Nelyžovali ste celé roky? Nebojte sa vrátiť opäť na svah – poradíme, ako na to!

lyžovanie

thinkstockphotos.com

Hoci lyžovanie dnes nepatrí medzi najlacnejšie športové aktivity, prináša so sebou oveľa väčšiu dávku pohodlia než kedysi. Zjazdovky sú upravované, sedačky na lanovkách vyhrievané, záchranári čakajú v pohotovosti, a nechýbajú stánky s občerstvením. Ak začínate s lyžovaním po dlhých rokoch či úplne od nuly, očakávajte väčšiu investíciu do výbavy. Za ten skvelý pocit z jazdy to však rozhodne stojí.

Základom sú tie správne lyže

Súčasťou väčších zimných stredísk sú dnes pomerne dobre vybavené požičovne, ktoré sú skvelou voľbou, pokiaľ chcete vyskúšať zjazdovku len raz za rok s deťmi alebo vnúčatami. Ak ale plánujete lyžovať pravidelnejšie, nielen z finančného hľadiska sa viac oplatí nákup vlastnej výstroje. Keďže rátame s tým, že lyže budeme používať viac ako jednu sezónu, s výberom toho správneho modelu by sme sa nemali uponáhľať. Parametre, od ktorých by sa naša kúpa mala odvíjať, sú nasledovné:

  • telesná výška – samotná dĺžka lyží by u začiatočníka nemala presahovať jeho výšku, v ideálnom prípade siaha od brady po nos. Nezabúdajte, že čím sú lyže dlhšie, tým ťažšie sa ovládajú. Pre správnu techniku oblúčikov sú preto vhodné kratšie lyže. Stabilitu na svahu vám dodá ich dostatočná šírka. Nie je vylúčené, že po istých skúsenostiach a zručnostiach sa poobzeráte po dlhších aj užších lyžiach.
  • rádius – polomer vykrojenia lyže určuje veľkosť oblúka, ktorý budete na lyžiach vykresľovať. Čím je rádius nižší (pod 14), tým menšie oblúčiky môžete očakávať. Naopak, lyže s rádiom vyšším ako 17 vám doprajú radosť z rýchlejšej jazdy a dlhších oblúkov.
  • terén – pri komunikácii s predajcom si vopred ujasnite, kde budete vlastne lyžovať. Zjazdovky totiž nemusia byť vždy mäkké, pokojne môžete natrafiť na tvrdý a zľadovatelý povrch. Úplne iné vlastnosti zasa vyžaduje lyžovanie vo voľnej prírode mimo upravených tratí.
  • tuhosť lyže – čím je lyža mäkšia, tým jednoduchšie sa ovláda. Veľmi skúsení lyžiari preferujú tvrdé lyže.

Mohlo by vás zaujímať: Lyžiarska sezóna sa začala: Ako vybrať správnu výstroj na svah?


Viazaním sa netrápte

Ak si chcete ušetriť čas aj zbytočné starosti, uprednostnite lyže, ktoré sa predávajú aj s viazaním. Vo väčšine špecializovaných predajní môžete očakávať servis v podobe montáže a nastavenia viazania grátis. Nezabudnite si však so sebou priniesť lyžiarky. Tie vyberajte starostlivým skúšaním v hrubých ponožkách, pričom sa nezabudnite po obchode dobre poprechádzať. V týchto ťažkých topánkach totiž strávite niekoľko hodín a rozhodne vás nesmú omínať. Veľmi užitočným nástrojom sú tiež lyžiarske palice, ktorých dĺžku určíte veľmi jednoducho – v lyžiarskom postoji (s mierne pokrčenými kolenami) musia vaše lakťové kĺby zvierať uhol 90°. Palice by mali byť pevné, no zároveň čo najľahšie.


Mohlo by vás zaujímať: Zima je v plnom prúde: Ako si vybrať nové lyže a správne sa o ne starať?


Oblečenie nepodceňujte

Časy hrubých páperových búnd sú, našťastie, dávno za nami. Dnes sú k dispozícii priedušné a rýchloschnúce materiály určené výlučne na šport, pričom alfou a omegou správneho oblečenia je vrstvenie. Počasie na horách sa totiž môže prudko zmeniť. Dajte si záležať predovšetkým na kvalitnej termobielizni, ktorá môže byť vyrobená z ovčej vlny merino, no v žiadnom prípade nie z bavlny. Na ňu si môžete dať izolačnú vrstvu vo forme flísovej mikiny a na záver si oblečte bundu. Tá by v mrazivom počasí mala byť zateplená, so snežným pásom aj kapucňou, lepšie modely majú úchytku na skipass aj vetranie pod pazuchami. V jarných mesiacoch vám postačí softshellová bunda, ktorá je síce tenšia, ale stále odolná voči vetru aj vode a dobre odvádza prebytočnú vlhkosť. Rukavice, čiapky a šály dnes už takisto obsahujú rôzne membrány, ktoré patrične zvyšujú komfort pri nosení.

Bezpečnosť na prvom mieste

Keďže zjazdovky sú dejiskom veľmi vážnych úrazov hlavy a chrbtice, prípadne zlomenín, obozretnosť je určite na mieste. Spolu s okuliarmi si zadovážte prilbu, ktorá vám sadne ako uliata. Najväčšie nebezpečenstvo na trati predstavuje príliš vysoká rýchlosť a nedisciplinovanosť lyžiarov aj snowboardistov.


Mohlo by vás zaujímať: Etiketa a pravidlá na lyžiarskej zjazdovke: Aj na svahu sa treba vedieť správať


Začiatky sú ťažké

…ale nie nemožné. Ako úplne prvú techniku si musíte osvojiť takzvaný pluh, vďaka ktorému zastavíte, hocikedy to bude potrebné. Pluh jednoducho vytvoríte tak, že špičky lyží budete tlačiť k sebe a pätky od seba. Postupne sa však naučíte pracovať aj s hranami lyží. Ak v pluhu zatlačíte na vnútorné hrany lyží, zastavíte sa. Pri oblúčikoch je nutné trénovať zmenu smeru jazdy, výdatnú pomoc môžete očakávať práve od palíc. Ak sa nechcete trápiť ako samouk, aspoň prvých pár hodín trénujte pod dohľadom inštruktora. Dôležité je, aby ste začínali na zjazdovke označenej modrou farbou. Červená je pre skúsenejších zjazdárov, zatiaľ čo na strmú čiernu trať počkajte, až kým si budete svojím výkonom absolútne istí.


Ako ste s lyžovaním začínali vy? Zaspomínajte si v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame