Neprepadajte jesennej depresii: Zabojujte s ňou doma i v práci

Žena

thinkstockphotos.com

Syndróm jesennej depresie je porucha nálady, ktorá postihuje človeka každý rok približne v rovnakom čase. Zvyčajne začína, keď sa v septembri či októbri počasie ochladí a končí v apríli alebo máji, keď sa počasie opäť zlepšuje. Ľudí trpiacich týmto syndrómom spoznáte tak, že počas zimných dní sú apatickí a letargickí, na jar zasa prekypujú energiou a veselosťou.

Medzi ďalšie symptómy radíme nepríjemnú náladu počas väčšiny dňa, strata záujmu o bežné domáce či pracovné aktivity, málo energie a potreba dlhšieho spánku, zvýšená chuť do jedla (najmä potraviny s vyšším obsahom sacharidov), strata záujmu o sex. Ide teda o príznaky, ktoré sa neodlišujú od iných depresií, no spojené sú najmä s ubúdajúcim slnečným svetlom počas zimných dní. Spoľahlivo diagnostikovať túto poruchu však môžeme len u človeka, ktorý podobnými príznakmi trpel viac rokov, teda ak sa uňho apatia objavila niekoľko zimných období za sebou.

Keďže nejde o trvalý stav, ale o syndróm spojený s istým ročným obdobím, treba dané mesiace dodržiavať isté zásady, vďaka ktorým možno príznaky zmierniť. Prečkať takmer polovicu roka v apatickej nálade je totiž nesmierne vyčerpávajúce a následne môže viesť aj k závažnejším psychickým poruchám.


Mohlo by vás zaujať: Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!


Nájdite si čas, ktorý strávite v prírode

Každý deň si vymedzte čas, ktorý strávite vonku prechádzkou v prírode či aspoň v uliciach mesta (hľadajte tie pokojnejšie). Stanovený čas a dĺžku vášho pobytu na čerstvom vzduchu sa snažte neporušovať. Keďže sa svetelné lúče v zimnom období z oblohy strácajú rýchlejšie, počasie je zväčša sychravé a typické sú pre toto obdobie aj zrážky, mali by ste tmavý interiér či umelé svetlo vymeniť za to prírodné.

Pracujte v svetlých častiach miestnosti

Jeseň so sebou tradične u niektorých ľudí prináša aj pocity depresie

Ak trpíte syndrómom jesennej depresie, no váš pracovný čas nie je flexibilný, skúste si na pracovisku vyžiadať svetlejšiu časť miestnosti ako napríklad stôl v blízkosti okna. Treba mať na pamäti, že priaznivejšie svetelné podmienky výrazne zlepšujú nielen vašu náladu, ale i koncentráciu a vnímanie. Tak, ako váš organizmus počas tropických letných dní potrebuje dostatočný príjem tekutín či častejšie prestávky, v jesennom či zimnom období si prirodzene žiada viac svetla.


Mohlo by vás zaujať: Ak vás trápia depresie, nevzdávajte sa: Možno vám len chýba kyselina listová


Pravidelne cvičte pri hudbe

Fyzickou aktivitou sa totiž do tela vyplavujú endorfíny, hormóny šťastia, ktorých nízka hladina môže byť zodpovedná za úbytok energie. Dobrú náladu a radosť vám pritom môže poskytnúť hneď niekoľko faktorov spojených s cvičení:

  • pri skupinovom cvičení ste v pravidelnom kontakte s väčšou skupinou ľudí
  • pozitívny vplyv na vašu hmotnosť i vzhľad
  • pri fyzickej záťaži si dokonale vyčistíte myseľ
  • cvičenie pozitívne ovplyvňuje nielen celkovú psychickú, ale i fyzickú kondíciu.

K pravidelnej fyzickej aktivite radíme aj kvalitný sex. Intímne zblíženie s partnerom a spoločne strávené chvíľky majú tiež za následok vyplavenie endorfínov do tela. Bozkávanie zasa v mozgu podporuje produkciu neuropeptidov, ktoré regulujú funkciu nervového a endokrinného systému.

Vyzdobte váš domov svetlými farbami

Jeseň so sebou tradične u niektorých ľudí prináša aj pocity depresie

Tieto totiž odrážajú svetlo lepšie, než ponuré šedé farby. Vašim cieľom je zmierniť vplyv šedých farieb zvonku, tie však úplne ovplyvniť neviete. Čo však ovplyvniť dokážete, je interiér vášho príbytku, preto zvoľte radšej biele či krémové farby stien, nábytku či dekorácií. Ak je súčasťou vášho domova aj záhradka, tú môžete zvýrazniť jasnými, sviežimi a pestrými letnými farbami v každom období prostredníctvom dekoračných predmetov do záhrady. Vašim kvietkom na parapetných doskách zasa polichotia kvetináče v pestrých farbách. Zladiť ich môžete podľa preferencii či toho, aké farby sa vám do izieb hodia.


Mohlo by vás zaujať: Psychiater radí: Tipy, ako eliminovať stres a udržať sa v dobrej pohode


Plánujte a pripravujte

Plány na letné dovolenky, veľké rodinné oslavy či stretnutia s priateľmi nemusíte odkladať len preto, že nasledujúca jar či leto sú ešte ďaleko. Práve naopak, zimné večery sú ideálnym časom, aby ste do detailov premysleli akúkoľvek udalosť, ktorá vás čaká. Príležitostí je každým rokom nespočetne, či už ide o stretávky zo strednej školy, promócie vnúčat, svadbu vášho potomka alebo tradičné prímorské dovolenky. Kedy, ak nie v zimnom čase, budete mať toľko času a priestoru na plánovanie a dolaďovanie detailov?

Vyhýbajte sa tlaku

Stresové situácie sú niečo, čo vám na dobrej nálade nepridá ani počas letných dní, nieto ešte v období, keď ťažšie znášate vonkajšie prírodné vplyvy. Naučte sa relaxačné techniky, doprajte si oddych vo vani plnej vody, navštívte celoročne otvorené termálne kúpaliská, doprajte si masáže a najmä si uvedomte, že čas, ktorý venujete sebe, sa priaznivo prejaví na vašej duševnej i fyzickej kondícii.


Aké skúsenosti s jesennou depresiou máte vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame