Nepodceňujte význam psychiky! Môže zohrať veľkú rolu aj pri alergiách

Pani

gettyimages

Názory na doplnkové spôsoby liečby sú v medicíne rozporuplné. Na jednom sa však zhodnú asi všetci: pocity uspokojenia a uvoľnenia sú pre zdravie veľmi prospešné. Je veľa spôsobov, ako môže psychický stav človeka ovplyvniť jeho alergické prejavy či prejavy iného druhu precitlivenosti. O priaznivých účinkoch relaxácie preto niet pochýb.

Stačí podnet

Podmienené reflexy platia aj pri imunitných reakciách, pretože imunitný a nervový systém sú previazané. Ak napríklad lekár povie ľuďom s precitlivenosťou na trávové pole, že inhalujú trávový peľ, dostanú mnohí z nich astmatický záchvat. I keď v skutočnosti vdychujú čistý vzduch.

Platí to aj naopak. Ak im povie, že vdychujú liek na potlačenie záchvatu, ten pominie, aj keď ide o rovnaký vzduch. Tento placebo efekt, priaznivý účinok, môže nastať po podaní lieku, ale aj tabletky bez účinnej látky. Dôležitá je pacientova viera, že liek zaberie.


Mohlo by vás zaujímať: Alergie medzi nami: Prečo vznikajú a ako s nimi bojovať?


Môže za to psychika?

Ak si všimnete, že príznaky alergie sú občas ovplyvnené vašimi myšlienkami a pocitmi, neobviňujte sa! Je to prirodzená reakcia na chorobu. Zasiahnuť by ste mali, ak psychické reakcie značne prispievajú k chorobným príznakom. Niekedy majú hlbšie korene, môže ich vyvolávať strach, stres či potlačené spomienky. Stav psychického upokojenia a fyzického uvoľnenia môže navodiť vhodná terapeutická metóda.

Hypnóza

Liečba môže byť krátka, no mimoriadne účinná. Terapeut využíva sugesciu na uvoľnenie, zmeny vnímania a návykov u pacienta. Napríklad pri atopickom ekzéme: má chladnú a hladkú kožu, nemusí sa škriabať.

Môže prospieť tiež astmatikom psychicky závislým od sprejov. Preverte si však kvalifikáciu hypnoterapeuta. Malo by ísť o skúsenú osobu s klasickým medicínskym vzdelaním, vyškoleným v psychoterapii.

Psychoterapia

Je vhodná najmä pre tých, ktorí vyskúšali iné techniky, no neuspeli. Pomáha vyrovnať sa s problémami väziacimi hlboko v podvedomí a hlbšou analýzou nájsť ich riešenie. Môžu ju vykonávať iba plne vyškolení psychoterapeuti.

Aj pri chorobe s jasnou fyzickou príčinou – napríklad alergia na roztoče z domáceho prachu, k zhoršeniu neraz dochádza v určitej situácii či v prítomnosti istej osoby.


Mohlo by vás zaujímať: Alergia oslabuje vaše telo: Liečte ju, aj keď práve necítite príznaky


Autogénny tréning

Na rozdiel od klasickej hypnózy ide o istú formu samohypnózy, no s rovnakým cieľom. Počas tréningu sa postupne sústredíte na rôzne časti tela. Pre alergikov sú na záver cielene zamerané sugestívne vety, napríklad: „Môj dych je pokojný a pravidelný.“ Výskum u astmatikov ukázal, že ich základné pľúcne funkcie vykazovali zlepšenie po 8 mesiacoch tréningu.

Relaxačné cvičenia

Schopnosť uvoľniť sa je individuálna, treba vyskúšať rôzne techniky a nájsť pre seba tú ideálnu. Riadené snívanie je navodenie príjemnej predstavy pomocou relaxačných nahrávok. Ak si dokážete jasne predstaviť opisované scény, myseľ by sa mala sčasti uvoľniť, podobne ako pri obľúbenom filme. Vyskúšať môžete tiež nahrávky so špeciálnou hudbou.

Overenou metódou relaxácie je systematický tréning podľa Jacobsona, známy ako progresívna svalová relaxácia. Spočíva v postupnom napínaní a uvoľňovaní svalov celého tela.

Joga

Ovplyvňuje človeka komplexne. Ľudia, ktorí sa jej venujú dlhodobo, získajú duševnú sústredenosť, vyrovnanosť a tiež kontrolu nad telesnými funkciami, ako krvný tlak či tep srdca.

Najskôr sa oboznámte s obsahom kurzu a informujte učiteľa o svojich zdravotných ťažkostiach. V prípade astmy sa uistite o jeho skúsenostiach. Je dôležité, aby ste dýchacie cvičenia jogy robili správne. Kľúčom k úspechu je najmä uvoľnenosť pri dýchaní.


Mohlo by vás zaujímať: Alergia sa môže objaviť aj v staršom veku: Čo vás čaká v takom prípade?


Meditácia

Pri tejto metóde sa má myseľ upokojiť buď zbavením sa všetkých myšlienok, alebo sústredením sa na určitý predmet. Spočiatku to býva náročné, no časom sa to zlepšuje. Foriem meditácie je viacero. Je to dôležitý prvok jogy a základ čínskych bojových umení, napríklad tajči.

Dôležitá je vaša aktivita

Masáž, aromaterapia, reflexológia i ďalšie metódy relaxácie môžu prispieť k väčšiemu uvoľneniu. Z dlhodobého hľadiska sú však oveľa účinnejšie metódy, ktoré vyžadujú vašu aktivitu, ako tie, ktoré vás robia závislými od inej osoby.

Ak sa naučíte uplatňovať relaxačné cviky, meditáciu či jogu, môžete ovládať svoj psychický stav. Pomôžu vám vnímať problémy vyvolávajúce stres s nadhľadom, nájsť istotu a upraviť vzťahy s okolím.

Pamätajte si, že…

…nech sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob, terapeut má pôsobiť pokojne. Vyhnite sa takým, ktorí všetky príznaky alergie pripisujú iba duševným či emocionálnym problémom. Používať výhradne terapeutické metódy je rovnako nesprávne, ako ignorovať mentálny a emocionálny stav človeka. Prístupy k liečbe by sa mali dopĺňať.


Aké skúsenosti máte s alergiami vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame