Nenápadný vzhľadom, zázračný účinkom: Fenikel bojuje proti plesniam aj nadúvaniu

Fenikel

thinkstockphotos.com

Nie je to len obyčajné korenie. Silný fenikel totiž dokáže pomôcť s čímkoľvek – od vrások po detskú koliku. Toto neškodné domáce korenie môže byť použité ako prírodný prostriedok na liečbu viacerých ochorení – viete akých?

Pôvodom je síce zo Stredomoria, no pestuje sa po celom svete, najmä vo vyschnutej pôde blízko pobrežia. Túto trvácu bylinu spoznáte podľa žltých kvetov a vejárovitých listov. Charakteristickou je aj silná vôňa a chuť podobná anízu.

Nie je to len korenina

Aj keď sa u nás skôr používa len ako korenina či čaj zo semien, netreba zanedbávať ani ostatné jeho časti. Pri pečení rýb môžete na ich obalenie použiť listy, stonku zas nakrájajte do polievky ako akýkoľvek iný druh zeleniny. Použiteľná je aj najväčšia časť – guľatá hľuza, ktorá tvarom pripomína cibuľu.

Je bohatý na živiny

Koreniny sú za mäsom na druhom mieste z hľadiska hustoty živín – to znamená, že živiny, ktoré obsahuje, sa ľahko vstrebávajú do ľudského tela. Preto je aj fenikel, ktorý je bohatý na živiny ako horčík a vápnik, považovaný za bezpečný a prirodzený doplnok stravy. Najmä by ho mali užívať deti a tehotné ženy.

Obsahuje aj veľké množstvo vitamínov – hlavne betakarotén, komplex vitamínov B, vitamín C aj E. Okrem toho sú v ňom aj minerálne látky ako draslík, sodík, vápnik, železo i horčík a samozrejme, vláknina, ktorá zlepšuje trávenie. Vzácnosťou fenikla sú viaceré fytoživiny, ktoré sú silnými antioxidantmi, ktoré sú vhodné aj na detox.


Mohlo by vás zaujať: Petržlen nepatrí len do polievky: Je aj skvelý prírodný liek


Feniklový čaj proti nadúvaniu a kolikám

Tí, ktorí máte skúsenosti s detskou bolesťou brucha alebo s kolikami, ste sa už určite stretli s feniklovým čajom. Odporúčajú ho totiž nielen pediatri, ale aj staré mamy ako upokojujúci prostriedok. Bolo preukázané, že znižuje črevné kŕče a zvyšuje pohyblivosť tenkého čreva, čím prispieva k lepšiemu tráveniu. Feniklový čaj si však nezvyknite užívať dlhodobo – maximálne jeden týždeň. Preto na dlhodobé užívanie ho aj pri detských kolikách nahraďte radšej harmančekovým čajom.

Čo všetko ešte dokáže?

  • prečisťuje dýchacie cesty a udržuje ich zdravé
  • uvoľňuje hlien
  • pomáha pri chudnutí
  • odstraňuje stres a znižuje vysoký krvný tlak
  • posilňuje imunitu
  • zbavuje sa nadbytočnej vody v tele a pôsobí močopudne
  • prečisťuje obličky a močové cesty
  • pôsobí ako afrodiziakum
  • antiseptické účinky
  • podporuje tvorbu materského mlieka

Mohlo by vás zaujať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


S feniklom ide starnutie aj bez vrások

Lokálne krémy s výťažkom z fenikla pomáhajú znižovať príznaky starnutia. Ak je fenikel hlavnou zložkou, krém dokáže minimalizovať vrásky aj jemné linky. Morský fenikel zas obsahuje bohatstvo v podobe kyseliny chlórogenovej, ktorá ničí účinky voľných radikálov na koži.

Má protiplesňové účinky

Ak si vaše rastliny našli svoje miesto pri hubách, je dosť pravdepodobné, že ich napadnú plesne. Práve fenikel dokáže tomuto zabrániť, preto je vhodné preventívne ho nasadiť na také miesta a vašim rastlinkám sa budú huby vyhýbať. Takéto výhodné účinky sú pozorovateľné aj u ľudí. Podľa výskumu, ktorý uverejnili v Indian Journal of Dental Research, je užívanie feniklových kapslí v boji proti hubovým ochoreniam rovnako účinné ako chemicky upravené  fungicídne prostriedky. Dokonca ide o bezpečnejšiu a lacnejšiu alternatívu. Ak zvyknete mávať podobné problémy, preventívne ho pridávajte do stravy.


Pri čom všetkom najviac fenikel pomohol vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame