov 2,5-krát častejšie chorobami respiračného traktu v porovnaní s tými, ktorí sa zdržiavajú v prirodzene vetraných budovách. ,,Medzi najčastejšie sa vyskytujúce ochorenia patria bolesti hlavy, hrdla, nachladnutie, oslabenie organizmu, porucha imunity. Pri dlhodobejšom používaní klimatizácie máme príznaky, ako keď na nás ide choroba teda, pociťujeme únavu, malátnosť,“ priblížil.

Ide o reakciu na neprirodzené zmeny teploty prostredia. Príliš nízka teplota v interiéri môže prinášať pocit osvieženia, ale prechod do vonkajšieho horúceho prostredia znamenať riziko pre zdravie. ,,Chladný cirkulujúci vzduch môže vyvolávať rôzne dýchacie problémy, nachladnutie, angínové bolesti v krku, pocit upchatého nosa, bolesti dutín, bolesť hlavy, astmu, bolesti chrbtice. Pri nesprávnom nasmerovaní chladného prúdu vzduchu do tváre dochádza k vysušovaniu kože, očí, zápalom očí, uší, nosných dutín,“ ozrejmil Rovný.

Ohrození sú najmä ľudia so slabšou imunitou

Klimatizácia vždy vyžaduje aklimatizáciu, preto sa odporúča pri prechode z vychladenej miestnosti do teplého vonkajšieho prostredia chvíľu zotrvať v neklimatizovanom priestore, napríklad chodbe a až potom ísť von. ,,Šok po opustení budovy zmiernime aj tým, ak sa pred odchodom von napijeme, nie príliš chladného nápoja, najlepšie nechladenej minerálky. Znova treba však zdôrazniť, že osoby zdravé, s pravidelným pohybovým režimom a otužilé sa dokážu rýchlejšie adaptovať, než osoby oslabené, chronicky choré,“ doplnil Rovný.


Mohlo by vás zaujať: 7 krokov k ideálnej kancelárii: Pre lepšie výsledky a väčšiu pohodu


Menenie filtrov je základ

Pripomenul tiež dôležitosť čistenia vzduchotechnických systémov. ,,Klimatizačnú jednotku treba pravidelne kontrolovať a starať sa o pravidelné čistenie a výmenu filtrov na základe pokynov výrobcov. Všeobecne možno povedať, že filtre je potrebné vymeniť vtedy, keď filter vzduch znečisťuje namiesto toho, aby ho čistil, čo je potrebné kontrolovať zmyslami a rôznymi meraniami. V mestách, kde je znečistenie vonkajšieho ovzdušia väčšie, by sa mali filtre meniť minimálne dvakrát ročne,“ zhrnul.


Aké skúsenosti s používaním klimatizácie máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com
Odporúčame