Nestaňte sa obeťou hubárčenia: Naučte sa rozoznávať jedovaté huby od jedlých

Huba

thinkstockphotos.com

Hubárska sezóna je už v plnom prúde, a preto kroky mnohých vášnivých i sviatočných hubárov vedú práve do lesa, kde ich môžete stretnúť skutočne na každom kroku. Hoci sú pre mnohých veľkou pochúťkou, občas sa stane, že si človek namiesto gastronomického zážitku privodí žalúdočné problémy, otravu ba až smrť. Nejde však vždy len o nevedomých sviatočných výletníkov, mnohokrát sa kvôli svojej nedbalosti otrávia aj skúsení hubári. Stojí za tým nedokonalé tepelné spracovanie, ale najmä zámena jedovatých s jedlými druhmi. Spoznajte s nami tie huby, ktoré si pri love na pochúťku zamieňame najčastejšie.

Muchotrávka zelená

Smrteľne jedovatú muchotrávku zelenú si hubári najčastejšie pletú s pečiarkami a bedľami. Muchotrávku zelenú od iných druhov odlišujú tieto výrazné znaky: biele lupene, prsteň a kalich smrti. Táto huba nielenže je najjedovatejšia, ale zároveň je aj veľmi zákerná. Prvé príznaky otravy ako vracanie a hnačky sa dostavia najskôr po šiestich hodinách od konzumácie. Môže to byť však až do dvadsaťštyri hodín. Jej toxíny pôsobia dlhodobo, takže ak prvú nevoľnosť a hnačky prekonáte a nenavštívite lekára, bude veľmi zle. Jed postupne poškodzuje pečeň a obličky, takže dospelý človek počas 5-7 dní umiera. Jej silu dokazuje aj fakt, že jedna väčšia plodnica môže zabiť aj niekoľko ľudí.

Muchotrávka zelená

Mohlo by vás zaujať: Hubové hody sa môžu začať: Spoznajte pravidlá ich zberu a prípravy


Hríb satanský

Tento druh je na našom území dosť rozšírený, preto je potrebné vedieť ho rozlíšiť od jeho jedlého dvojníka. Najčastejšie si ho hubári pletú s hríbom zrnitohlúbikovým, ktorý poznáme pod názvom modrák. Pletú sa najmä kvôli takmer identickému vzhľadu a modrému zafarbeniu po nakrojení. Odlíšite ich podľa sfarbenia klobúka. Modrák má hnedé zafarbenie, satanovi naopak tento hnedý pigment chýba. Oba druhy sú v surovom stave jedovaté. Ak si radi pochutnáte na modrákoch, nezabudnite, že vyžadujú dlhšiu tepelnú úpravu. Hríb satanský síce nie je smrteľne jedovatý, no mykológovia ho rozhodne konzumovať neodporúčajú.

Hríb satanský

Mohlo by vás zaujať: Huba ako všeliek: Kordyceps pre zdravé obličky, srdce aj pľúca


Muchotrávka tigrovaná

Tento prudko jedovatý druh muchotrávky spôsobuje ťažké psychotropné otravy. Nebezpečná je predovšetkým pre tých, ktorí majú kardiovaskulárne problémy. Jed z muchotrávky tigrovanej začína pôsobiť o tridsať minúť až o štyri hodiny. Hubári si ju najčastejšie zamieňajú s muchotrávkou červenkastou, ktorá patrí medzi najľahšie stráviteľné huby. Hoci sú si skutočne podobné, dajú sa odlíšiť vďaka prsteňu. Pre červenkastú je typický ryhovaný a tigrovaná má hladký prsteň. Jedlý druh muchotrávky charakterizuje aj chýbajúca pošva, červivá báza hlúbika a mäsovočervené odtiene na poškodených miestach.

Muchotrávka tigrovaná

Mohlo by vás zaujať: Problémy s imunitou? Pomôže vám hliva vo všetkých svojich podobách


Bedlička ostrošupinatá

Rovnaký jed ako muchotrávka zelená obsahuje aj bedlička ostrošupinatá, ktorú si aj skúsenejší hubári mýlia s chutnou bedľou vysokou. Bedličku od bedle odlišuje fakt, že prsteň tejto jedovatej huby sa nedá voľne posúvať. Ak sa v hubách veľmi nevyznáte, určite nezbierajte mladé plodnice. Smrteľne jedovatá bedlička rastie len do malých rozmerov a práve preto je ľahko zameniteľná s bedľou.

Bedlička ostrošupinatá,

Mohlo by vás zaujať: Hubárska sezóna volá: Ktoré hríby ako prospievajú vášmu zdraviu?


Závojenka olovová

Jed, ktorý obsahuje závojenka, účinkuje veľmi rýchlo a môže spôsobiť aj smrť. Najčastejšie si ju predovšetkým sviatoční hubári pletú s mladými dubákmi. Vyskytuje sa totiž na rovnakých miestach a výrazne sa na seba podobajú. Majú však rozdielne podhubie – zatiaľ čo dubáky ho majú špongiovité, závojenka má parenchýnové. Ak si nie ste istí, nechajte ju radšej v lese, prípadne sa poraďte sú skúseným hubárom.

Závojenka olovová

Na ktoré jedovaté huby ste už narazili vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame