Nebezpečné ovocie: Zabijak vašej diéty?

ovocie

photl.com

Snažíte sa schudnúť a s ťažkým srdcom ste čokoládu vymenili za ovocie? Hoci tento scenár znie priam idylicky, nemusí byť celkom správny!

Cez deň dzobkáte hrozno, na desiatu máte banán, na olovrant hruška a namiesto večernej pochúťky za hrsť sušených marhúľ a predsa ručička na váhe neklesá podľa vašich predstáv? Nečudujte sa. Je síce skvelé, že namiesto koláčikov či keksíkov jete ovocie, všetkého však veľa škodí. Ovocie je síce zdravšie, aj ono však obsahuje kalórie, ktoré môžu brzdiť vaše snahy o chudnutie.

„Bežne ku mne chodia pacienti, ktorí považujú ovocie za „potravu bez dôsledkov“ a nevedomky konzumujú 250 extra kalórií každý deň. To im môže brániť v zhodení približne jedného kila tuku mesačne,“ vysvetľuje dietologička Melina Jampolis.


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyvarujte sa najčastejších chýb pri chudnutí!


Najkalorickejšie sú banány a hrozno

Tieto dve pochúťky od matky prírody majú na sto gramov až 255 kJ – banán normálnej veľkosti neraz váži aj o niečo viac. To neznamená, že by ste si na nich nemali vôbec pochutnávať. Musíte ich však vnímať ako plnohodnotnú potravu – teda nie čosi, čo môžete jesť len tak pomimo vášho jedálnička bez toho, aby ste prijali nejaké kalórie. Strapec hrozna, banán či hruška by mal byť sám osebe plnohodnotným malým jedlom – napríklad olovrantom alebo desiatou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Kontroverzná hladovka: Dokonalá očista či hazard so zdravím?


Čím sladšie, tým horšie

Sušené marhule, papája či ananás – to všetko sú pochúťky v pravom slova zmysle, teda aj tom kalorickom. Ak sa snažíte výraznejšie zhodiť, vyhoďte ich zo svojho denného menu. Najzdravšie a najmenej kalorické je čerstvé ovocie v prirodzenom stave a na druhom mieste to mrazené. Množstvo cukru v ovocí a teda aj jeho kalorickosť záleží a od štádia, v ktorom sa nachádza. Čím je plod zrelší, tým je sladší a zároveň aj horší pre vašu postavu. 


Tiež by vás mohlo zaujať: 50 najlepších potravín pre ženy


Čo áno?

Najmenej kalorickým ovocím sú melóny. Žiaľ sezóna tohto ovocia je za nami, takže sa trea sústrediť na to, čo máme bežne v obchodoch – pomaranče a grapefruity. Citrusy obsahujú množstvo vitamínov a v umiernenom množstve neohrozia ani našu diétu. Grapefruit dokonca podporuje spaľovanie a tak vám môže v chudnutí pomôcť.

 Približné kalorické hodnoty ovocia: 

100 g potraviny

Kcal

KJ

Banán

80 Kcal

 334 KJ

Hrozno

61 Kcal

255 KJ

Višne

59 Kcal

248 KJ

Slivky

59 Kcal

247 KJ

Ríbezle

56 Kcal

238 KJ

Čerešne

54 Kcal

226 KJ

Kiwi

54 Kcal

230 KJ

Ananás

51 Kcal

217 KJ

Hruška

51 Kcal

213 KJ

Jablko

50 Kcal

209 KJ

Mandarínka

47 Kcal

196 KJ

Marhuľa

43 Kcal

180 KJ

Broskyňa

41 Kcal

171 KJ

Grep

41 Kcal

172 KJ

Jahoda

36 Kcal

150 KJ

Pomaranč

32 Kcal

134 KJ

Citrón

23 Kcal

96 KJ

Melón

16 Kcal

67 KJ

 

Zdroj: photl.com, photl.com, Klára
Odporúčame