Nepamätáte si jednoduché veci? S našimi tipmi zábudlivosť hravo porazíte

Žena

thinkstockphotos.com

Už si nepamätáte, kde ste položili obľúbenú tašku, zabúdate mená svojich známych alebo sa si nespomínate, čo ste mali priniesť z obchodu? Nezúfajte. Ani vyšší vek neznamená, že so zabúdaním sa nedá nič spraviť. Pravidelným tréningom či správnou stravou si budete pamätať lepšie ako v mladosti a na zabúdanie čoskoro zabudnete.

Nezabúdajte ráno na sacharidy

Ak zo svojho jedálnička vylučujete raňajky, rozhodne nerobíte dobre. Takisto nesprávne je, ak síce raňajkujete, no vyraďujete z nich sacharidy. Tí, ktorí ich nekonzumovali, mali výsledky pamäťových testov podstatne horšie. Sacharidy sú totiž potravou pre mozgové bunky. Komplexné sacharidy, ktoré vaše telo trávi postupne, nájdete napríklad v celozrnnom pečive. To nepodporí len mozgové bunky, ale aj tráviaci proces.

Vyberajte si tú správnu potravu

Správne živené neuróny sú základom dobrej pamäti. Okrem vyššie spomínaných sacharidov  sú dôležité aj potraviny bohaté na antioxidanty. K nim patria osviežujúce čučoriedky, brokolica aj špenát. Netreba zabúdať ani na nenasýtené mastné kyseliny, ktorých výborným zdrojom sú ryby. Mávajte ich preto na tanieri pravidelne. Taktiež sa usilujte udržať stálu hladinu cukru v krvi. Nervový systém môžete podporiť aj užívaním potravinových doplnkov, ako je vitamín E, tiamín, ginko biloba či B-komplex.

Rozhýbte telo aj myseľ

Cvičením rýchlejšie a lepšie prekrvíte mozog, tým sa do neho dostane viac kyslíka i glukózy. Nielenže budete v práci výkonnejší, ale po intenzívnom cvičení si do pamäte ľahšie zapíšete aj náročnejšie cudzie slovíčka. Vhodná je akákoľvek forma aeróbneho cvičenia. Podobne účinné sú aj rôzne meditačné techniky. Oba spôsoby je najvhodnejšie praktizovať ráno. Rozhýbete tak hneď po prebudení oboje – telo aj myseľ.


Mohlo by vás zaujať: Dobrú pamäť máte vo svojich rukách: Ako si ju udržať čo najdlhšie?


Stavte aj na dostatočný spánok

Unavené myseľ nedokáže absorbovať dostatočné množstvo vizuálnych vnemov. Dbajte teda na dostatočný nočný spánok – aspoň 7 hodín. Ak máte aj poobede pocit únavy a máte možnosť, doprajte si 15-20 minútový spánok. Vďaka nemu si oddýchnete a dokážete sa lepšie koncentrovať a zabojujete tak so zabúdaním.

Trénujte si pamäť na detailoch

Stáva sa vám, že si pri zoznámení s novou osobou nezapamätáte jej meno? Hoci vám ho povedala, nedostatočne ste sa koncentrovali, takže vám uniklo. Aby ste sa vyhli podobným trapasom, zamerajte svoju pozornosť na detaily a doma si vyskúšajte takýto tréning. Vyberte si akúkoľvek neznámu fotografiu alebo obrázok. Pár sekúnd sa na ňu dôkladne pozerajte a otočte. Potom sa usilujte vybaviť si čo najviac detailov. Rovnaký princíp sa dá využiť pri výkladoch obchodov. Ak si na to nájdete nejakého pomocníka, môže z toho vzniknúť aj celkom dobrá zábava.


Mohlo by vás zaujať: Chcete si zlepšiť pamäť a rozhýbať mozog? Tu je 13 spôsobov, ako na to!


Hrajte sa

Možno to neznie príliš presvedčivo, no aj hra dokáže pomôcť pri problémoch s pamäťou. Nielenže sa pri tom zabavíte a prežijete príjemný čas s blízkymi a rodinou, ale aj vylepšíte svoj jazykový prejav a potrénujete krátkodobú pamäť. Stačí už len vytiahnuť karty, Scrabble, šach či iné logické hry. Kto sa neteší zo spoločenských hier, ten môže siahnuť napr. po puzzle.

Lúštite, lúštite a lúštite

Azda najjednoduchším spôsobom ako si zlepšiť pamäť je lúštiť krížovky. V súčasnosti je už zbytočné vyhovárať sa na to, že neviete, ako je ruské lietadlo na tri. Medzi toľkými druhmi krížoviek si jednoducho musí každý nájsť to svoje. Klasické krížovky, sudoku, hlavolamy, maľované krížovky, osemsmerovky a mnoho iných už len čaká na to, aby ste sa s nimi potrápili a zároveň pre seba niečo spravili. Niektoré vyžadujú logiku, iné zase priestorové schopnosti.


Snažíte sa trénovať svoju pamäť? Ako? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame