Nazbierajte si májové bylinky: Čaje i tinktúry z nich prospejú aj vášmu zdraviu

Čaj

thinkstockphotos.com

Láka vás čerstvý vzduch, zelené lúky a pohyb? Spojte príjemné s užitočným a nazbierajte si májové bylinky. Môžete si z nich pripraviť nielen chutné čaje proti rozličných zdravotným neduhom, ale aj tinktúry.

Baza čierna podporí látkovú výmenu a pomôže pri prechladnutí

V apríli a v máji sa zbierajú mladé listy a neskôr v priebehu júla kvety bazy čiernej. V jeseni prináša úžitok v podobe plodov. Medzi hlavné pozitívne účinky tejto liečivej rastliny patrí schopnosť podporiť látkovú výmenu. Na tento účel sú vhodné hlavne mladé jarné výhonky. Navyše prináša úľavu pri prechladnutí, podporuje imunitu a eliminuje zápaly v ústnej dutine. Z kvetov možno pripraviť čaj či sirup, z plodov napríklad marmeládu, tinktúru či extrakt.

  • Kúra z mladých listov proti bolesti kĺbov

V priebehu mája si môžete z mladých lístkov bazy pripraviť babský recept proti bolestiam kĺbov. Stačí ich pomlieť, priložiť na boľavé miesto, zakryť obväzom a nechať pôsobiť približne hodinu.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkové sirupy liečia a skvele chutia: Pripravte si ich doma aj vy!


Hloh obyčajný podporuje zdravie srdca

Kvety hlohu obyčajného sa zberajú v mesiacoch máj a jún. Pripravujú sa z nich čaje i tinktúry, ktoré majú pozitívne účinky hlavne na kardiovaskulárny systém. Posilňujú srdce a podporujú krvný obeh. Účinky hlohu ocenia aj ženy v klimaktériu, pretože tlmí niektoré prejavy. Pôsobí aj ako diuretikum a mierne znižuje krvný tlak. V prípade, že užívate lieky na srdce, konzultujte pitie čaju či používanie tinktúry s lekárom.

  • Čaj posilňujúci srdce

Usušené kvety možno použiť na prípravu čaju. Jedna čajová lyžička kvetov sa zaleje vriacou vodou a nechá sa lúhovať 15 minút. Zvyčajne sa odporúča čaj piť 2-3 razy denne. Tento čaj pomôže aj pri návaloch tepla a poruchách spánku v klimaktériu.

  • Tinktúra z hlohu

Príprava tinktúry je jednoduchá. Sušenými kvetmi naplníme sklenenú nádobu, zalejeme domácou pálenkou tak, aby boli celé ponorené. Nádobu uzatvoríme a necháme odpočívať 14 dní. Občas je potrebné ju popretriasať. Po dvoch týždňoch sa precedí. Zvyčajne sa užíva 20 kvapiek 3-krát denne.


Mohlo by vás zaujať: Bylinky vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy


Jahoda obyčajná je bojovníčkou proti nervozite i anémii

Listy jahody obyčajnej je najlepšie zbierať v čase kvitnutia a to je v mesiacoch máj až jún. Môžeme ich zbierať pri potulkách prírodou, pretože sa im darí v listnatých i ihličnatých lesoch. Čaj z listov má príjemnú chuť. Obsahuje triesloviny, flavonoidy, vitamín C i minerálne látky. Využíva sa na podporu metabolizmu. Vhodný je aj pre tých, ktorí trpia anémiou. Má priaznivý vplyv aj na žalúdok, črevá, hemoroidy i močové cesty. Disponuje i sťahujúcimi a protizápalovými účinkami, preto sa využíva aj ako kloktadlo pri zápaloch v ústnej dutine.

  • Čaj z listov jahody obyčajnej

Na šálku čaju stačí čajová lyžička usušených listov, ktoré sa zalejú vriacou vodou a nechajú lúhovať 10 minút. Pije sa 2-3 razy denne.

  • Kloktadlo proti zápalom v ústnej dutine a zápachu z úst

Na prípravu kloktadla je potrebné použiť väčšie množstvo sušených listov. Zvyčajne 3-4 čajové lyžičky na dva decilitre. Po 10-minútovom lúhovaní sa precedí a používa na kloktanie. Tento zápar možno využiť aj vo forme obkladu napríklad na hemoroidy alebo zle hojace sa rany.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkami k duševnej pohode: Skoncujte s priveľkou nervozitou a napätím bez liekov!


Breza bradavičnatá pomôže pri chorobách močových ciest

V období apríla a mája sa zbierajú mladé lístky, ktoré sa následne sušia. Usušené možno použiť na čaj, ktorý pomáha pri zápaloch močového ústrojenstva. Pomôže aj pri zadržiavaní vody v tele, teda je diuretikum. Zároveň odvádza z tela toxické látky. Využíva sa aj na pokožku hlavy, pretože podporuje rast vlasov.

  • Čaj z brezových listov

Na prípravu jednej šálky treba polievkovú lyžicu sušených listov. Po 10-tich minútach sa čaj precedí a pijú sa 3 šálky denne.


Mohlo by vás zaujať: Naoko zdravé, pritom nebezpečné: Temná stránka bylinkových čajov zmení váš pohľad na ne!


Aké bylinky si zbierate vy a na čo všetko ich používate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame