Nenávidený pondelok: Prečo ho tak veľmi neznášame a ako si ho spríjemniť!

pondelok

plnielanu.sk

Tiež máte v pondelok ráno problém vymotať sa z postele a nálada vám klesá už len vďaka faktu, že je pred vami ďalší pracovný týždeň? Vieme čo s tým!

Prieskumy ukazujú, že každý šiesty človek vo veku od 18 – 29 rokov, má z pondelka stres či dokonca až ľahkú depresiu. Nad spomínanú vekovú hranicu je to dokonca až každý tretí z nás. Prečo nám vlastne pondelok robí také problémy?

V prvom rade treba vziať do úvahy fakt, že naše podvedomie má problém prijať nespravodlivé delenie týždňa na päť pracovných a len dva voľné dni. Ak sa nám aj podarí sa s tým vnútorne stotožniť, nastupuje klasický „dobiehací syndróm“. To znamená, že všetko, čo cez týždeň zanedbávame sa pokúšame dohnať cez víkend. A ten býva na to často naozaj prikrátky.

Rozladené vnútorné hodiny

Vynikajúcim príkladom je ranné vy(do)spávanie. Zatiaľ čo cez týždeň musíme vstávať v určitú hodinu, cez víkend si doprajeme výdatný dopoludňajší spánok. Nie je lepší spôsob ako si úplne prevrátiť režim na ruby. Vedci varujú, že aj keď potrebujeme cez víkend dohnať zanedbaný odpočinok, rozdiel medzi vstávaním by nemal presiahnuť 2 hodiny. Inak to nášmu telu spôsobuje viac škody ako úžitku.


Mohlo by vás zaujať: Chodíte s nechuťou do práce? Možno trpíte syndrómom vyhorenia!


Stereotyp je dôležitý

Rovnaké výkyvy nášmu organizmu prekážajú takmer v každej oblasti. Takže aj ponocovanie by malo našu večierku posúvať maximálne o 2 hodiny. To isté platí aj v prípade jedálnička. Ak cez týždeň dodržiavame istý stravovací režim, nemali by sme ho cez víkend meniť a narúšať. Možno sa vám to zdá nudné, ale ľudský organizmus je naprogramovaný na stereotyp. Jeho narušenie do istej miery priaznivo ovplyvňuje našu psychiku, no ak je pričasté a príliš zásadné, tak zase zle vplýva na našu fyzickú stránku. A z toho sa to razom prenáša späť na psychiku, ktorej sme tak miesto pohladenia uštedrili nepríjemný úder.

Výhybka sem, výhybka tam

Presne to si myslí naše telo každý pondelok. Akurát sa preladilo na nový systém a už mu zase vnucujete niečo iné. Podvedomé odmietanie nového týždňa plného povinností sa tak väčšmi umocní. Občas sa k tomu pridajú aj bolesti hlavy a chrbtice a víkend sa nám zdá ďalej ako v skutočnosti je. Výsledkom je podráždenosť, únava a mnohí z nás dokonca počas pondelkov urobia v práci viac chýb ako po iné dni. Do normálu sa tak dostávame až v stredu.


Mohlo by vás zaujať: Ťažké rána sedmospáčov: Naučte sa vstávať s ľahkosťou


Neprekladajte robotu z piatka na pondelok

Okrem toho vedci radia aj „čistý stôl“. Teda, neprekladať zbytočne povinnosti z jedného týždňa do ďalšieho. Príchod po práce, kde na vás čaká nedokončená kopa práce, ku ktorej sa ešte priloží vie riadne deprimovať. Preto nech máte v piatok akokoľvek na ponáhlo víkendu naproti, skúste dokončiť čo môžete. A určite nepracujte aj cez víkend! Víkendový oddych od pracovných povinností je tiež súčasťou správneho stereotypu.

Ako si pondelok spríjemniť?

  • Zabudnite na negativitu  – mnoho ľudí si znepríjemní myšlienkou na pondelok už aj nedeľný večer. Keď budete stále rozmýšľa nad tým, ako sa vám zajtra nechce do práce, určite vám to neprospeje, naopak. Využite oddych na maximum!
  • V pondelok sa hneď ráno nalaďte pri raňajkách aj v aute obľúbenou hudbou.
  • Usmievajte sa. Úsmev nie je len vyjadrením dobrej nálady, ale ju údajne vie aj spôsobiť. Vyskúšajte, či je to naozaj tak…
  • Doprajte si v práci pochúťku, ktorú si bežne nedávate – skvelý obed, kvalitnejšiu kávu alebo čokoládu.
  • Naplánujte si po práci činnosť na ktorú sa môžete tešiť – napríklad stretnutie s kamarátmi či večer s obľúbenou knižkou.
Zdroj: plnielanu.sk, plnielanu.sk, Pippa
Odporúčame