Trasenie rúk nie je nič príjemné: Poznáme príčinu a vieme, ako traseniu preventívne predísť

Ruky na klávesnici

Ruky na klávesnici (Zdroj: GettyImages)

Trasú sa vám ruky? A nie je to len pri tréme, v hneve, či strese? Potom je načase hľadať príčinu. Ide o Parkinsona, alebo je dôvod trasu úplne inde? Tento nepríjemný a obmedzujúci problém sa dá zmierniť medikamentóznou liečbou. Kedy treba zájsť ku lekárovi?

Je trasenie normálne?

Kedy ako. Tras, ktorý sa objaví len občas, v stresových situáciách, či situáciách zaťažujúcich nervový systém (hnev, rozčúlenie sa, nervozita, krik, strach, úzkosť, vyčerpanie), je do istej miery normálny. Pokiaľ sa ale trasenie objavuje stále, resp. čoraz častejšie, alebo sa objavuje len v určitých situáciách, ale veľmi často a znamená to pre vás veľmi nepríjemný a výrazný problém, nemali by ste sa ďalej trápiť. Zavítajte čo najskôr do najbližšej neurologickej ambulancie. Trasenie sa totiž môže časom ešte zhoršiť a spôsobovať vám ešte väčšie problémy ako doteraz.


Mohlo by vás zaujať: Trápi vás mravčanie a tŕpnutie prstov? Rozhýbte si ich týmito cvikmi hneď teraz


Tras môže byť aj genetický

Existuje teda tras, vzniknutý v dôsledku stresových situácií. Ak vám tento tras vyslovene nespôsobuje spoločenské problémy, nie je potrebné ho liečiť liekmi. Naproti tomu, existuje geneticky podmienený tras (odborne nazývaný esenciálny tras). Často sa objavuje v rodinách a dedí sa ďalej z pokolenia na pokolenie. Postihuje najmä ruky, hlavu, dolné končatiny už pomenej. Ďalším typom je tras rúk vyvolaný Parkinsonovou chorobou. Aký je medzi nimi rozdiel?

Trasenie spôsobené Parkinsonom

Od iných druhov trasenia sa odlišuje tým, že sa tras prejavuje aj počas pokoja, či v stave pohody. Človek s „Parkinsonom“ sa netrasie len vtedy, keď spí. Tras sa navyše stupňuje s psychickým rozrušením postihnutého. Trasenie rúk a prstov pritom vyzerá ako rýchle počítanie mincí. Ak sa u vás, alebo vašich blízkych, objavilo spomínané trasenie, váš zdravotný stav bude pravdepodobne vážny a určite vyhľadajte lekára. Príčiny vzniku Parkinsonovej choroby nie sú dodnes známe. Jeho výskyt narastá úmerne s vekom. Choroba patrí medzi doposiaľ nevyliečiteľné choroby, dajú sa eliminovať, či zmierňovať len jej nepríjemné prejavy, aj to nie vždy, v uspokojivom stave. Čím skôr sa však s liečbou začne, tým lepšie.


Mohlo by vás zaujať: Parkinsonova choroba sa nedá liečiť, ale môžete jej predchádzať: Viete ako?


Aké sú ostatné príznaky Parkinsonovej choroby?

Parkinson prichádza potichu a prvotným príznakom sa spočiatku nemusí prikladať pozornosť. Preto je dôležité sledovať seba, aj svojich blízkych. Základnými príznakmi sú:

  • spomalenie pohybov
  • trasenie sa aj v pokoji a pohodových situáciách
  • stuhnutosť svalov
  • poruchy chôdze a postoja

Prevencia môže pomôcť

Tak ako pri každej chorobe aj pri trasení, či Parkinsonovej chorobe, je dobré myslieť na prevenciu. Aj keď nie je možné pomenovať ako presne sa dá chorobe vyhnúť, keďže sa nepozná ani jej spúšťač. Zistilo sa však, že ju spôsobuje nedostatok dopamínu (chemická látka v mozgu, spôsobujúca nepríjemné problémy, spojené s chorobou) a do istej miery hrá úlohu aj environmentálne prostredie v ktorom človek žije. Vedci zistili, že účinnou prevenciou je dostatok kyseliny listovej. Vyhnúť by ste sa naopak mali prehnanému užívaniu železa a mangánu a tiež by ste sa mali vyhýbať kontaktu s chemikáliami (najmä herbicídmi, pesticídmi a insekticídmi).


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Trasenie rúk môže mať aj iné príčiny

Nemusí ísť len o genetiku, či Parkinsonovu chorobu, ale spôsobovať ho môže napríklad aj:

  • zvýšená činnosť štítnej žľazy
  • poškodenie mozočka
  • užívanie niektorých liekov (napríklad antidepresív, či kortikoidov)
  • skleróza mulitplex
  • nedostatok vitamínu B12
  • nedostatok horčíka
  • nadmerné požívanie alkoholu

Cvičte si ruky, aby sa vám netriasli

Ako prevencia pred trasením je vhodné akékoľvek precvičovanie rúk. Odporúčané sú napríklad jednoduché domáce ručné práce, ale aj rozličné loptové hry, napríklad hádzanie, chytanie lopty, frisbee (hádzanie a chytanie lietajúceho taniera), či petanque. Dobré je tiež precvičovať celé telo, čomu dopomáha napríklad aj tanec. Podľa lekárov je vhodné dvakrát týždenne navštevovať napríklad hodiny zumby. Pomôcť môže tiež doplnenie látok, ktoré môžu organizmu chýbať – horčík a vitamín B 12.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame