Neničte si chrbticu: Viete, ktoré bežné aktivity ju zaťažujú najviac?

Bolesť chrbta

thinkstockphotos.com

Bolesti chrbtice patria k tým najnepríjemnejším, pretože vo veľkej miere ovplyvňujú celkovú kvalitu života. Neliečené chronické bolesti chrbta navyše môžu spôsobiť oveľa väčšie komplikácie. Nepríjemné pocity často prechádzajú do končatín a náhla ostrá až bodavá bolesť môže v istých prípadoch človeka dokonca na niekoľko dní pripútať na lôžko.

Práve bolesti chrbtice údajne doženú pacientov do ambulancie častejšie, než bežné choroby ako je napríklad chrípka, či prechladnutie. Zároveň ide o jeden z najčastejších dôvodov hospitalizácie či chirurgických zákrokov. Dobrou správou ale je, že podobné stavy sa dajú oddialiť, resp. sa im dá úplne predísť. Treba obmedziť nasledujúce aktivity na minimum, alebo sa im v ideálnom prípade úplne vyhýbať. 

Šoférovanie na dlhé vzdialenosti

Vodičov z povolania teraz vôbec nepotešíme. Dlhé šoférovanie totiž kladie extrémne vysoké nároky na hrudník a ramená vo všeobecnosti. To vedie k bolestiam chrbtice a krku. Ak ale šoférovanie obmedziť nemôžete, napríklad kvôli práci, vždy sa snažte o správne držanie tela. Ideálna je poloha sedu v 90 stupňovom uhle, vďaka čomu sa nebudete musieť rukami naťahovať za volantom. Ak sa chystáte na niekoľkohodinovú jazdu autom, vyskúšajte si oblasť krížov podoprieť vankúšom. Ak je to čo i len trochu možné, každú hodinu (prípadne ešte častejšie) sa snažte zastaviť a na chvíľu sa poprechádzať.

Sedavé zamestnanie

Vedeli ste, že pri sede vaša chrbtica trpí viac, ako keď stojíte? Spôsobuje to hlavné zlé držanie tela, ktoré si väčšina z nás ani neuvedomuje. Dlhodobé sedenie v nesprávnej polohe nakoniec vedie k predčasnej degenerácii chrbtice a chronickým bolestiam chrbta. Dlhodobé sedenie spôsobuje poškodenie svalov, kostí, šliach a väzov, čo vedie k poškodenie krčnej chrbtice a dolnej časti chrbta. Dlhodobé sedavé zamestnanie je navyše podľa nich spojené aj s iným zdravotnými komplikáciami. Medzi nimi je napríklad obezita, vznik krvných zrazenín, diabetes a srdcové choroby. Snažte sa každú hodinu sedenie vystriedať fyzickou aktivitou. Keď idete na toaletu, vybehnite o dve poschodia vyššie. Telefonáty z mobilu skúste vybaviť počas chôdze, krátku prechádzku si doprajte aj počas obeda. Ak chcete niečo vybaviť s kolegom, zájdite k nemu, netelefonujte.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás bolesti chrbta? Možno robíte niektorú z týchto chýb!


Nosenie ťažkých predmetov

Opäť zlá správa, tentoraz najmä pre dámy, ktoré sú zvyknuté na kabelky s väčším obsahom. Rameno, na ktorom máte svoju tašku zavesenú, totiž pri prenášaní trpí. Väčšina z nás navyše tašku neprekladá z jednej strany na druhú, a tak býva tlak neprimerane vyvíjaný vždy na jednu stranu chrbtice. Rovnako to majú i študenti, ktorí namiesto plecniakov nosia tašky na rameno. Tento zvyk však môže viesť k trvalému poškodeniu držania tela, bolestiam hlavy a svalov. Váha vašej kabelky či tašky by nikdy nemala presiahnuť 10 percent vašej telesnej hmotnosti. V ideálnom prípade by však mala byť ešte ľahšia. Vždy pred odchodom z domu skontrolujte obsah a vyložte nepotrebné veci. Okrem toho skúste myslieť aj na spomínané prekladanie kabelky či tašky z jednej strany na druhú.

Nesprávne zvolené cviky

Športom k trvalej invalidite. Táto obľúbená metafora lenivých začína naberať na pravde. Platí to však len pre tých z nás, ktorí ignorujú fakt, že i pri cvičení treba poznať správnu techniku. Platí to najmä pre cviky na špecializovaných cvičebných strojoch či pri tréningu s činkami. Nezvládnuté pohyby či zdvíhanie neprimeranej hmotnosti totiž môže veľmi rýchlo viesť k poškodeniu chrbtice. To neznamená, že by ste mali na pohyb zanevrieť. Radšej sa poraďte s trénerom, resp. pracovníkom posilňovne či fitness centra, ktoré navštevujete. Ten vám poradí, ako na to a v prípade záujmu vám aj vypracuje tréningový plán presne podľa vašich potrieb a schopností.


Mohlo by vás zaujať: Terapeutka radí: Čo je príčinou bolestí chrbtice a ako s nimi zatočiť?


Zlá poloha pri spánku

Pokiaľ ide o polohu pri spánku, väčšina z nás sa orientuje podľa toho, čo je najpohodlnejšie. Mnohokrát sa však zobudíme s bolesťou chrbtice a nevieme, čo je za tým. Pravdou je, že čo je pre nás pohodlné, nemusí byť nevyhnutne aj správne pre naše telo. Polohu tela počas spánky ovplyvniť nevieme, no to, ako zaspávame, je celkom v našich rukách. Aby ste teda zabránili bolestiam chrbtice, pokúste sa zaspať na chrbte. Vankúš sa snažte mať pod hlavou a krkom, nikdy nie pod ramenami.

Nevhodný matrac

Väčšina z nás si neuvedomuje potrebu správnej voľby matraca. Pritom práve matrac je to, čo do veľkej miery ovplyvňuje nielen kvalitu spánku, ale i správnu polohu tela. Mnohí navyše svoj matrac nevymenia ani po dlhých rokoch používania. Aj ten sa však rokmi opotrebováva a stráca svoje schopnosti a kvalitu. Nedostatok podpory z matraca pritom spôsobuje zlé držanie tela počas spánku, napínanie svalstva a vychýlenie chrbtice zo správnej osi. Podľa odborníkov z National Sleep Foundation je životnosť matraca asi 9-10 rokov. Napriek tomu ho odporúčajú vymeniť už po piatich či siedmich rokoch, najmä ak trpíte bolesťami chrbtice. Ideálny matrac pritom nie je ani príliš mäkký, ani tvrdý, odporúča sa stredná tvrdosť. S výberom vám ochotne pomôžu predajcovia či pracovníci predajne s matracmi.


Máte skúsenosti s bolesťami chrbtice? Čo vám pomohlo v boji s nimi najúčinnejšie? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame