Nebojte sa sĺz: Plač vám uľaví na tele aj na duši

slzy

thinkstockphotos.com

Plač neprestavuje silný prejav emócií výlučne u citlivejších ľudí alebo u detí v útlom veku. Hoci sa spája skôr s negatívnym vnímaním, má mnoho predností. Slzy totiž nie sú len citovou záležitosťou, ale ich vylučovanie funguje skôr na chemickej báze. Čo všetko ste o plači a slzách doteraz možno nevedeli?

Plač je prirodzenou reakciou nášho organizmu, ktorý človeka zbavuje stresu aj napätia a môže byť prospešný vo viacerých ohľadoch. Keďže slzy zároveň vyplavujú bolesť, smútok či negatívne pocity, potláčať by ste ich rozhodne nemali.

Nie je slza ako slza

Hoci slzy vyzerajú pri každej príležitosti rovnako, v skutočnosti sa ich charakter mení v závislosti od príčiny plaču. Ak plačeme kvôli vnútornému trápeniu či bolesti, slzy sa odlišujú od tých, ktoré vznikli pri krájaní cibule. Niektoré výskumy dokázali, že emocionálne slzy obsahujú navyše stresový hormón adrenalín, pričom jeho vylúčením dochádza k psychickému uvoľneniu. Svojím zložením sa slzy smútku podobajú tým, ktoré sme vyplavili z radostných dôvodov. Rozlišujeme tri druhy sĺz – reflexné, bazálne a emotívne. V bazálnych a reflexných nájdete 98% vody, emocionálne obsahujú väčšie množstvo stresových hormónov.


Mohlo by vás zaujímať: Čo ste o slzách nevedeli: Kto ich roní častejšie a prečo je plač zdravý?


Plač nám prospieva

Slzy majú pre náš organizmus význam nielen z psychologického, ale aj zo zdravotného hľadiska.

  • Posila imunity – slzy obsahujú silné enzýmy bojujúce proti baktériám, mikróbom aj vírusom, preto dokážu zničiť infekcie z oblasti očí. Pomocou sĺz dokáže náš organizmus odstrániť z očí až 95% baktérií.
  • Lepší zrak – reflexné slzy sú reakciou očí na akúkoľvek nečistotu či cudzie prvky v nich a obsahujú lyzozýmy a glukózu. Vďaka tomu ochránia bunky vnútri i na povrchu oka. Zároveň chránia zrak tak, že oči zvlhčujú.
  • Zvlhčovanie sliznice nosa – s plačom sa zvykne spájať aj utieranie nosa. Slzy sa totiž dostávajú aj do nosovej sliznice a zvlhčujú ju, čo je dôležité pre jej správne fungovanie.
  • Vyplavenie toxínov – slzy náš organizmus zbavujú toxínov a rôznych chemikálií. Dokážu tiež uvoľniť prirodzené anestetikum – endorfíny.

Mohlo by vás zaujímať: Túžite po šťastí? Týchto 10 tipov vám ho pomôže dosiahnuť


Plačú aj chlapi, hoci…

Je pravdou, že málokedy vidíme plakať mužov. Veď už v útlom veku rodičia zvyknú vravieť chlapcom, že plač k nim rozhodne nepatrí a jednoducho by sa zaň mali hanbiť. Plač je však, pochopiteľne, úplne prirodzený mechanizmus nášho tela a zároveň aj prejav ľudskosti. Možno z dôvodu spomínaného stereotypu je uplakanejším pohlavím práve to ženské. Je však za tým aj fyziológia. Tento rozdiel spôsobil iný hormonálny systém a tiež menšia veľkosť ženských kanálikov.

Vďaka slzám sa budete cítiť lepšie

Ak je plač potláčaný, emócie zostávajú vo vás namiesto toho, aby sa fyzicky ventilovali. V prípade dlhodobého zadržiavania negatívnych pocitov sa ako náhrada môže objaviť nejaký telesný príznak. V človeku sa potom môže hromadiť, napríklad, agresivita či iné nežiaduce pocity, ktoré vyplávajú na povrch v tú najnevhodnejšiu chvíľu. Plač a slzy organizmus zbavia psychického tlaku a stresu. Vďaka plaču sa uvoľníme a potom dokážeme situáciu riešiť racionálnejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Pálenie, rezanie či slzenie očí vie potrápiť: Ako si s týmito ťažkosťami poradiť?


Aj Japonci sa učia plakať

Japonci pred niekoľkými rokmi dokonca začali využívať silu plaču ako terapiu proti stresu. Vytvorili rôzne semináre, pomocou ktorých sa učia plakať tak, aby im to prinieslo úľavu. Japonci sú známi tým, že sa zameriavajú na harmóniu a na verejnosti city prejavujú len vzácne, preto je táto terapia pre nich netradičná. Veď v 90. rokoch ich dokonca museli učiť smiať sa. Zjavne však aj oni pochopili význam sĺz – či už šťastia alebo smútku.


Zvyknete v emotívnych situáciách potláčať slzy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, mb
Odporúčame