Negatívne emócie škodia nášmu zdraviu. Ako zo seba vypustiť žiaľ a zlosť?

Žena

gettyimages

Výskum ukázal, že dlhodobo prežívané negatívne emócie, ako je strach, obavy, smútok, žiaľ, zlosť či nenávisť, ničia imunitný systém. Znižujú počet obranných buniek, čím oslabujú schopnosť organizmu bojovať s chorobami. Takéto myšlienky si teda nesmieme pripúšťať. V opačnom prípade ubližujeme sami sebe.

Vyčerpávajú dušu

V dnešnej civilizovanej spoločnosti sú duševné a morálne konflikty nevyhnutné. Keď sa človek usadil v trvalých spoločenstvách, musel sa naučiť ovládať svoje pocity a inštinktívne reakcie.

Hoci sa emócie často snažíme držať pod kontrolou, ponechávajú si svoju vnútornú hnaciu silu. Neustálym potláčaním vyvíjame veľkú námahu, ktorá môže v tele vyvolať zmeny látkovej výmeny. Tie môžu pôsobiť tak intenzívne ako vonkajší stres.

Ak nás ťaží strach, obavy, zlosť alebo nahromadený hnev, nehospodárime dobre so svojimi silami. Naša duša nenachádza pokoj ani v noci, preto sa unavíme aj v spánku.


Mohlo by vás zaujímať: Negatívne emócie nie sú len na škodu: Môžu pomôcť, napríklad pri vážnej chorobe


Poškodzujú zdravie

Hnev, ktorý neventilujeme, stimuluje organizmus. Pečeň začne pracovať na plné obrátky a produkovať čoraz viac hustej žlče. Ak sa tento stav opakuje príliš často, začnú sa tvoriť kamene. Hromadia sa v žlčníku, a to môže viesť až k vážnym zdravotným problémom.

Nadbytočná žlč je vylučovaná žlčovými cestami, no ak nemá dosť miesta, steká do dvanástnika a dráždi jeho sliznicu. Tak vznikajú dvanástnikové vredy. Potom sa objaví reflux do pažeráka, pálenie záhy, žalúdočné vredy, grganie, čkanie a zápach z úst. Pritom trpí aj hrubé črevo – vznikajú polypy, zápcha a hemoroidy. Celý proces trávenia sa zhoršuje a strava sa zle vstrebáva. Nedostatok nevyhnutných živín oslabuje celý organizmus.

Preč s negatívnym myslením!

Negatívne myslenie nie je len pesimizmus, pochybovanie, zúfalstvo, ale aj nevraživé pocity, závisť, škodoradosť, pohŕdanie a nenávisť. Je to choroba sama osebe, prináša utrpenie, bolesť, ochorenia duše i tela.

Podmienkou úspechu v živote je pozitívne myslenie. Nesmieme dovoliť, aby sa nebezpečné myšlienky zdržiavali v našej hlave. Treba ich nahradiť inými, radostnými a pozitívnymi.


Mohlo by vás zaujímať: Liek na smútok aj ubolenú dušu: Stavte na antidepresíva z lona prírody


Aj smútok má svoj čas

Je prirodzené, že sme zarmútení pri strate blízkej osoby. Smútiaci človek odmieta prijať novú realitu. Ale všetko má svoj čas, čiže aj smútok. Keď ho príliš dlho potláčame, stojí nás veľa duševnej i telesnej energie, postihne nás ľahostajnosť a vyčerpanie. Ak mu však umožníme, aby sa prejavil, uľaví sa nám a budeme pokojnejší.

Ako rýchlo zo seba vypustiť zlosť a žiaľ?

  1. Základom tejto metódy je hlboké dýchanie. Nadýchnite sa nosom a z celej sily zatnite ruky v päsť. Držte ich tak až do konca predĺženého výdychu. Potom svaly uvoľnite. Zopakujte 10-krát, kým nepocítite silnú únavu. Tento postup býva účinný najmä vtedy, keď vás ovládne silný hnev.
  2. Aj v stresujúcej situácii možno rýchlo uvoľniť napätie. Najlepšie je na chvíľu vyjsť niekde, kde budete mať súkromie, napríklad na toaletu. Pustite vodu, aby nič nebolo počuť a postavte sa k zrkadlu. Potom naplno vyjadrite všetok svoj hnev alebo žiaľ. Keď to urobíte, negatívne myšlienky pominú a už viac nebudú zaťažovať vašu myseľ.  

Mohlo by vás zaujímať: Vedci potvrdili, že mp3 nás robí nešťastnými: Vybrali sme pre vás 5 alternatív na počúvanie hudby


Neobzerajte sa za seba!

Zbavte sa zvyku vracať sa do minulosti, vyčitovať iným ich chyby alebo pripomínať si vlastné neúspechy a ľutovať sa. Nemyslite stále na svoje ťažkosti a choroby, pretože práve vtedy sa na vás môžu „prilepiť“. Najlepšie je sústrediť sa na súčasnosť a blízku budúcnosť. Snažte sa vidieť ju len v jasných farbách a robte si krátkodobé plány.

Je preukázané, že optimisti žijú dlhšie. Pozitívne emócie, ako je radosť, láska a spokojnosť, vyvolávajú v mozgu produkciu endorfínov – hormónov šťastia. Tieto špecifické látky pomáhajú telu bojovať s chorobami a povzbudzujú imunitný systém. Tvorbu endorfínov vyvoláva aj fyzická aktivita.

Ako čo najskôr vyvolať pozitívne emócie?

  • Smiech – podporuje dobrú náladu a je liekom pre dušu. Aj keď vôbec nemáte chuť usmievať sa, už samotný nácvik zlepšuje náladu. Uvoľnením endorfínov pocítite radosť a šťastie, ktoré pozitívne vplývajú na obranyschopnosť.
  • Pohyb – keď vás ovládnu „čierne“ myšlienky alebo pocity, vyberte sa na prechádzku, zabehajte si alebo zamestnajte myseľ upratovaním či prácou na záhrade. Každá forma pohybu je užitočná.
  • Hudba – dokáže upokojiť a zdvihnúť náladu, zmierniť stres a úzkosť. Podľa výskumov upokojujúca hudba zvyšuje množstvo protilátok IgA v našom imunitnom systéme, ktoré slúžia ako obrana proti chorobe.
  • Krátky pôst – nejde o hladovku, ale len niekoľko hodín bez jedla. Mnohí ľudia pociťujú nervozitu, keď sú hladní, iným náladu zhorší preplnený žalúdok. Ak ste zvyknutí jesť každé 2 hodiny, pokúste sa bez jedla vydržať aspoň 4 až 6 hodín. Doprajete tak krátky oddych svojmu žalúdku, ktorý sa vám za to odvďačí príjemným pocitom ľahkosti.

Čo vám najlepšie pomáha odohnať žiaľ a smútok zo života? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame