Nestojí nič, no dokáže liečiť: Aké blahodarné účinky má objatie či smiech?

objatie

sxc.hu

Najlepšie veci sú zadarmo – aj týmito slovami by sa dali vyjadriť priaznivé účinky, ktoré na našom zdraví zanecháva vyjadrovanie niektorých pozitívnych emócii a gest. Nepochybne k nim patrí aj objatie spolu so smiechom. Lekára či medikamenty síce nenahradia, no podľa vedcov môžu celkom výrazne vylepšiť náš zdravotný stav. Zistite aj vy, prečo by sme sa počas dňa mali smiať čo najčastejšie a prečo objatí s našimi milovanými nikdy nie je dosť.

Liečivá sila objatia

Keď niekoho vezmeme do náručia, ide predovšetkým o akt emocionálnej podpory v náročných či krízových situáciách. Ak sú si však ľudia blízki, mali by sa objímať aj bez toho, aby práve potrebovali povzbudiť. Tvrdia to vedci z Lekárskej univerzity vo Viedni, ktorí skúmali účinky objatí na ľudský organizmus. Tie by sa dali zhrnúť do niekoľko nasledovných bodov:

1. Objatia podporujú vyplavovanie hormónu oxytocínu, ktorý potláča pocity úzkosti, osamelosti, izolácie aj zlosti.

2. Ak zotrváme v objatí určitý čas, zdvihne sa hladina serotonínu, čím sa nám zlepší nálada a nadobudneme pocity šťastia.

3. Jemný tlak na hrudník pri objatí stimuluje týmusovú žľazu, ktorá reguluje rovnováhu tvorby bielych krviniek. V konečnom dôsledku tak objatie posilňuje imunitný systém.

4. Objatie tiež uvoľňuje svaly a napätie tela ako celok. Zvýšením cirkulácie krvi do mäkkých tkanív dokáže odbúrať aj slabšiu bolesť.


Mohlo by vás zaujímať: Nedajte zápalom šancu: V boji proti nim vám pomôžu tieto potraviny


Nie všetky objatia sú príjemné

Odborníci zo spomínanej univerzity varujú, že benefity plynúce z objatia pocítime len vtedy, ak je dobrý úmysel vzájomný. „Pozitívne účinky objímania sa vyskytujú len vtedy, keď si ľudia navzájom veria, ak sú ich pocity vzájomné a len v prípade, že vysielajú zodpovedajúce signály,“ vysvetľuje neurofyziológ Jürgen Sandkühler. V prípade, že sa nás vo svojich ramenách snaží udržať niekto cudzí alebo nesympatický, výsledok je kontraproduktívny. Organizmus situáciu vyhodnotí ako stresovú a namiesto vyššie spomínaných hormónov sa vyplaví kortizol. Objatie je totiž narušenie intímnej zóny, a preto je nevyhnutné, aby bolo príjemné obom stranám.

Hlavne nestrácať dobrú náladu

Srdečný smiech v kruhu rodiny či priateľov spomínajúcich zábavné historky z času na čas dobre padne každému. Aj vám sa občas stane, že sa za celý deň vôbec nezasmejete? Túto skutočnosť by ste mali čím skôr zmeniť a obklopiť sa pozitívne naladenými ľuďmi. Dobrou správou je, že smiech je nákazlivý. Ak sa mu brániť nebudeme, môžeme očakávať tieto priaznivé účinky, ktoré majú mnoho spoločného práve s objatím:

  • hladina stresového hormónu kortizolu klesá, zatiaľ čo náš krvný obeh zaplavujú hormóny šťastia
  • prekrvuje sa pokožka aj mäkké tkanivá a v žilách klesá tlak krvi
  • okysličené orgány sa ľahšie regenerujú
  • príval kyslíka pociťuje aj mozog, ktorý je až o 40% výkonnejší
  • zintenzívňuje sa látková výmena, vďaka čomu sa rýchlejšie odbúravajú tuky
  • špecifický spôsob dýchania pri smiechu so zapojením bránice zvyšuje vitálnu kapacitu pľúc
  • na tvári zmobilizujeme až 17 mimických svalov a ďalších 80 v priľahlých partiách vrátane brucha
  • úsmev na tvári svedčí každému z nás, pôsobíme vďaka nemu nielen atraktívnejšie, ale aj mladšie
  • smiech sa takisto podieľa na podpore imunitného systému a vraj napomáha aj pri problémoch s chrápaním

Mohlo by vás zaujímať: Nedajte vírusom šancu: Skúste tie najlepšie čaje proti prechladnutiu!


Smiech funguje, vedecká podstata uniká

Zaujímavosťou je, že pozitívny efekt smiechu cíti každý z nás bez ohľadu na to, či študoval odborné články venované tejto téme alebo nie. V doposiaľ realizovaných výskumoch sa zrodili hmatateľné výsledky – pozitívne naladení pacienti sa po operáciách zotavujú ďaleko lepšie ako pesimistickí pacienti s komplikáciami. Napriek tomu však vedci zatiaľ nezistili, prečo na nás smiech tak výborne pôsobí. „Všetci vieme, že vďaka smiechu v kruhu rodiny a priateľov, pocitom šťastia s ním súvisiacim sa máme lepšie a energickejšie. A to aj napriek tomu, že štúdie neukazujú, prečo,“ uzatvára túto tému profesor psychológie a neurológie doktor Robert R. Provine.


Máte vo svojom živote dostatok objatí a smiechu? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame