Nedajte zápalom šancu: V boji proti nim vám pomôžu tieto potraviny

Čerešne

sxc.hu

Zápalové procesy v tele môžu nebezpečne ohrozovať vaše zdravie. Často môže byť zápal skrytý a vy o ňom nemusíte ani len tušiť. Ak bývate neustále unavení, máte problémy s pleťou alebo trávením, môže za tým stáť práve zápalové ložisko dobre schované vo vašom tele. Zlepšiť váš stav, ako aj pomôcť predchádzať vzniku nebezpečných zápalov v organizme, môže napomôcť aj konzumácia vhodných potravín. Ktoré sú tie pravé?

Chutné a zdravé

Dosť veľa ľudí je ešte stále presvedčených o tom, že to, čo je zdravé musí byť zákonite spojené s nevýraznou, či dokonca nepríjemnou chuťou. Reálne zistenia sú však potom pre mnohých prekvapivo príjemné. Existuje totiž množstvo chutných zdravých plodín, ktoré sú pre vaše telo nie len liekom, ale aj chuťovým potešením. Biologicky aktívne látky v prírodnej forme (obsiahnuté napr. v ovocí a zelenine) pôsobia komplexne, vzájomne sa dopĺňajú s ostatnými zložkami a mávajú vyššiu biologickú aktivitu a sú lepšie využiteľné pre organizmus. Iba pestrá, vyvážená a striedma výživa, ktorá pokrýva energetické a nutričné nároky organizmu a má vysokú biologickú hodnotu, sa môže uplatňovať v prevencii niektorých chorôb,“ objasňuje MUDr. Jana Babjaková zo Združenia pre zdravie a výživu.


Mohlo by vás zaujímať: Zápal slepého čreva vás môže pripraviť o život: Viete rozpoznať varovné signály?


Pozor na oxidačný stres

Varuje pred ním aj MUDr. Babjaková: „Jednu z hlavných úloh pri zápale hrá oxidačný stres. V strave sú preto odporúčané najmä potraviny, ktoré sa pokladajú za zdroj antioxidantov. Strava obsahujúca látky, o ktorých sa na základe štúdií predpokladá protizápalový účinok, je stravovací plán navrhnutý na zníženie zápalovej aktivity, nakoľko chronický zápal hrá úlohu v rozvoji mnohých chorôb. Tzv. „protizápalová strava“ môže prispieť k prevencii chorôb, resp. mala by napomáhať ako podporná terapia pri niektorých chronických degeneratívnych ochoreniach ako sú ischemická choroba srdca, hypertenzia, ateroskleróza, diabetes 2. typu, obezita, osteoporóza, niektoré onkologické ochorenia a mnoho ďalších ochorení, ktoré sú spojené s chronickým zápalom.“

Pite denne čerešňovú šťavu a zápal nemá šancu

Na základe výsledkov výskumu, ktorý sa uskutočnil na Oregon Health & Science University sú práve čerešne, resp. extrakt z nich jedným z najúčinnejších bojovníkov proti zápalom v tele. Zistilo sa, že čerešňový extrakt je pri tíšení zápalu až 10 krát účinnejší než aspirín. Podľa výskumníkov stačia len dve lyžičky čerešňovej šťavy denne.


Mohlo by vás zaujímať: Zeler nabitý zdravím: Pôsobí proti zápche, hlienom aj baktériám


Zeler je tiež protizápalový hráč

Vysokou protizápalovou aktivitou je v odborných kruhoch známy aj zeler či zelerové semienka. V tejto zelenine sa totiž nachádza až 20 látok, ktoré majú protizápalové schopnosti. Jednou z najvýraznejších je flavonoid zvaný apigenín, ktorý sa vyznačuje silným protizápalovým účinkom. Aj zeler by ste si preto mali dopriať čo najčastejšie a to nielen v polievke. Zelerové semienka sa používajú aj ako korenina.

Prospešné koreniny

Zázvor a kurkuma sú koreninami, ktoré sa v tradičnej východnej medicíne využívajú na liečbu zápalov už dlhé roky. Kurkuma tvorí súčasť korenia známeho ako kari korenie. Výskumy preukázali, že kurkuma je pri akútnych zápaloch omnoho viac prospešná ako napríklad kortikosteroidy.

Omega-3 mastné kyseliny sú veľmi cenné

A to najmä v boji proti spomínaným problémom. „V dostatočnej miere by mali byť zastúpené mononenasýtené a polynenasýtené mastné kyseliny najmä z rastlinných olejov a morských produktov. Uprednostniť sa odporúča potraviny s vysokým obsahom omega-3 mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú najmä v tučných rybách zo studených vôd (losos, makrela, sardinky, tuniak, pstruh, sleď, haring…), ktoré sú považované aj za zdroj komplexných proteínov obsahujúcich vo vhodnom pomere všetky esenciálne aminokyseliny a minerály (jód, vápnik, fosfor, železo, selén). Ďalej sa za vhodný zdroj omega-3 mastných kyselín považuje aj ľanový a repkový olej, ľanové a slnečnicové semiačka, vlašské orechy a funkčné potraviny- omega-3 fortifikované potraviny (vajíčka, rastlinné tuky),“ vysvetľuje odborníčka MUDR. Babjaková.


Mohlo by vás zaujímať: Potraviny pre zdravší životný štýl: Zaraďte ich do jedálnička čo najskôr!


Bez vedľajších účinkov

Konzumácia liekov je omnoho pohodlnejšia ako zháňanie neustále čerstvej a kvalitnej zeleniny, či ovocia. No námaha, ktorú do tejto činnosti vložíte, sa vám niekoľko násobne vráti a to tým najcennejším – zdravím. A to bez toho, aby na vás pôsobili akékoľvek negatívne vedľajšie účinky, ktorým sa však pri liekoch vyhnúť nemožno. „Základné princípy diéty sú podobné ako zásady racionálnej výživy – predovšetkým konzumovať veľa zeleniny a ovocia, dostatok plnohodnotných bielkovín, komplexných sacharidov, vyvážený pomer tukov a zároveň obmedziť príjem priemyselne spracovaných potravín,“ vysvetľuje MUDr. Babjaková. ,,Pri výbere potravín je vhodné uprednostňovať ovocie a zeleninu z domácej produkcie, ktorá bola dopestovaná v našom zemepisnom pásme a riadiť sa sezónnosťou – teda ich jesť v tom období, keď nám ich príroda ponúka.“


Máte skúsenosti s nejakými zápalovými ochoreniami? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Oliver
Odporúčame