Vraciate sa k bicyklovaniu po dlhšej prestávke? Takto prekonáte výzvy a opäť nájdete radosť z jazdy

Návrat k bicyklovaniu po dlhšej prestávke

Objavte čaro bicyklovania, aj keď ste dlhší čas nejazdili - stačí dodržať pár jednoduchých pravidiel (Zdroj: GettyImages)

Vrátiť sa po dlhšej prestávke k bicyklovaniu môže byť pre niekoho poriadne náročnou výzvou. Na prvý pohľad sa totiž môže zdať, že čím dlhšie nebicyklujete, tým ťažšie je znovu sa do toho dostať. Či už ste nejazdili na bicykli zo zdravotných dôvodov alebo ste jednoducho nemali čas, prinášame overené metódy, ktoré vám pomôžu znova zobrať riadidlá pevne do rúk.

V článku sa dočítate o tom, že:

  1. Bicyklovanie je predovšetkým životný štýl
  2. Je lepšie začať pozvoľna
  3. Kilometre treba navyšovať postupne
  4. Je dôležité myslieť na pohodlie
  5. V kruhu rodiny či priateľov sa bicykluje lepšie
  6. Odpočinok a regenerácia majú svoj význam

Spoznajte bicyklovanie ako životný štýl

Bicyklovanie je pohybovou aktivitou, ktorá je obľúbená v každej vekovej kategórii – aj medzi staršími ročníkmi. Okrem toho, že časté bicyklovanie vám pomôže zlepšiť kondíciu a zdravie, tak pri ňom môžete zažiť nezabudnuteľné momenty, napríklad s vašimi vnúčatami. Z pohľadu fyzického zdravia je bicyklovanie vynikajúcim cvičením, ktoré posilňuje vaše svaly, zlepšuje srdcovocievny systém a podporuje spaľovanie kalórií. Navyše môže pomôcť znížiť riziko vzniku ochorení, ako je cukrovka či vysoký krvný tlak.

Bicyklovanie má tiež pozitívny vplyv na vašu duševnú pohodu. Pravidelná jazda na bicykli totiž môže zmierniť stres a úzkosť, zlepšiť náladu a podporiť psychickú rovnováhu. Šliapanie do pedálov s vetrom vo vlasoch vám pomôže uvoľniť myseľ, zbaviť sa každodenných starostí a vnímať svet okolo vás s väčším pokojom a radosťou.

Okrem spomínaných výhod má bicyklovanie aj značný sociálny rozmer. Či už ako spoločné jazdy s priateľmi, rodinou alebo spoznávanie nových miest. Dalo by sa teda povedať, že bicyklovanie nie je len športom, ale aj životným štýlom a spôsobom, ako sa udržať aktívnym, zdravým a šťastným čo najdlhšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Jedli ste už nakladané vajíčka? Spoznajte skvelý spôsob, ako spotrebovať už uvarené – môžete ich aj zafarbiť

Začnite pozvoľna a šetrite sily

Keď začínate s bicyklovaním po dlhej prestávke, je dôležité neponáhľať sa a radšej začať s krátkymi a ľahkými jazdami. Úplne postačí, ak vyrazíte len okolo vášho bydliska alebo miestneho parku. V ideálnom prípade zvoľte trasu, ktorú vopred poznáte alebo ste na nej v minulosti radi jazdievali. Zároveň sa sústreďte na pohodlie a komfort, aby ste mali po prestávke dobrý prvý zážitok. Ak cítite akékoľvek nepohodlie alebo únavu, tak zastavte, vydýchajte sa a poprípade sa napite, aby ste načerpali energiu.

Cyklistický starý pár
Jazdy na bicykli sú vždy zábavné (Zdroj: freepik.com/bearfotos)

Kilometre navyšujte postupne

Pri nadobúdaní vašej formy si rozhodne nestanovujte vysoké ciele, ktoré viete, že by ste ani v minulosti nezvládli. Vaše telo teraz nie je navyknuté na pravidelný pohyb, a preto ho potrebujete naučiť, aby si naňho zvyklo.  Začnite radšej s menšími cieľmi – ak ste mali predtým cieľ 10 kilometrov denne, dajte si 7 kilometrov.

Neznamená to, že ste sa zhoršili, ale týmto spôsobom naučíte telo na pravidelné bicyklovanie a odteraz sa každá jazda stane ľahšou a zábavnejšou. Cieľom totiž je, aby ste pri jazde na bicykli vytrvali, nielen podali jednorazový veľký výkon. Ak budete postupne zvyšovať najazdené kilometre, tak za veľmi krátky čas viete spraviť obrovský posun vo vašej kondícií.

Stavte na pohodlie a výbavu nepodceňujte

Základným prvkom dobrej jazdy je komfort. Ak ste teda opäť sadli na bicykel a máte pocit, že sedlo je príliš tvrdé, môžete si zabezpečiť zo športových obchodov cenovo dostupnú pokrývku, ktorá vám spríjemní jazdu. Lepšie vybavenie vám tiež pomôže aj v prípadoch, že potrebujete doplniť tekutiny. Praktický je napríklad držiak na konštrukcii bicykla, do ktorého umiestnite fľašu s vodou a vďaka ktorému sa môžete občerstviť počas prestávky alebo rovno za jazdy.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete vedieť, ako vznikne našľahaný karamelový krém z polevy? Trvá to iba pár minút

Ak uvažujete o vylepšení bicykla, poobzerajte sa po širších plášťoch na kolesá, ktoré vám pomôžu v horských alebo lesných úsekoch. Nezabudnite tiež na vhodné cyklistické oblečenie ako sú šortky s vypchávkami medzi nohami, dresy s praktickými vreckami alebo termobielizeň. Tá vám môže pomôcť zostať v teple počas skorých jarných dní či na jeseň. Naopak, ľahké a vzdušné funkčné oblečenie vás dokáže schladiť, keď sa cez leto spustíte z kopca.

Utužujte vzťahy a spoznávajte nové miesta na dvoch kolesách

Pravidelné jazdy na bicykli s rodinou alebo známymi dokážu prehĺbiť vaše vzťahy a popritom môžete zažiť veľa zábavných chvíľ. Napríklad skupinové výlety po hradoch alebo mestách môžu poslúžiť ako skvelý prvý krok po dlhšej prestávke. Zaujímavým nápadom je tiež účasť na menších cyklistických podujatiach. Nemusíte hneď pretekať, stačí, že sa zúčastnite a spoznáte nových ľudí, s ktorými sa môžete bicyklovať v budúcnosti.

Smejúca seniorka s bicyklom
Radosť z bicyklovania sa dostaví v každej vekovej kategórii (Zdroj: freepik.com/freepik)

Samozrejme, ak si potrebujete prečistiť hlavu alebo upratať myšlienky, jazda na bicykli môže byť to pravé orechové aj osamote. Taktiež si môžete dať do uší slúchadlá a užívať si jazdu pri počúvaní vašich obľúbených skladieb, ktoré vás nabudia a dobijú energiou.

Doprajte si odpočinok a čas na regeneráciu

Po každej jazde je kľúčové dopriať svojmu telu dostatok času na regeneráciu a načerpanie síl. Čím viac sa bicyklujete, tým viac sa vaše svaly namáhajú a vaše telo potrebuje čas na ich opravu, aby predišlo zraneniam. Priťahovacie strečingové cvičenia sú skvelým spôsobom, ako uvoľniť toto napätie vo svaloch a minimalizovať riziko ich poškodenia.

Pred jazdou si teda doprajte niekoľko minút na dynamické strečingové cvičenia, ktoré zlepšujú pružnosť svalov a pripravujú ich na pohyb. Po jazde sa potom môžete chvíľu venovať statickým priťahovacím cvičeniam, ktoré pomôžu zmierniť svalové napätie a urýchliť proces regenerácie. Najlepším spôsobom, ako môžete nechať svaly odpočinúť, je spánok. Pokojne však môžete tiež čítať knižku alebo pozerať vaše obľúbené relácie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Túžite konečne schudnúť z brucha? Náš veľký návod obsahuje rutinu, ktorú bežne zanedbávame

 Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame