Únava, bolesti, vysoký tlak aj cholesterol: Keď telu chýba tento minerál, hrozia desiatky problémov

Muž merajúci si tlak

Nedostatok horčíka a nadbytok vápnika spôsobuje vysoký krvný tlak (Zdroj: GettyImages)

Máme k dispozícii množstvo štúdií od výskumníkov z celého sveta, ktoré dokazujú nenahraditeľnú hodnotu horčíka. Napriek tomu väčšine z nás chýba. Ak si uvedomíme, čo všetko tento minerál dokáže, možno ľahšie pochopíme, koľko dôležitých funkcií je porušených jeho nedostatkom.

Prečo nám tak veľmi chýba?

Dôvodov je viacero. Najčastejšie ide o stres, užívanie niektorých liekov, doplnkov a najmä stravu. Ak je bohatá na tuky, cukry, soľ, syntetický vitamín D, fosfáty a vápnik v doplnkoch, nielenže je chudobná na horčík, ale zvyšuje jeho potrebu v tele. Faktom je aj to, že ochudobnenie našej pôdy o dôležité minerály sa zhoršuje. Nikto z nás nedokáže zjesť dostatok potravín, aby doplnil telesné zásoby minerálnych solí potrebných k dokonalému zdraviu. Aby sme získali dostatok horčíka, je potrebné užívať ho tiež v doplnkoch.

Základné funkcie, ktoré plní:

– je katalyzátorom väčšiny chemických reakcií v tele
– vyrába a transportuje energiu v organizme
– podieľa sa na syntéze bielkovín
– pomáha prenášať nervové signály
– uvoľňuje svaly


Mohlo by vás zaujať: Za častú únavu alebo kŕče môže aj nedostatok horčíka: Doplňte ho aj bez liekov


Najčastejšie ťažkosti spojené s nedostatkom

Na základe výskumu horčíka a klinických skúseností uvádza Dr. Deanová 37 zdravotných problémov, ktoré priamo súvisia s jeho nedostatkom. Po započítaní podkategórií sa dostala až k číslu 56! Podľa jej názoru je horčík zďaleka najdôležitejšou živinou v tele.

Adrenálna únava

Je dôsledkom chronického stresu, úzkosti a záchvatov paniky. Zvýšená hladina stresových hormónov spôsobuje nadmerné odbúravanie horčíku močom.

Bolesti hlavy a migréna

Nedostatok serotonínu môže znížiť prietok krvi do mozgu a spôsobiť bolesti hlavy, migrénu a depresiu. Jeho vyvážená hladina závisí od horčíka. Dokáže nielen liečiť tieto problémy, pôsobí aj preventívne.

Ťažkosti s podporno-pohybovým aparátom

Deficit horčíka a relatívny prebytok vápnika spôsobuje trvalú kontrakciu v akomkoľvek svale tela. To sa môže prejaviť v podobe svalových kŕčov, reumatizmu, žlčníkových kŕčov, chronickej bolesti šije, chrbta a ďalších ťažkostí.

Nervové problémy

Nedostatok horčíka a relatívny nadbytok vápnika súčasne zapríčiňuje trvalú podráždenosť v akejkoľvek nervovej bunke tela. Horčík účinne zmierňuje nervové poruchy: svalovú únavu, necitlivosť, záchvaty a kŕče, brnenie, tiky, závraty, pocity zmätenosti či nespavosť.


Mohlo by vás zaujať: Horčík pre silnejšie srdce aj kosti: Tabletky však vymeňte za ryžu alebo čokoládu


Osteoporóza

Vysoké dávky vápnika s vitamínom D, ale i bez neho, ktoré nie sú vyvážené horčíkom, spúšťajú proces rednutia kostí.

Vysoký krvný tlak a cholesterol

Nedostatok horčíka a nadbytok vápnika spôsobuje kŕčovité stiahnutie ciev a vysoký krvný tlak. Pokiaľ sa zvýši aj cholesterol, za čo takisto môže deficit horčíka, môže viazať vápnik na cievne steny a krvný tlak sa bude ešte zhoršovať.

Srdcové ochorenia

Srdce obsahuje najväčšie množstvo horčíka v celom tele. Vnútrožilovo aplikovaný horčík môže zabrániť poškodeniu srdca v dôsledku infarktu myokardu a srdcovej arytmie, ak ho pacient dostane hneď na začiatku.

Tráviace ťažkosti

Ak je horčíka málo, slabne aj tvorba žalúdočnej kyseliny, čo následne ovplyvní trávenie a vstrebávanie živín vrátane vápnika. Bez horčíka, ktorý ho udržuje vo forme roztoku, sa vápnik rýchlo usádza v mäkkých tkanivách celého tela. Spôsobuje tak ďalšie zdravotné ťažkosti.

Zápalové ochorenia

Vápnik je mimoriadne prozápalový a horčík zase veľmi protizápalový. Ich vzájomný pomer zohráva dôležitú rolu pri Alzheimerovej i Parkinsonovej chorobe, ale aj ďalších ochoreniach. Horčík potláča aktiváciu zápalových buniek a pôsobí ešte predtým, než sa zápal objaví.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame