Neudržíte nervy na uzde? Naučte sa svoj hnev kontrolovať

Hnev

freedigitalphotos.net

Hnev. Pocit, ktorý cítil každý z nás. Je často krát zlým sluhom, ale môže byť aj dobrým pánom. Dokáže toho veľa zničiť a na druhej strane vyprovokovať k riešeniu doterajšej situácie. Naučme sa ho ovládať a používať vo svoj prospech.

Čo je hnev?

Ide o prirodzenú ľudskú emóciu. Vzniká keď nie sú uspokojené naše fyziologické alebo psychické požiadavky, prípadne súvisí s ohrozením našich hraníc. Malé deti pociťujú hnev hlavne pri porušení fyziologických a dospelí psychologických záležitostí. Hnev je vo svojej podstate veľmi primitívnou emóciou. Pociťujú ho aj ľudoopy. Prejavujú ho vycerenými zubami, údermi do vecí alebo do svojej vlastnej hrude. Možno ste si uvedomili, že časť z toho máme spoločnú. My ho však dokážeme ovládať a nemusíme vždy dávať najavo.

Hnev sa dá odmerať aj cítiť

Zaujímavé je, že takúto ľudskú emóciu môžete aj pozorovať či merať. Pri hneve stúpa krvný tlak, zvyšuje sa činnosť srdca, telo produkuje adrenalín a pokožka sa môže sfarbiť. Hnev sa vie prejaviť aj negatívne. Dlhodobo potláčaný hnev so sebou prináša depresie, migrény alebo bolesť chrbta, preto sa s ním neradno zahrávať.


Mohlo by vás zaujímať: Konflikty s chladnou hlavou: Ako uspieť v hádkach a nenechať sa vytočiť?


Udržať ho v sebe alebo ho dostať von?

Toto je ťažká otázka. V každej situácií je lepšie iné riešenie. Pokiaľ si myslíte, že by ste odpoveďou ranili toho druhého a nejde o príliš dôležitú vec, je lepšie hnev zadržať. Táto schopnosť je prejavom duševnej vyzretosti, disciplíny a empatie. Na druhej strane, nie je dobré hnev potláčať stále. Raz sa prejaviť bude musieť a možno to bude mať katastrofálne následky. Každý pohár sa raz preleje. Pokiaľ sa už rozhodne dať svoje emócie von, snažte sa ich držať aspoň minimálne na uzde:

  • majte triezvu myseľ a dobre si uvedomte, že sa hneváte. Nekonajte impulzívne.
  • hovorte pomaly a dýchajte.
  • povedzte čo vás trápi a nechajte druhého zareagovať.
  • ak máte pocit, že strácate kontrolu zavrite oči, zhlboka dýchajte, premyslite si odpoveď a až potom hovorte.
  • riešte hádku s cieľom nájsť spoločné riešenie a nie stoj čo stoj si presadiť tú svoju pravdu.
  • vžite sa do kože toho druhého
  • neútočte na druhého. Radšej použite „hnevám sa lebo“ ako napríklad „hneváš ma“.
  • konflikt skúste uzavrieť – nenechávajte ho otvorený.

Čo hnev najčastejšie spôsobuje?

Hnev sa dá ovplyvniť. Dôležité je prostredie, v ktorom sa nachádzate. Tá istá spoločnosť v ktorej trávite dlhý čas dáva príležitosti  ku konfliktom. Ide o známu ponorkovú chorobu. Nebezpečné je aj negatívne prostredie – teda také, v ktorom sa necítite dobre. Máte prácu, ktorá vás nebaví, domov, ktorý sa vám nepáči, partnera, ktorého nemilujete. Každý jeden podnet vám dáva dôvod na to hnevať sa. Človek sa postupne stane zatrpknutým „nervákom“.


Mohlo by vás zaujímať: Umenie hádať sa: Naučte sa ho aj vy!


Predíďte mu efektívne

Účinnými sú dychové cvičenia. Nehovoríme len o klasickom predýchaní a napočítaní do desať. Veľmi prospešnou je aj joga. Hnev je istou formou vnútornej energie a prostredníctvom jogy sa ju naučíte ovládať. Alebo športujte. Nemusíte venovať tréningu každý svoj voľný deň, stačí príležitostná vychádzka, teplé slnečné lúče, čerstvý vzduch. A keď si uvedomíte, aký je celý svet krásny a aký ste maličký, aj vaše problémy vám zrazu prídu malicherné. Keď prídete na toto, budete chcieť viac ako len vyhrať nepodstatnú hádku. Budete chcieť dobre vychádzať s tým druhým. Aj tu platí staré známe „ráno múdrejšie večera“.


Snažíte sa predísť výbuchom hnevu? Akými spôsobmi sa o to pokúšate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame