Nepríjemnosti so spálenou pokožkou? Vyskúšajte tieto tipy, určite vám pomôžu

Žena

thinkstockphotos.com

Slnko vám dokáže dovolenku spríjemniť, ale i nepekne skomplikovať. Dodáva dobrú náladu a dôležitý vitamín D, no na druhej strane, nadmerné vystavenie jeho lúčom škodí. Keď to so slnením preženiete, vaša pokožka sčervená, páli a máte bolesti. Existuje niekoľko dobrých rád, ktoré pomôžu tieto nepríjemnosti dostať pod kontrolu čo najrýchlejšie.

Začnite sprchou

Najlepšie je vyhýbať sa priamemu slnku okolo obeda, keď je jeho žiarenie najsilnejšie. Ak ste však na dovolenke a celý deň trávite na pláži, používajte krém s čo najvyšším možným ochranným faktorom. Môžete tak predísť spáleniu, ktoré zvyšuje riziko rakoviny kože. Preto ho netreba podceňovať.

Ak ste sa mu nevyhli, začnite vlažnou až studenou sprchou. Nevylieči vašu kožu okamžite, ale postihnuté miesta príjemne schladí. Ako sa hovorí, čas je najlepší lekár a preto nečakajte zázraky. Buďte trpezlivý a rátajte s tým, že pokožka sa zregeneruje až po určitom čase. Môžete jej však pomôcť.


Mohlo by vás zaujímať: Najlepšie rady na spálenú pokožku: Pomôže sóda bikarbóna aj uhorka


Dôležitá je regenerácia

Na dovolenku by ste si so mali vždy brať nielen opaľovací krém, ale aj ten, ktorý aplikujete po slnení. Je špeciálne vytvorený na to, aby vašu pokožku regeneroval, upokojil a hydratoval. Takisto pomáha vytvoriť rýchlejšie a trvalejšie zhnednutie. Mal by obsahovať vitamín E, rastlinný olej a ideálne aj pantenol. Tiež nie je jedno, či ho zvolíte vo forme mlieka alebo krému. Lekári odporúčajú gély a emulzie, pretože spálená pokožka potrebuje dýchať.

Pomôžu veci z chladničky

Ak máte v chladničke jogurt, smotanu, tvaroh alebo mlieko, pomôžu vám aj na spálenú pokožku. Je to starý babský tip, ktorý naozaj funguje. Bielkoviny v mlieku dokážu vytvoriť jemnú ochrannú vrstvu, ktorá zmierňuje zápal zvonku aj zvnútra. Mliečny výrobok vždy nechajte pôsobiť aspoň tridsať minút. Potom pokožku dobre opláchnite a opakujte postup viackrát denne podľa potreby.


Mohlo by vás zaujímať: SOS pre spálenú pokožku: Pomôžu dary chladničky, obklady aj bylinky!


Zázrak menom aloe vera

Aloe vera je šikovným pomocníkom pri problematickej pleti. Pomáha však aj na spálenú pokožku. Zabraňuje jej šúpaniu a výťažok z tejto exotickej rastliny navyše príjemne chladí, upokojí a zjemní nepríjemné začervenanie. Gél z aloe je dostupný v každej lekárni. Ak máte doma rastlinu, priložte si na tvár ošúpané listy, ktoré ste predtým nechali chvíľu v mrazničke.

Spálená tvár?

Ak ste si pri slnení spálili tvár, opäť si dokážete poradiť aj s darmi prírody. Priložte na ňu nakrájanú uhorku, ktorá pokožku hydratuje a schladí. Využiť môžete aj rozpučený banán, ktorý bolestivé spálenie rýchlo vylieči. Dobrým pomocníkom je kamilkový čaj. Nesmiete ho však aplikovať za horúca.


Mohlo by vás zaujímať: Priveľa slnka? Doprajte spálenej pokožke rýchlu úľavu


Kúpať sa môžete aj naďalej

Ak ste sa na letnej dovolenke spálili hneď v prvý deň, avšak kúpania sa nechcete vzdať za žiadnu cenu, použite ďalšie dni biele tričko. Je to jednoduchý a osvedčený trik, ktorým predídete vystavovaniu pokožky slnečným lúčom. Samozrejme, ak sa kúpete v tričku, neznamená to, že sa nemusíte natrieť. Spálenú pokožku neustále chráňte krémom s vysokým faktorom. Vždy majte na hlave aj pokrývku, vďaka ktorej predídete úpalu.

Tip na záver

Možno si kladiete otázku, kedy sa môžete opaľovať opäť. Odpoveď znie, že by ste mali počkať minimálne dovtedy, kým sčervenanie nezmizne úplne. Majte na pamäti, že koža potrebuje tri až šesť mesiacov na úplnú regeneráciu.


Čo pri spálenej pokožke najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame