Nechtíková masť či olej na kŕčové žily aj mykózy: Pripravte si ich sami doma!

Nechtík

thinkstockphotos.com

Pestré kvety nechtíka lekárskeho sú bežnou súčasťou záhrady. Rastliny sú nenáročné na pôdne podmienky, ľahko sa pestujú zo semien, kvitnú celé leto až do mrazov. Majú veľa rôznych, rokmi overených vlastností, ktoré ich právom radia k užitočným liečivým rastlinám. Nemali by preto chýbať ani vo vašom záhone.

Ako ho pestovať?

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) je jednoročná bylina. Stonky dorastajú až do výšky 50 centimetrov, sú husto olistené listami s jemnými chĺpkami. Kvitne od júna až do neskorej jesene. Žiarivé kvety žltej a oranžovej farby tvoria úbory, popoludní sa zatvárajú, po odkvitnutí vznikajú ostnaté nažky so semenami kosáčikovitého tvaru. Nechtík pestujeme na slnečnom mieste, nie je náročný na pôdu, nedarí sa mu v príliš vlhkých podmienkach. Vysievame ho od skorej jari aj v lete.

Ochranca vašej pôdy

Nechtík je obľúbenou rastlinou v prírodných a ekologických záhradách. Pomáha v starostlivosti o pôdu bez chemikálií – dezinfikuje pôdu, odpudzuje škodcov, zabraňuje rastu burín a slúži ako zelené hnojivo. Kvôli týmto prednostiam sa často vysádza medzi zeleninu. Ak budete kvety počas leta postupne zbierať, získate nielen dobre využiteľnú liečivku, ale podporíte aj ďalšie kvitnutie.


Mohlo by vás zaujať: Zdravé žily až do konca života: Stavte na prevenciu a tieto jednoduché cviky!


Čerstvé kvety pre krásu i zdravie

Čerstvé kvety nechtíka sú veľmi dekoratívne, preto sa s obľubou používajú na zdobenie múčnikov, šalátov a polievok pred servírovaním. Vyskúšajte ozdobiť tortu pre letného oslávenca práve slnečnými kvetmi nechtíka, je to jednoduché, efektné a pôsobí to veľmi originálne.

Z čerstvých kvetov možno tiež pripraviť osviežujúci čaj, ktorý obsahuje najviac silíc a prirodzených farbív, má jemnú chuť. Pôsobí priaznivo na trávenie a pečeň, pri kŕčoch, žalúdočných vredoch, hnačkách a zvracaní, zápaloch čriev.

Napomáha pri liečbe kožných ochorení, na organizmus má očisťujúci účinok. Zápar z polievkovej lyžice kvetov a ¼ litra vody vyháňa črevné parazity.

Usušte si zásoby

Kvety sušíme rozložené v tenkej vrstve na vetranom mieste do 35 °C, pomaly, aby nestratili farbu. Skladujeme ich vo veľkej sklenej fľaši na zaváranie, dobre uzavreté, na tmavom mieste. Zo sušených kvetov varíme čaj, ktorý pijeme, používame na omývanie  pri kožných problémoch, alebo pripravíme sedací kúpeľ pri vaginálnych plesniach. Kvôli peknej farbe a vôni sa pridávajú suché kvety nechtíka aj do ručne robeného mydla.


Mohlo by vás zaujať: Bolesti hlavy či prechladnutie? Skúste vietnamskú mastičku za pár drobných


Pripravte si liečivú masť alebo olej

Veľmi rozšírená je výroba nechtíkovej masti, ktorá pomáha pri liečbe kŕčových žíl, chrastavosti v nose, liečbe drobných raniek, jaziev a hnisavých vriedkov. Prináša úľavu i pri únave svalov a šliach alebo mykózach nechtov, pôsobí dezinfekčne. Na prípravu masti možno použiť bravčovú masť alebo masťový bezvodý základ z lekárne. Ako na to?

  • 4 plné hrste nechtíka (listy, stonka a kvety) sa nadrobno narežú
  • 500 g masti sa rozohreje v nízkej nádobe
  • do horúcej masti sa vloží narezaný nechtík, nechá sa vzkypieť, premieša sa a odstaví
  • prikrytá masť sa nechá cez noc stáť, na druhý deň sa trošku prihreje a prefiltruje cez plátno do čistej nádobky

Podobne sa da pripraviť nechtíkový olej, ktorý má rovnaké účinky. Použijeme olivový alebo slnečnicový olej.


Mohlo by vás zaujať: Bylinky vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy


Tinktúra na výrony aj kŕčové žily

Tinktúra riedená vodou sa hodí zvlášť na pomliaždeniny, výrony, na vredy, preležaniny a boľavé kŕčové žily. Pripravíme si ju z hrsti čerstvých kvetov, ktoré macerujeme 4-5 týždňov v litri 40% čistého alkoholu, precedíme a uskladňujeme na tmavom mieste.

Farbenie

Obsah karotenoidov v kvetoch nechtíka sa využíva aj na farbenie jedál. Pridáva sa k ryži, do syrových omáčok, prípadne sa povarí v mlieku a použije na prípravu cesta. Žltý odvar z kvetov dodáva blond vlasom po opláchnutí zlatistý lesk.


Používate nechtíkovú masť? Na čo všetko sa vám osvedčila? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame