Nemáte na nič chuť ani energiu? Pozor, môže vám hroziť syndróm vyhorenia!

Muž

thinkstockphotos.com

Ak vás aj na vysnívanej pracovnej pozícii opustila radosť a ste z nej priam znechutení, neviete sa poriadne sústrediť a nič vás nebaví, je na mieste vypnúť. Hrozí vám totiž syndróm vyhorenia. Tento syndróm nemá presnú všeobecnú definíciu, no vieme, o čom to je. Ide o totálne vyhorenie energie človeka na duševnej, fyzickej i duchovnej úrovni.

Spoznajte jeho príznaky skôr, ako nastane

David Ballard, americký psychológ, charakterizuje vyhorenie ako už to úplne posledné štádium chronického stresu. Preto, ak sa syndróm vyhorenia nelieči, môže mať katastrofálny dopad na zdravie ľudí, ich šťastie, vzťahy a aj pracovný výkon.

Všetko sa začína vyčerpaním a pocitom, že už nemáte vôbec žiadnu energiu na nič a nikoho. Nie je dôležité, akú činnosť vykonávate, jednoducho ste stále unavení. Ďalším bodom je nedostatok motivácie k akejkoľvek práci a nechuť sa stáva vašou najlepšou priateľkou. Z apatie samozrejme vyplývajú aj nie príliš dobré vzťahy na pracovisku, zlyhávanie komunikácie a tým aj celkového pracovného výkonu v rámci tímu. Alebo práve naopak vás posadne prílišný záujem o prácu bez ohľadu na zdravotné dôsledky, nielen psychického, ale aj fyzického charakteru.


Mohlo by vás zaujať: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Vyhoria len zapálení

Je pravdou, že vyhorieť môžu len tí, ktorí sú skutočne zapálení pre to, čo robia. Preto sú najčastejšími pacientmi tí, ktorí majú obrovské ciele a sú priam nadchnutí pre svoju prácu. Medzi rizikové zamestnania patria tzv. pomáhajúce profesie, a to učitelia, lekári, zdravotné sestry, psychológovia, policajti, sociálni pracovníci, záchranári či poradcovia. Všeobecne ide o profesie, kde sú nútení komunikovať s druhými ľuďmi, teda pokojne aj manažéri, ale výnimkou nie sú ani napríklad herci. Tieto povolania sú ohrozené najmä preto, že ich súčasťou je empatia, citové zaujatie, zaangažovanie či emocionálne nasadenie.

Lepšia prevencia ako liečenie

Pri liečení akejkoľvek choroby je dôležitá prevencia a rovnako je to aj v prípade syndrómu vyhorenia. Stačí sa len naučiť načúvať svojmu telu a spozorovať príznaky. Základom toho, aby ste sa vyhoreniu oblúkom vyhli, je psychohygiena. Je priam nutné si rozdeliť deň na prácu a oddych a tieto dve zložky potom príliš nemiešať. Náš organizmus nie je perpetuum mobile, preto je potrebné si dostatočne oddýchnuť. Nech ste akokoľvek výkonní, nie je pravdou, že by ste boli nenahraditeľní. Stačí si to len uvedomiť. Je totiž veľa jednoduchšie vziať si deň voľna po namáhavom projekte, ako potom neskôr oplácať lekárov a zrútiť sa úplne.


Mohlo by vás zaujať: Zmáha vás vyčerpanosť a nič vás neteší? Možno máte syndróm vyhorenia


Tieto rady sa oplatí dodržiavať:

  • doprajte si výdatný spánok
  • keď je to možné, vyhnite sa notebook či mobilom, ktoré vás ťahajú k práci
  • ak vás niečo skutočne nebaví, skončite s tým
  • nalaďte sa pozitívne
  • majte voľnočasové aktivity
  • organizujte si poriadne svoj čas

V prípade, že už ste vy alebo niekto vo vašom okolí psychicky vyhorel, je jasným postupom dlhodobá PN. Jednou z možností je aj zmena pracoviska a tiež pracovného tempa, u starších môže ísť o nástup na dôchodok. Terapia syndrómu vyhorenia je náročný a dlhodobý proces, s ktorým si len zriedka laik poradí sám, preto neváhajte a ak neviete, ako z kruhu von, vyhľadajte psychológa. Nie sú výnimočné prípady, že až kvôli zdravotným problémom a dlhodobej práceneschopnosti dôjde k radikálnej zmene rebríčka životných hodnôt a životného štýlu, a tým aj postupnému vymiznutiu syndrómu vyhorenia.


Máte vlastné skúsenosti so syndrómom vyhorenia? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame