Neočakávaný vplyv Alzheimera na ľudský mozog: Prebúdza v pacientoch kreativitu

Senior

thinkstockphotos.com

Alzheimer je strašiakom mnohých starnúcich ľudí. Choroba, ktorá vás postupne pripravuje o spomienky, však podľa vedcov na mozog nepôsobí úplne ničivo. Naopak, jeho zachované časti sa môžu začať viac prekrvovať a výsledkom je nečakaný umelecký talent.

Odhalí vaše umelecké „ja“

Alzheimerova choroba dve tváre: na jednej strane ničí pamäť, na druhej ale rozvíja kreativitu. Potvrdzuje to austrálska štúdia, ktorá ukázala, že oblasti mozgu spojené s umeleckou tvorivosťou choroba šetrí. A dokonca v niektorých prípadoch fungujú tieto oblasti ešte lepšie, akoby vyvažovali stratu schopnosti spomínať a vyjadrovať sa. Osoby, ktoré to nikdy v živote nerobili, zrazu spievajú, maľujú alebo píšu verše. Choroba zvyšuje výkonnosť niektorých častí mozgu, napríklad tých, ktoré sú spojené s inšpiráciou a zmyslovými schopnosťami a ktoré ako by sa prebudili, aby vyrovnali devastáciu ostatných oblastí mozgu.

Ušetrená časť mozgu sa rozvíja

Austrálski vedci sa pýtali 185 osôb, ktoré sa starajú o pacientov s demenciou a registrovali u niektorých pacientov nárast kreatívnej činnosti. Mnohé združenia pacientov vo svete už nejaký čas organizujú kurzy maľovania, lekcie spevu či návštevy múzeí. ,,Jedným z možných vysvetlení je to, že demencia zasahuje mozog progresívnym spôsobom. Atrofia je v počiatočných fázach skôr lokalizovaná. Ale keď sa rozšíri, môže to viesť k aktivácii oblastí, ktoré sa ušetrili. Kognitívne aktivity, ako je pamäť a reč, rýchlo klesajú, zatiaľ čo muzikálne schopnosti sa opierajú o oblasti chorobou menej postihnuté, uvádza hlavný autor štúdie Olivier Piguet. Podľa inej teórie z predchádzajúcich rokov úpadok kognitívnych funkcií otváraoblasti spojené s kreativitou.


Mohlo by vás zaujať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Je Bolero výplodom choroby?

Už v minulosti bol tento jav často pozorovaný. Dokonca Ravelovo Bolero sa so svojím fascinujúcim motívom pripisovalo začiatku choroby (zrejme demencie) autora. Štúdia austrálskych vedcov z Neuroscience Research Australia publikovaná na stránkach Journal of Alzheimer Disease pod titulkom Nie všetko je stratené sumarizuje mnohé prípady zverejňované vo vedeckých časopisoch. Tvorivé schopnosti, ako je maľovanie, dizajn či spev, ktoré sa do tej doby na človeku neprejavovali, sa môžu objaviť alebo zlepšiť u pacientov s Alzheimerovou chorobou alebo frontotemporálnou demenciou, ktorá vzniká v dôsledku relatívne lokalizovanej progresívnej degenerácie frontálnych či temporálnych oblastí mozgu.

Nie je jediný

Osud skladateľa Maurice Ravela sa prekvapivo zhoduje s osudom kanadskej maliarky Anne Theresy Adamsovej, ktorá sa snažila dať najslávnejšej Ravelovej skladbe Bolero vizuálnu podobu v sérii obrazov nazvaných Unraveling Bolero. Adamsová rovnako ako Ravel s postupom rokov začala vykazovať prvé známky primárnej progresívnej afázie: neschopnosť vyjadrovať sa slovami. ,,Bez ohľadu na ťažkú degeneráciu niektorých častí mozgu vykazovala Anne Adamsová nárast šedej hmoty mozgovej a perfúzie krvi do zón zapojených do integrácie rôznych zmyslov,napísal v roku 2007 v časopise Brain tím neurológov z Kalifornskej univerzity. To je podľa vedcov známkou toho, že zlepšenie funkčnosti častí mozgu, ktoré choroba ušetrila, môže viesť k formám vizuálnej kreativity nepoznamenaným degeneráciou vo frontálnej kôre.


Mohlo by vás zaujať: Oddiaľte Alzheimera najďalej, ako sa dá: Poradíme vám, ako na to!


Podobné účinky má Parkinson

Zvýšenie kreativity bolo konštatované aj u niektorých pacientov s Parkinsonovou chorobou, obzvlášť po liečbe zvyšujúcej dopamín v mozgu. Tiež diela Vincenta van Gogha boli spájané s atakmi psychózy, ktoré vyvolávajú vylučovanie veľkých dávok tohto neurotransmiteru.


Máte skúsenosti s Alzheimerom? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, La Repubblica, Čtk
Odporúčame