Nenávidíte žehlenie? S týmito trikmi vám to pôjde ako po masle

žehlenie

thinkstockphotos.com

Zatiaľ čo čistenie bielizne nám výrazne uľahčujú automatické práčky, jej žehlením a skladaním ešte stále strávime nemálo času. Aj vy ste sa pristihli pri tom, že sa vám vyprané oblečenie a uteráky povaľujú v koši ešte celý nasledujúci týždeň? Prinášame vám zopár tipov, vďaka ktorým vám tento typ domácich prác pôjde rýchlejšie a bez zbytočných chýb.

Na ergonómii záleží

Mnoho gazdiniek žehlenie odkladá dovtedy, kým sa nenazbierajú obrovské kopy čistej bielizne, ktorá potrebuje uložiť do skrine. Manipulácia so žehličkou tak následne môže trvať aj viac než dve hodiny, výsledkom čoho je boľavý chrbát či stuhnutá krčná chrbtica. Aby ste sa týmto problémom vyhli, je dôležité dokonalé nastavenie pracovného priestoru. Žehliacu dosku upravte do takej výšky, aby vám siahala na úroveň bokov. Pri narábaní so žehličkou by váš lakeť mal zvierať uhol 90° a rameno sa musí voľne pohybovať bez najmenšieho obmedzenia.

Zvoľte správne poradie

Jednotlivé tkaniny sa odlišujú v prvom rade materiálom, z ktorého sú vyrobené a v druhom rade gramážou. Keďže žehlička sa dokáže zohriať oveľa rýchlejšie než vychladnúť, začnite tými najľahšími kúskami. Ide o hodvábne šatky, šifónové blúzky a iné jemné tkaniny, ktoré vyžadujú žehlenie pri veľmi nízkej teplote. Následnej pokračujte vlnenými materiálmi, bavlnou a ako poslednú vyžehlite ľanovú bielizeň.


Mohlo by vás zaujímať: Strávte pri žehlení menej času: Tipy a triky ako ho urýchliť


Nosená bielizeň je tabu

Našli ste si v skrini mierne prepotené tričko, ktoré je akési pokrkvané? Aj keď by podľa vás ešte jeden pracovný deň vydržalo, v žiadnom prípade ho nežehlite. Dôvod? Pôsobením tepla a horúcej pary sa totiž zintenzívnia pachy, ktorými tričko stihlo počas krátkeho nosenia nasiaknuť. Platí to teda nielen o pote, ale tiež cigaretovom dyme, výfukových plynoch a podobne. Nehovoriac o tom, že aj najmenší fliačik sa vďaka žehličke môže doslova zataviť do tkaniny a počas prania nemusí zísť dole.

Zdvojnásobte rýchlosť

Uteráky, osušky, či bavlnené závesy – všetky kúsky bielizne z hrubých a odolných tkanín môžete vyžehliť dvakrát rýchlejšie pomocou jednoduchého triku. Stačí, ak pod poťah žehliacej dosky nastriháte alobal. Táto tenká hliníková fólia je totiž výborným tepelným vodičom. Vďaka tomu sa teplo zo žehličky odrazí a automaticky ožehlíte aj rubovú stranu oblečenia alebo uterákov.


Mohlo by vás zaujímať: Kupujete žehličku? Poradíme, ktorá je pre vás najlepšia


Pozor na farby

Čiernu a tmavú bielizeň sa vždy snažte ožehliť z rubovej strany. Platí to najmä o blúzkach, šatách a nohaviciach s prímesou umelých materiálov. Pôsobením tepla totiž žehlička môže zanechávať nechcené odlesky, ktoré sú najviac viditeľné práve na tmavom podklade.  Takisto, ak žehlíte materiál s určitou textúrou, nikde neprechádzajte žehličkou v protismere, ale takpovediac „po vlase“.

Všemocný ocot

Ako šikovného pomocníka oceníte fľašu s rozprašovačom, ktorú naplníte čistou vodou a octom v pomere 1:1. Poradí si s príliš pokrčenou látkou od samotného prania, ale aj s neželanými záhybmi, ktoré sa vám nechtiac podarilo urobiť žehličkou. Stačí pokrčené miesta postriekať pripraveným roztokom a niekoľkokrát prejsť žehličkou. Ocot s vodou v ropzrašovači sa podľa niektorých gazdiniek osvedčil aj v boji proti vyššie spomínaným odleskom. Dokonca, ak ním po skončení žehlenia postriekate goliere a oblasť podpazušia, zabránite tvorbe žltých škvŕn.


Mohlo by vás zaujímať: Žehlička udržiava šaty vo forme už celé stáročia: Zistite viac o jej histórii


Kvalitu vody nepodceňujte

Výrobcovia tých najmodernejších a najkvalitnejších žehličiek deklarujú, že do zásobníka môžete naliať akúkoľvek vodu – aj tú z vodovodného kohútika. Dajte si však námahu a používajte buď destilovanú, alebo tú od slovenských vodární, ktorú prevaríte a následne necháte vychladnúť. Nielenže predĺžite životnosť vašej žehličky, ale tiež zabránite tomu, aby sa vám kúsky vodného kameňa vysypali z dierok na paru v tej najmenej vhodnej chvíli – na luxusný a hriešne drahý kúsok oblečenia. Ak do zásobníka súčasne pridáte pár kvapiek obľúbeného parfumu, bielizeň krásne prevoniate a nebude musieť používať aviváž.

Nočná mora menom puky

Za jednu z najťažších úloh gazdinky považujú dokonale vyžehlené oblekové nohavice a pánske košele. Pri oblekových nohaviciach sú častým problémom puky, ktoré neznesú nijaké zaváhanie – v opačnom prípade vám zostane nevzhľadný dvojitý puk. Aby ste sa tejto katastrofe vyhli, pomôžte si klasickými tenkými sponkami do vlasov, ktoré udržia látku na svojom mieste. Ak, naopak, chcete docieliť rukáv pánskej košele bez puku, neostáva vám nič iné ako použiť malú žehliacu plochu určenú špeciálne na rukávy.


Aké triky pri žehlení používate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame