Nervozita, stres a úzkosť: Rovnováhu môžu nastoliť zdravé návyky i potraviny

Depresia

gettyimages

Mozog je náročný orgán. Na svoju základnú činnosť potrebuje kyslík a glukózu. Vyššie funkcie, ako myslenie, pamäť či sebaovládanie sa nezaobídu bez celého radu ďalších živín. Existujú však látky, ktoré mu škodia a negatívne ovplyvňujú nervovú sústavu. Ak ste neustále podráždení, nesústredení a unavení, zamerajte sa predovšetkým na to, čo počas dňa konzumujete.

Živiny pre pevné nervy

Vitamíny skupiny B majú najväčší vplyv na zdravé fungovanie mozgu a nervovej sústavy. Napríklad nedostatok vitamínu B1 býva príčinou podráždenosti, úzkosti a depresie. Deficit B6 spôsobuje nervozitu a únavu. Antioxidanty, zvlášť vitamín C a E, chránia nervový systém a pomáhajú mu zbavovať sa toxínov.

Nervová sústava potrebuje aj dostatok minerálov. Nízka hladina horčíka zapríčiňuje nervozitu a úzkosť. Nedostatok draslíka zase náladovosť alebo depresiu. Nenasýtené mastné kyseliny sú dôležité ako prevencia depresie a duševných chorôb.

Rovnováha na tanieri

Týmto nežiaducim stavom možno predchádzať hlavne pestrou a vyváženou stravou. Odporúčané sú najmä celozrnné produkty – ryža, chlieb, cestoviny, cereálie, ďalej orechy a olejnaté semená, ale aj čerstvé ovocie a zelenina ako zdroj vitamínov.

Vhodným doplnkom stravy je napríklad včelí peľ alebo pivovarské kvasnice. Obsahujú komplex vitamínov B, minerály, stopové prvky a bielkoviny. V peli nájdete tiež vitamíny A, E, D a C a kvasnice bývajú o „céčko“ obohatené.


Mohlo by vás zaujímať: Ničia vás úzkostné stavy či záchvaty paniky? Poradíme vám, ako ich zvládnuť!


Zdravé návyky

Okrem živín prospešných pre nervový systém pomáhajú zachovať rozvahu v ťažkých situáciách zdravé návyky:

  • Jedzte pravidelne a dbajte na komplexné raňajky: môžete tak zabrániť náhlemu poklesu cukru v krvi, dôsledkom ktorého je podráždenosť.
  • Pite čaje z byliniek, ktoré pôsobia upokojujúco: medovka, rumanček kamilkový, valeriána lekárska či levanduľa.
  • Pravidelne cvičte, užitočný je napríklad pohyb na čerstvom vzduchu i joga.
  • Doprajte si dostatok spánku: naučte sa líhať si do postele v rovnakom čase a spať aspoň 7 hodín.

Ach, moje nervy!

Stačí malé podráždenie a aj na normálne podnety reagujete neprimerane. Nervozita je stav napätia a nepokoja, ktorý sa prejavuje v pohyboch a konaní človeka. Často je spojená s nesústredenosťou, poruchami vnímania a emócií.

Môže ísť o prechodný stav, čiže prirodzenú reakciu na stres, nové i nečakané situácie. Ak je nervozita trvalá, je na príťaž samotnému človeku aj jeho okoliu. Nie je to choroba, no môže byť jej príznakom.

TOP potraviny: ovos, pšeničné klíčky, slnečnicové semienka, kešu, para a vlašské orechy, hlávkový šalát, avokádo, hrášok, maracuja, marhule a včelí peľ.


Mohlo by vás zaujímať: Zmáha vás smútok a úzkosť? Skúste naše 4 tipy proti depresii


Novodobá pandémia ľudstva

Stres vzniká vtedy, ak životné vplyvy na človeka, fyzické či psychické, sú väčšie ako schopnosť sa s nimi vyrovnať. Istá miera záťaže je pre nás užitočná, musia ju však znášať všetky orgány a funkcie tela.

Dlhodobé pôsobenie stresu sa zvyčajne prejaví na srdci a kardiovaskulárnom systéme, ktoré vtedy ťažšie pracujú a aj na imunitnom systéme. Následkom oslabenia je zníženie odolnosti voči infekciám a chorobám. Mnohým stresujúcim situáciám sa ale dá predchádzať. Plánovanie a organizácia denného režimu dokáže neraz ušetriť veľa zbytočných nervov.

TOP potraviny: proteíny, komplexné sacharidy, orechy, mandle, píniové oriešky, cícer, pšeničné klíčky. Veľký význam v strave má zastúpenie vitamínov B a vitamínu C.

Neistota z niečoho neznámeho

Neistota sa považuje za normálnu reakciu na stres, no ide o negatívny emotívny stav. Úzkosť sa prejavuje búšením srdca, zhoršeným dýchaním, návalmi tepla či chladu, bolesťami žalúdka alebo striedaním zápchy a hnačky.

Vzniká pri ohrození, neistote, neúspešnosti, ale na vine môže byť aj nedostatok živín. Vyvolať ju môžu napríklad nevyvážené redukčné diéty. Pri liečbe sa treba sústrediť na zistenie spúšťačov úzkosti a hľadanie spôsobu, ako im predchádzať. Jedným z nich je aj vyvážená strava.

TOP potraviny: pšeničné klíčky, celozrnné potraviny, banány, orechy, jogurt. Obzvlášť významný je vitamín B6 a horčík.


Mohlo by vás zaujímať: Úzkostné stavy môžu potrápiť každého: Vyhnite sa im pomocou týchto potravín


Čo obmedziť?

Zatiaľ čo niektoré potraviny dokážu zachovať rovnováhu v nervovej sústave, iné ju oslabujú. Všetky drogy sú návykové látky, ktoré poškodzujú nervovú sústavu. Nikotín, kofeín a alkohol sú dnes populárne legálne drogy. Niekedy vzbudzujú dojem rýchlej úľavy, ale po doznení účinkov sa stavy nerovnováhy vrátia s ešte väčšou intenzitou.

Káva, alkohol a iné povzbudzujúce nápoje sú najbežnejšími príčinami narušenia rovnováhy nervovej sústavy. Preto s nimi zaobchádzajte opatrne! Okrem toho si dávajte pozor na rafinovaný cukor a vyhýbajte sa výrobkom, ktoré ho obsahujú.


Ako sa so stresom a pocitmi úzkosti snažíte popasovať vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame