Nechtová pleseň môže postihnúť aj vás: Vieme, ako s ňou účinne zatočiť

Nechtová pleseň na nohách

Nechtová pleseň na nohách (Zdroj: GettyImages)

Nechtová pleseň je neželaný, ale veľmi vytrvalý spoločník, ktorého sa len tak ľahko nezbavíte. Miluje teplo, vlhko a najčastejšie sa objavuje na nohách. Práve leto a pobyt pri bazénoch jej naozaj prajú. Prečo vlastne vzniká a ako sa jej dá zbaviť?

Jej príčinou sú najčastejšie huby

Príčinou vzniku nechtovej plesne – onychomykózy sú vláknité huby dermatofyty. Iné druhy húb alebo kvasinky spôsobujú nechtovú pleseň iba zriedka. Huby majú radi teplo, vlhko a tmu. Uzavretá obuv je teda ideálnym miestom na ich množenie a preto vzniká mykóza častejšie na nohách ako na rukách.

Spoznajte príznaky

Nechtová pleseň sa prejavuje žltkastým sfarbením nechtu a neskôr sa môže objaviť aj belavý fľak. Necht začne pomaly hrubnúť, strácať lesk, priehľadnosť, objaviť sa môžu aj ryhy a nakoniec sa začne drobiť a rozpadávať. Čím skôr začnete liečbu, tým lepšie. Už pri prvých príznakoch treba tento problém riešiť, aby pleseň nepostihla celý necht alebo ostatné nechty.


Mohlo by vás zaujať: Kokosový olej sa vám zíde každý deň: Pre krajšiu pleť aj vlasy či proti mykózam


Ako liečiť nechtovú pleseň?

Keď objavíte na nechte alebo viacerých nechtoch príznaky plesne, mali by ste vyhľadať kožného lekára. Lekár odoberie vzorku a kultiváciou zistí o aký druh ide. Nemusíte sa obávať drastických zákrokov ako je zbrusovanie, leptanie či odstraňovanie nechtu. Na liečbu sa najčastejšie používajú lokálne antimykotiká, ktoré sa nanášajú priamo na necht malým štetcom a majú formu laku na nechty, ale existujú aj rôzne mastičky. V ťažších prípadoch sú potrebné aj antimykotiká vo forme tabletiek. Liečba je ale zdĺhavá a tabletky sa užívajú kontinuálne alebo pulzne, kedy pacient dostáva tabletky opakovane s určitými prestávkami, teda v pulzoch.

Ďalšou možnosťou je aj použitie dlhovlnného Nd YAG lasera, ktorý zničí hubovité vlákna v nechte. Táto forma liečby je vhodná pre pacientov, ktorým bežné antimykotiká nezaberajú alebo ich nemôžu užívať. Ani v tomto prípade ale pleseň nezmizne zo dňa na deň. Pleseň na nechte sa odstraňuje asi 3 mesiace – každý mesiac jedno ošetrenie. Počas liečby či už laserom alebo antimykotikami si treba dávať pozor na infekcie, aj na to, aby sa nenakazili ostatný členovia domácnosti.

„Babské“ rady na liečenie nechtovej plesne

Aj pri liečení plesne sa dajú vyskúšať rôzne domáce recepty. Skúste zmiešať dva strúčiky cesnaku, lyžičku soli a dve lyžičky vody. Zmes miešajte až kým cesnak nezačne púšťať sliz a potom ju naneste na necht. Ako rýchlo sa plesne zbavíte záleží hlavne od štádia, v ktorom sa ochorenie nachádza, ale skôr ako o mesiac to zrejme nebude.

Ďalším záchrancom môže byť obľúbený a univerzálny kokosový olej, ktorý lieči aj mykózu kože a nechtov. Kokosový olej by ste mali aplikovať niekoľkokrát denne na postihnuté miesta a nezmývať ho, aby sa naplno prejavili jeho silné antimykotické účinky. Zohnať ho môžete v drogériách alebo supermarketoch.

Pomôcť by mohol aj ocot. Stačí ak si do lavóra napustíte vlažnú vodu, pridáte 2-3 dcl octu a nohy si na 15 minúť namočíte.


Mohlo by vás zaujať: Povedzte zbohom plesniam na nohách: Prečo nás trápia a ako sa ich zbaviť?


Riziko infekcie je vysoké

Človek s neliečenou (ale aj liečenou) plesňou je rizikom aj pre ostatných ľudí, s ktorými žije alebo s nimi príde do kontaktu v bazéne či saune. Stačí totiž, ak sa vaša noha dostane do kontaktu so šupinkou nakazenej kože a okrem domácnosti alebo bazénu môžete zdieľať aj nechtovú mykózu.  Ľahko sa teda môže nakaziť ktokoľvek, ale najnáchylnejšie sú staršie osoby, deti a ľudia s oslabenou imunitou. Ak doma používate jedny nožničky na nechty, pilník a podobne, treba ich vždy dezinfikovať, prípadne by mal každý používať vlastné pomôcky.

Ako jej predídete?

Aby ste nemuseli riešiť problémy s plesňou, mali by ste dbať na hygienu nôh, vyhýbať sa ponožkám z umelých vlákien, silonkám, vetrajte, dezinfikujte a čistite obuv, nohy si utierajte aj medzi prstami. Ak navštevujete bazény, sauny alebo spoločné sprchy, používajte svoje vlastné šľapky.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Joyfulness
Odporúčame