Nazbierajte si kôru stromov: Z vŕby na horúčku a bolesti, z brezy na žalúdok

Stromy

freedigitalphotos.net

Jeseň je ideálnym obdobím pre zber všetkého, čo nám nadelila príroda. Okrem byliniek a chutných plodov z vašej záhradky môžete zberať aj kôru z rôznych stromov a kríkov, ktorá sa využíva v ľudovom liečiteľstve od nepamäti. Skoncujte s drahými pilulkami a vyberte sa spolu s nami do lesa, pretože pre vaše zdravie dokáže tento zázrak často urobiť viac ako moderná medicína.

Ako na to?

K zberu potrebujete vreckový nožík a papierové vrecúško na kôru. Pri tejto činnosti platí jedno základné pravidlo, a síce, že by sme nemali brať viac, ako je nevyhnutné. Dlhodobým skladovaním kôra totiž stráca svoje liečivé schopnosti a navyše to nie je humánne k životnému prostrediu. Práve z tohto dôvodu si vyberáme čerstvo vyrúbané stromy a kríky, ktorým rezanie vetiev neškodí. Kôru môžeme odobrať aj z rastúceho stromu, ktorú malými pozdĺžnymi zárezmi pomaly oddeľujeme od dreva v podobe drážky. Aby drevina „nekrvácala“, je potrebné tento rez ošetriť, ideálne zatrieť štepárskym voskom. Keď chceme dosiahnuť pre naše telo čo najpriaznivejšie účinky, dáme prednosť mladým a zdravo vyzerajúcim stromom, ktoré by mali rásť v dobre zvetranej pôde. Vek stromu najlepšie odhadneme práve vďaka jeho kôre, ktorá je hladká a tenká, v porovnaní s drsnou a hrubou kôrou starého stromu. Sušíme ju doma v suchej miestnosti a keď sa stane krehkou a získa zeleno-šedú farbu, je pripravená na svoje použitie a ďalšie spracovanie.


Tiež by vás mohlo zaujať: Úľava pre boľavé kolená: Pomôžte si týmito prírodnými zázrakmi


S vŕbou zabudnete na aspirín

Drevina obľubujúca piesčité i hlinité pôdy sa považuje za pramatku dnešnej farmácie, pretože jej kôra obsahuje hojivú látku salicín. Práve tento výťažok dal podobu známemu aspirínu, no ak uprednostňujete produkty z lona prírody, s trochou šikovnosti už nemusíte viac chodiť do lekárne. Vŕbová kôra má podobné účinky ako táto tabletka – znižuje horúčku a zmierňuje bolesť, najmä pri reumatizme, ale aj bolestiach hlavy, zubov či svalov. Vo veľkom sa užíva pri prechladnutí, no spoľahlivo pôsobí aj na niektoré choroby obličiek a močového ústrojenstva. Mierne upokojujúceho efektu sa dočkajú osoby trpiace nespavosťou, ale aj ľudia s nadmernou sexuálnou žiadostivosťou.

Pri chrípke a žalúdočných problémoch zalejeme jednu čajovú lyžičku mletej vŕbovej kôry 2,5 dcl vriacej vody, lúhujeme 20 minút a užívame 5 až 8 krát denne. Odvarom si môžeme umývať aj vlasy, zabraňuje tvorbe lupín. Prášok z vysušenej drogy sa sype do otvorených rán na ich rýchlejšie zotavenie.

Bazou proti rakovine

V minulosti sa verilo, že baza čierna ochraňuje pred zlými silami, čarami a bosorkami. Obsahuje antioxidanty, čo je najspoľahlivejšia cesta, ako sa vyhnúť chorobám vyššieho veku spojených s bunečným starnutím. Zohráva tiež významné poslanie v boji proti rakovine. Zelená kôra sa na jar a jeseň zoškrabuje, oddeľuje od sivej časti a dôkladne suší na slnku. Na prevenciu proti ateroskleróze si pripravte 20 gramov suchej bazovej kôry, ktorú zalejte litrom studenej vody a zohrievajte dovtedy, kým sa polovica vody nevyparí. Odporúčaná dávka sú tri šálky denne aj ako diuretikum.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Na bolesti brucha skúste brezu

Strom s nápadne bielou kôrou sa používa na liečenie rôznych neduhov celé stáročia. Starí Kelti mu prisudzovali zázračnú moc a mali taktiež vo zvyku zdobiť dom poctivých panien brezovým lístím. Pre Indiánov bola tradičnou medicínou na žalúdočné ťažkosti a problémy a trávením. Odvar z brezy pomáha pri vodnateľnosti a dne, no tiež ju môžeme požiť jemne rozdrvenú trikrát denne na špičke noža. Zaujímavosťou je takzvaný brezový cukor, ktorý získame odstredením tekutiny z kôry stromu. V nedávnej histórii sa využíval ako vhodná alternatíva sladidla pre diabetikov, počas druhej svetovej vojny vo Fínsku dokonca nahradil klasický cukor.


Využívate pri zdravotných problémoch kôru zo stromov? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame