Nedostatok pohybu škodí viac ako obezita: V bezpečí nie sú aní tí štíhli

Tučný chlap

thinkstockphotos.com

O nedostatku pohybu sa hovorí najmä v súvislosti s chudnutím. Faktom však je, že telesná aktivita, respektíve jej nedostatok, vplýva aj na ľudí, ktorí problém s kilami navyše nemajú. Stačí si pritom dopriať 20 minút svižnej chôdze denne a všetko môže byť inak.

Nedostatok pohybu spôsobuje v Európe dvakrát viac úmrtí ako obezita. Naznačujú to závery dvanásťročného výskumu, ktorého sa zúčastnilo viac ako 300 000 ľudí, oznámila obezitologička Dita Pichlerová. Citovala závery britských vedcov, podľa ktorých je pohybová nečinnosť v Európe príčinou 676 000 úmrtí ročne, zatiaľ čo nadmerná telesná hmotnosť usmrtí 337 000 ľudí. Keby sa každý človek aspoň 20 minút denne venoval svižnej chôdzi, malo by to pre neho podstatné prínosy, zhodujú sa s britskými kolegami českí lekári.


Beh je najobľúbenejšia forma cvičenia. Nechajte sa inšpirovať trénerom svetových celebrít>>


Obezita a nedostatok pohybu ruka v ruke

,,Telesný pohyb je prospešný bez ohľadu na telesnú hmotnosť. Obezita a nedostatok pohybu idú často ruka v ruke. Je však známe, že aj štíhlym ľuďom hrozia zdravotné problémy, ak sa nepohybujú. A obézni ľudia, ktorí prevádzkujú telesný pohyb, sa tešia lepšiemu zdraviu ako obézni ľudia, ktorí sa nehýbu,zhrnula lekárka.


Mohlo by vás zaujať: Nejete viac a predsa stále priberáte? Tu je päť možných dôvodov


Chýba aj štíhlym

Britská štúdia zistila najvyššie riziko u ľudí pohybovo nečinných, a to zhodne s bežnou telesnou hmotnosťou, nadváhou i obezitou. Odstránenie nedostatku pohybu v Európe by podľa štúdie znížilo úmrtnosť o takmer 7,5 percenta, odstránenie obezity o 3,6 percenta.

Hrozí cukrovka či problémy so srdcom a cievami

Ochorenia spôsobené nedostatkom pohybu a obezitou z veľkej časti totožné, napríklad choroby srdca a ciev či cukrovka druhého typu. Nárast obezity riešia niektoré krajiny napríklad daňami z cukru či tuku, experti zostavujú zoznamy zdravých a nezdravých potravín. Napríklad v Česku od septembra zakázať nezdravé potraviny v školských automatoch novela školského zákona, o zavedení dane na nezdravé potraviny sa zatiaľ nehovorí. Pred pár rokmi zaviedlo Dánsko daň na tuk v potravinách, pre neúspech ju zrušilo.


Mohlo by vás zaujať: Krásna postava bez kíl navyše: S ktorými športami to ide najrýchlejšie?


Dane fungujú len prechodne

Podľa Pichlerovej nie je zavádzanie daní na nezdravé potraviny spásonosným liekom na obezitu. ,,Pokusy o zavedenie daní mali vo svete vždy iba prechodný efekt. Ľudia na zmenu ceny reagujú iba niekoľko týždňov a potom sa vrátia zase k starým návykom,vysvetlila.

Negatívne kampane nezaberajú

Zásadné je podľa nej vyvážiť príjem energie z potravy a jej výdaj pohybom. Vplyv má aj pohľad spoločnosti na obezitu. Pokusy bojovať proti obezite negatívnymi kampaňami nevyšli, pripomenula Pichlerová štúdiu kalifornských vedcov. Tí zistili, že u ľudí, ktorí pociťujú nadváhu ako svoj problém, môže mediálne oznámenie stigmatizujúce obezitu viesť k tomu, že naopak jedia ešte viac kaloricky bohatých potravín a oveľa menej si veria, že dokážu riadiť príjem potravy tak, aby ďalej nepriberali.


Začnite sa hýbať ešte dnes! Prečítajte si tipy a rady odborníkov ako schudnúť.


Ako sa o dostatok denného pohybu usilujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK
Odporúčame