Návrat k fyzickej aktivite PO CHOROBE: Ako vystihnúť správne načasovanie a nespomaliť zotavenie?

muž so ženou pri návrate k behaniu po chorobe

Návrat k cvičeniu po chorobe by mal byť postupný (Zdroj: Freepik/dusanpetkovic)

Po prekonaní ochorenia, najmä ak išlo o respiračnú infekciu, je dôležité venovať pozornosť správnemu načasovaniu opätovného návratu k fyzickej aktivite. Príliš skoré zaťaženie organizmu po chorobe môže spomaliť zotavenie alebo dokonca môže viesť ku komplikáciám. Návrat k fyzickej aktivite, ako aj k pôvodnému tempu a objemu cvičenia by mal byť postupný. Závisí to od viacerých faktorov, pričom hlavnými sú závažnosť infekcie a aktuálny zdravotný a fyzický stav pacienta. Kedy je teda vhodné opäť začať cvičiť a aké zásady pri tom dodržiavať?

O opätovných aktivitách rozhoduje závažnosť ochorenia

Návrat k fyzickej aktivite po chorobe si vyžaduje trpezlivosť a vnímavosť voči signálom tela. Nie je hanba začať pomaly a dopriať si dostatok času na regeneráciu – naopak, je to investícia do dlhodobej pohody a zdravia.

„Všeobecne sa neodporúča okamžitý návrat k cvičeniu hneď po odznení príznakov, nakoľko imunita môže byť oslabená a hrozí opätovný rozvoj ochorenia či rozvoj komplikácií, akou môže byť napríklad zápal srdcového svalu,“ upozorňuje Rudolf Blahuta, všeobecný lekár pre dospelých Nemocnice Agel Košice-Šaca. S fyzickou aktivitou podľa neho treba začať postupne. V prvom týždni odporúča znížiť tempo aj objem cvičenia na polovicu pôvodných hodnôt a následne postupne záťaž zvyšovať.

Počas choroby môže mať pozitívny vplyv veľmi mierna fyzická aktivita ako napríklad prechádzky na čerstvom vzduchu. „Okrem pozitívneho vplyvu na psychiku tiež prispieva k ‚vyčisteniu‘ dýchacích ciest vylučovaním hlienu a pri dlhodobom ochorení pomáha predchádzať atrofii svalstva,“ vysvetlil Blahuta. Upozornil však, že aktivita počas ochorenia môže oslabiť imunitu, predĺžiť dobu liečenia, prispieť k rozvoju komplikácií či chronického únavového syndrómu.

Buďte opatrí až znovu nabehnete na svoj režim (Zdroj: Gettyimages.com)

Po respiračných ochoreniach, ako je chrípka, prechladnutie alebo COVID-19, závisí návrat k aktívnemu pohybu a cvičeniu od viacerých faktorov – najmä od závažnosti priebehu ochorenia a individuálneho zotavenia. Takéto sú základné odporúčania:

  • Ak ste mali ľahšie prechladnutie (nádcha bez horúčky, mierny kašeľ) a cítite sa dobre, môžete sa vrátiť k miernej aktivite ako napríklad prechádzky alebo joga hneď, ako ustúpia príznaky. Ak by sa vám objavila únava alebo pociťujete zhoršenie stavu, radšej ešte oddychujte.
  • Ak ste prekonali chrípku alebo horúčkové ochorenie, odporúča sa počkať minimálne 3 – 5 dní po ústupe horúčky a hlavných príznakov, aby ste predišli komplikáciám, ako je napríklad zápal srdcového svalu (myokarditída). Najskôr začnite ľahšími aktivitami a sledujte reakciu svojho tela.
  • Ak ste prekonali ťažšie respiračné ochorenia (zápal priedušiek, COVID-19 alebo zápal pľúc), na návrat k fyzickej aktivite budete potrebovať dlhšie zotavenie. Väčšinou sa odporúča minimálne 1 – 2 týždne bez fyzickej námahy. Návrat k intenzívnejšiemu pohybu by mal byť konzultovaný s lekárom a mal by prebiehať veľmi pozvoľne.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Koľko cukru je už veľa? Údaj o MAXIMÁLNOM dennom príjme vás nepríjemne prekvapí

Ako sa po chorobe vrátiť bezpečne k pohybu?

  1. Začnite postupne, najskôr s nízkou intenzitou (prechádzky, ľahký strečing).
  2. Sledujte signály tela. Ak sa objaví nadmerná únava, dýchavičnosť či bolesť na hrudi, uberte.
  3. Dbajte na dostatok hydratácie a kvalitnej stravy, ktorá pomôže telu rýchlejšie sa zotaviť.
  4. Netlačte sa do výkonov, imunita potrebuje čas na regeneráciu.

Každé telo reaguje na chorobu individuálne. Zatiaľ čo niektorí sa cítia po pár dňoch v poriadku, iní môžu pociťovať únavu a slabosť ešte celé týždne po prekonaní ochorenia. Ak ste mali ťažší priebeh ochorenia, prípadne vás ešte trápi pretrvávajúci kašeľ, únava či tlak na hrudi, určite sa pred návratom k obľúbeným fyzickým aktivitám a k športu najskôr poraďte s lekárom.

Aby bol návrat k pohybu bezpečný, nezabúdajte na dostatok hydratácie, kvalitnú výživu a dostatočný spánok. Po chorobe je telo oslabené a potrebuje viac času na regeneráciu. Zaradenie dychových cvičení môže pomôcť posilniť pľúcnu kapacitu, najmä po respiračných ochoreniach.

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame