Negatívne emócie nie sú len na škodu: Môžu pomôcť, napríklad pri vážnej chorobe

Hnev

gettyimages

Zatnúť zuby a bojovať. Hoci to znie tvrdo, pacienti s rakovinou dokážu v sebe prebudiť množstvo negatívnych emócií. Niet sa čomu čudovať. Čo je však zaujímavé je, že emócie ako hnev, strach alebo utrpenie či úzkosť môžu byť v konečnom dôsledku užitočné v boji proti tejto zákernej chorobe. Pacientov môžu hnať napríklad k zvýšenej fyzickej aktivite, ktorá následne vedie k lepšiemu telesnému, ale aj psychickému stavu.

Negativita vedie k aktivite

Tím vedcov z Torontskej univerzity sledoval zhruba rok 145 žien, ktoré mali nádor na prsiach. Účastníčky výskumu vyplňovali dotazník, ktorého cieľom bolo vyhodnotiť ich emócie, schopnosť zamerať sa na nové ciele a prevádzkovať fyzickú aktivitu. Zo vzoriek slín potom vedci analyzovali hladinu hormónu kortizolu.

Pri dlhodobom sledovaní sa ukázalo, že bývalé pacientky, ktoré väčšinou pociťovali negatívne emócie (strach, úzkosť, zlosť či pocit viny), boli tiež najviac fyzicky aktívne.

Negatívne pocity môžu prispievať k zvýšeniu hladiny stresového hormónu kortizolu, ktorý môže mať na organizmus negatívny vplyv. Na druhej strane sa však ukázalo, že to bolo účinnou pohnútkou, ktorá stimulovala pacientky, aby vyvíjali telesnú aktivitu a zameriavali sa na nové ciele, napríklad na to, že začali chodiť stále rýchlejšie, uvádza koordinátorka výskumu Andree Castonguayová.

Majú svoju funkciu

„Negatívne emócie sú súčasťou našej existencie. Je bežné, že v prípade chorôb ohrozujúcich náš život, rovnako ako v mnohých stresových situáciách, prežívame negatívne emócie, ako je zlosť, pocit previnenia, úzkosť a strach. To však môže plniť aj užitočnú úlohu ak vedú k procesu uvedomenia a ak sú zdieľané. Ich potláčanie naopak vytvára predpoklady pre biologické procesy škodlivé fyzickému a psychickému zdraviu,“ vysvetľuje riaditeľ psychiatrickej kliniky Ferrarskej univerzity Luigi Grassi.

Čo je teda vhodné urobiť, aby sme pacientom pomohli prekonať tieto „ťažké“ pocity? „Možnosť prejaviť negatívne pocity, bez toho aby sme sa za ne hanbili alebo sa ich desili, je dôležitým krokom. Ak k tomuto procesu prispeje rodina, príbuzní a priatelia, je oveľa pravdepodobnejšie, že pacient pozvoľna pociťuje väčšiu a väčšiu úľavu, alebo že v závislosti na tom, ako silné sú negatívne pocity, ľahšie požiada o pomoc odborníkov na psychoterapiu,“ uvádza Grassi.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte voľnosť emóciám: Plač, smiech, radosť aj hnev sú prirodzené aj potrebné


Pacienti trpia

Asi polovica onkologických pacientov trpí stresom, úzkosťami a depresiami. Odhady sa rôznia podľa toho, o aký nádor ide, v akom je choroba štádiu a prirodzene aj podľa toho, v akej rodine chorý žije, čiže ako ho rodina podporuje, hovorí prezident Talianskej psychoonkologickej spoločnosti (SIPO) Paolo Gritti.

Možno povedať, že zhruba polovica chorých rakovinou pociťuje psychické problémy. Ale len časti z nich sa dostane pomoci psychológa, ktorá však môže byť veľmi užitočná. Je dokázané, že programy psychickej podpory, ktoré tu sú nevyhnutné, majú pozitívny vplyv na stav pacienta a na priebeh choroby, pretože ovplyvňujú to, ako jeho telo liečbu prijíma, aký je vzťah k lekárovi a k rodinným príslušníkom. V prípade psychických ťažkostí je dôležité požiadať o pomoc, bez strachu a rozpakov,uzatvára Gritti.


Vedeli ste, že negatívne emócie nie sú len na škodu? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame