Nepríjemný oheň vo vašom hrdle: Čo zaberá proti páleniu záhy?

Žena

profimedia.sk

Každodenné stresy poznačia nielen psychiku, ale aj celé telo. Najväčší nápor vytvárajú na tráviacu sústavu, v dôsledku čoho potom vznikajú rôzne zdravotné problémy. Jedným z tých najčastejších je pálenie záhy, ktoré dôverne pozná asi mnoho z nás. Pyróza je častý jav, ktorého sa však dá účinne a rýchlo zbaviť pomocou odskúšaných „babských rád“. Vyskúšate ich aj vy?

Čo vás páli?

Pálenie záhy, ako sa tomuto problému ľudovo hovorí, spôsobuje žalúdočná kyselina, ktorá sa zo žalúdka vylieva do pažeráka. V dôsledku toho potom máte v krku pocit pálenia. Žalúdočné kyseliny trápia denne množstvo ľudí, svoje si s nimi užijú najmä tehotné ženy a ľudia, ktorí majú sklon ku prekysleniu žalúdka. Pálenie záhy môže byť aj dôsledok refluxnej choroby žalúdka, tzv. gastroesofageálneho refluxu, ktorý spôsobuje poruchu uzáverového mechanizmu v spodnej časti pažeráka. Eventuálne však môže ísť aj o Helicobactera pylori, ktorý môže pálenie záhy taktiež spôsobovať.

Pozor na rakovinu

Pretrvávajúce a neriešené pálenie záhy ale určite nie je zanedbania hodná maličkosť. Neustálym dráždením sliznice pažeráka žalúdočnou kyselinou, ktorá v sebe obsahuje aj agresívnu kyselinu chlorovodíkovú, sa totiž môže po určitej dobe poškodiť jeho sliznica až natoľko, že môže byť príčinou rakoviny žalúdka. Nepodceňujte preto ani tento pomerne bežný jav a ak sa u vás pálenie záhy objavuje pravidelne aspoň trikrát do týždňa a to po dobu viac ako dva mesiace, nenechajte to len tak a navštívte odborníka.


Mohlo by vás zaujať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


Pozorujte po čom sa pálenie objaví

Najčastejšou príčinou pálenia záhy je nevhodná strava. Pálenie záhy sa zvykne najčastejšie prejavovať po mastnom, príliš korenenom, sladkom či kysnutom jedle. Avšak aj po zjedení čokolády, či cesnaku a cibule. Nevhodné sú sýtené a kofeínové nápoje, ako aj alkohol a cigarety. Okrem toho to môže spôsobovať aj rad ďalších jedál. Je preto na vašich pozorovacích schopnostiach, aby ste prišli na to, čo vám tieto problémy spôsobuje a vyvarovali sa konzumácii daných problematických potravín.

Vyskúšajte babské rady, ktoré už pred vami pomohli iným

Ak sa chcete rýchlo zbaviť pálenia záhy, vyskúšajte:

  • mandle bez šupky
  • 1 dcl mlieka pre spaním
  • kávovú lyžičku plnotučnej horčice zapiť vodou
  • kôrku z chleba
  • šťavu zo surového zemiaka
  • čaj z čerstvého zázvoru, alebo koreňa puškvorca obyčajného
  • kokos
  • žuvačku bez príchute
  • sódu bikarbónu
  • suché tortové oplátky
  • biele burizóny
  • zásaditú minerálnu vodu
  • šťavu z aloe vera

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Jedzte pomaly – predídete páleniu

Spoločne so stresom a zlou životosprávou hrá pri tomto boji dôležitú úlohu aj rýchle jedenie. Nedobre požuvanú potravu má totiž žalúdok problém spracovať a tak sa časť z nej, spoločne s dráždivou kyselinu, môže vracať späť do pažeráka, čo pociťujete ako oheň v hrdle. Preto je veľmi dôležité začať jesť pomaly a potravu dostatočne požuť. Najlepšie tak, aby sa z nej ešte v ústnej dutine vytvorila kaša. Na tanier by ste si tiež mali začať nakladať o niečo menšie porcie ako doposiaľ.


Poznáte ďalšie rady, ktoré účinne pomáhajú pri pálení záhy? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Nela
Odporúčame