Nepríjemný zápach z úst: Takto sa ho môžete zbaviť!

ústa

photl.com

Okolie vás zdraví z väčšej vzdialenosti a pri družných debatách si drží mierny odstup? Aj keď mozog pachy nášho tela nevníma až tak intenzívne, nos blízkych a známych je na ne občas citlivý až príliš. Ak máte pocit, že váš dych pre rodinu a kolegov nie je práve najpríjemnejší, bezodkladne situáciu riešte a pátrajte po príčine. Dôvodom zápachu z úst je síce častokrát úplná banalita, no môže sa za ním skrývať aj vážne ochorenie. Zistite, v čom tkvie koreň problému práve u vás a vyskúšajte osvedčené tipy na jeho odstránenie.

Nepríjemnosť pre obe strany

Zápach z úst sa v lekárskej terminológii označuje pojmom halitóza. Na jeho vzniku sa podieľa množstvo faktorov, ktoré častokrát priamo súvisia s našim zdravotným stavom. Zároveň však ide o delikátnu záležitosť vnímanú ako spoločenský prehrešok. Ak si zlý dych z vlastných úst dobre uvedomujeme, cítime sa medzi ľuďmi nesvoji až menejcenní. Typickým prejavom nepríjemných pocitov je zakrývanie si úst, tichší tón konverzácie, sklonená hlava či krátke a rezervované odpovede. Situácia je však nemenej príjemná aj pre našich spoločníkov. Tým nevábny závan síce prekáža, zo zdvorilosti sa však netaktným poznámkam vyhýbajú a zápach potichu trpia.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte si cesnak bez výčitiek: Zápach z úst porazíte overenými trikmi!


Zápach z úst môže byť len dočasný problém

Zlý dych sa môže týkať kohokoľvek z nás, hoci sme zdravotne úplne v poriadku. Jeho príčinou totiž môže byť niečo, čo sme pred pár hodinami skonzumovali alebo práve naopak, ak sme do úst dlhší čas nevložili nič. Zápach z úst môžu spôsobovať:

  • koreniny – predovšetkým tie s výraznou arómou. Obsahujú totiž éterické oleje, ktoré sa štiepia práve v ústach. Stopy po nich cítiť až 24 hodín po konzumácií bez ohľadu na to, či ste si vydrhli zuby alebo nie.
  • cesnak, cibuľa, štipľavá paprika – najznámejšie prísady, kvôli ktorým sa od nás známi zvyknú odvracať
  • nakorenené údeniny – nielen klobásy, ale aj údené mäso obalené zmesou korenia
  • syry – predovšetkým tie s modrou alebo bielou plesňou (Niva, camembert, rokfort a ďalšie)
  • niektoré druhy rýb – pizzové sardelky a dokonca aj tuniak
  • prázdny žalúdok – zlý dych je typický pre ľudí, ktorí neraňajkujú, prípadne doobeda do seba dostanú len šálku kávy. Na porade pred obedom sú nielen nervózni, no „cítime“ ich až na opačný koniec stola. To isté platí o ľuďoch, ktorí držia prísny pôst či detoxikačnú kúru. Odbúravanie toxínov a lačný žalúdok sa totiž prejavuje aj zápachom z úst.
  • alkoholický žúr – ak ste to uplynulú noc prehnali alkoholickými drinkami, na druhý deň máte v ústach nielen sucho, ale častokrát aj puch hotovej skládky odpadu

Kedy vyhľadať lekára?

Treba zdôrazniť, že v istej prijateľnej miere je závan z úst prirodzený. V medzizubných priestoroch, v okolí zubnej protetiky (korunky, mostíky, protézy) a v zubných defektoch (vypadnutá plomba, odštiepený zub) sa totiž po celý čas usídľujú mikroorganizmy. Tie produkujú síru, z ktorej sa uvoľňujú zapáchajúce zložky. Keďže v noci dochádza k poklesu tvorby slín, najvýraznejšie sú práve ráno. K odborníkovi zájdite až v prípade, že máte chrup v poriadku a zápach sa vám nedarí potlačiť ani dôkladnou ústnou hygienou. Puch z úst môže totiž znamenať ochorenie tráviacej sústavy, problémy s látkovou premenou (cukrovka), obličkami, dýchacou sústavou (tuberkulóza) či dokonca nádorové ochorenie.


Mohlo by vás zaujať: Zbohom, krvácajúce ďasná: Všetko, čo potrebujete vedieť o čistení zubov


Ako sa nepríjemného zápachu z úst zbaviť?

Alfou a omegou je poctivé a pravidelné čistenie zubov spolu s používaním dentálnych pomôcok (niť, medzizubná kefka). Nezabúdajte však na ústa ako celok a vždy si poriadne očistite aj jazyk (napríklad špeciálnou škrabkou). V prípade, že ide o krátkodobý problém, vyskúšajte nasledovné triky:

  • silnú ústnu vodu – zneškodňuje ďalšie baktérie, ktoré nám po vyčistení zubov zostali v ústach (nechajte si jednu fľašťičku aj v práci)
  • žuvačky, sprej či pastilky – ideálne s mentolovou príchuťou, no bez cukru, na osvieženie dychu pred každým stretnutím
  • dostatok tekutín – nielen z hľadiska pitného režimu, ale aj odstránenia zvyškov jedla. Dúšok vody si občas premieľajte v ústach a až potom prehltnite. Podporíte tak aj tvorbu slín.
  • aromatické potraviny – preraziť nepríjemný zápach z úst pomáha zázvor, aníz aj klinčeky. Osvedčeným receptom je tiež žutie petržlenovej vňate.
  • silný vývar z prasličky – na vyplachovanie aj kloktanie
  • zrnko kávy – niektorí ľudia na zažehnenie pachu žuvajú zrnko kávy

Ak uvedené rady nezaberú, zájdite za zubárom, dentálnou hygieničkou, prípadne všeobecným lekárom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame