Kúpa jazdeného auta na Slovensku: Na čo si dať pozor a počuli ste už o tejto novinke?

Auto v servise.

Zdroj: Getty Images

Aj jazdené auto môže byť kvalitné, dobre vybavené a navyše za prijateľnú cenu. Vopred by ste však mali poznať riziká, na ktoré si musíte dať pozor. Čo konkrétne si všímať, aby ste sa vyhli zbytočným problémom?

1. Preverte, či nebolo havarované

Pokiaľ je vozidlo poškodené pri dopravnej nehode a následne kvalitne opravené, nemusí predstavovať žiadne riziko. Ak bol však jeho servis lacný a neodborný, môžu vás postretnúť viaceré ťažkosti. Takéto autá rýchlejšie hrdzavejú, môže do nich zatekať voda, no čo je podstatné, sú menej bezpečné. Pri ďalšej nehode vás už nedokážu ochrániť tak dobre, ako by mali.

Naša rada: Ak máte dostatok skúseností, nabúrané auto dokážete odhaliť podľa rozdielov v laku alebo nesediacich dielov. Pri prehliadke je dobré používať merač hrúbky laku, ktorý vám jednoznačne ukáže, či sa na danom vozidle vykonávali opravy.

2. Odhaľte skryté mechanické chyby

Pri kúpe jazdeného auta treba brať ohľad aj na jeho technický stav. Predovšetkým drahšie autá vyšších tried majú množstvo komplikovaných dielov, ktorých oprava môže stáť aj viac ako tisíc eur. Nedostatočná previerka pri kúpe sa môže odraziť na tom, že v najbližších mesiacoch vás vozidlo bude stáť nemálo peňazí a strávite veľa času riešením jeho servisu.

Nezabúdajte: Pri kúpe jazdeného auta si vždy všímajte servisnú históriu. Ak bola pravidelná údržba zanedbaná, hrozí, že vozidlo bude náchylné na viacero rôznych problémov.

3. Pozor na zatopené vozidlo

Špecifickou kategóriou sú jazdené autá, ktoré boli v minulosti zatopené pri povodni. Tie sa veľmi často dovážajú aj na naše územie a podvodníci ich históriu neraz zamlčiavajú. Keď bolo auto pod vodou, citlivé elektronické komponenty sa mohli poškodiť. Ich nefunkčnosť sa nemusí prejaviť hneď, obvykle sa ukáže až časom. Môžu vás preto postupne začať trápiť mnohé poruchy.

Praktický tip: Pri prehliadke auta si všímajte, či v interiéri neuvidíte známky vlhkosti alebo nezacítite zatuchlinu. Toto sú najčastejšie signály, že vozidlo už bolo zatopené.

4. Do problémov vás môže dostať aj exekúcia či kradnuté auto

Pri kúpe je dôležité dbať nielen na technický, ale aj právny stav vozidla. Môže sa vám stať, že nájdete dokonalé auto, no po pár týždňoch zistíte, že je naň uvalená exekúcia, prípadne záložné právo. V najhoršom prípade vám polícia oznámi, že auto bolo ukradnuté. Prídete tak o peniaze a navyše vás čakajú rôzne byrokratické ťahanice.

Ideálne riešenie: Najlepším spôsobom, ako sa vyhnúť spomínaným rizikám jazdených áut, je kúpa od férového predajcu. Už aj na slovenský trh sa napríklad dostal program ŠKODA Plus, v rámci ktorého si môžete kúpiť jazdené auto s preverenou históriou a garanciou.

ŠKODA.
Zdroj: ŠKODA

Aké možnosti kúpy vlastne máte?

V zásade sa pri kúpe jazdeného auta môžete rozhodnúť pre tri najčastejšie riešenia:

  • Kúpa od súkromnej osoby – viete sa jednať o cene, no ľahko sa môžete stať obeťou podvodu. Pri kúpe treba klásť veľký dôraz na kvalitné preverenie vozidla.
  • Kúpa z autobazára – riziko podvodu je nižšie, keďže autobazáre sa snažia udržať si dobré meno na trhu. Vozidlá sú však zvyčajne nepreverené, preto nemáte úplnú istotu, že sú v dostatočne kvalitnom stave.
  • Kúpa od značkového predajcu – najbezpečnejšie riešenie, keďže predajca pozná kompletnú históriu vozidla a garantuje jeho stav.

Program ŠKODA Plus garantuje pôvod a technický stav

Ak plánujete kupovať jazdené vozidlo a chcete sa vyhnúť riziku problémov, vyskúšajte program ŠKODA PlusV ponuke sú okrem modelov ŠKODA aj vozidlá iných značiek. Na všetky ponúkané autá sa vzťahujú rozsiahle zákaznícke výhody a navyše garantujeme ich pôvod a technický stav,“ približuje riaditeľ ŠKODA AUTO Slovensko Jaroslav Hercog.

„Týmto certifikovaným programom chceme kultivovať trh s ojazdenými autami a prispieť k dobrému kreditu a renomé biznisu s jazdenými vozidlami,“ dodal. Jazdené autá v programe ŠKODA Plus sú rozdelené do troch kategórií:

  • Ročné vozidlá značky ŠKODA – majú najviac 18 mesiacov a 30 000 najazdených kilometrov. Autá sú stále v záruke a v špičkovom stave.
  • Vyskúšané jazdené vozidlá – všetky značky áut, ktoré majú najviac 5 rokov, jasný pôvod, históriu potvrdenú certifikátom a spĺňajú prísne kritériá na kvalitu.
  • Jazdené vozidlá – vek vozidiel nad 5 rokov, pričom taktiež musia vyhovovať prísnym kvalitatívnym požiadavkám.

Auto si môžete kúpiť, ale aj predať

Okrem kúpy vozidla slúži ŠKODA Plus aj na predaj áut. Ide o jednoduchý proces. „Stačí sem len zadať VIN auta, fotografie a vybrať si oblasť alebo priamo predajcu, kde by ste chceli svoje auto predať. Do 24 hodín by ste mali dostať ponuku na výkup vozidla,“ približuje Jaroslav Hercog.

Pokiaľ si chcete jazdené vozidlo kúpiť, po celom Slovensku nájdete momentálne 18 certifikovaných predajcov alebo si ponuku áut môžete pozrieť na internete. Na každom aute je vykonaná viac ako 100-bodová kontrola stavu vozidla. Okrem toho vám ŠKODA Financial Services ponúka aj individuálne podmienky financovania vášho vybraného automobilu.

POZRIEŤ SI PONUKU ÁUT V PROGRAME ŠKODA PLUS

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou ŠKODA.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame