Neuveriteľné bankové lúpeže ako z filmu: Tieto sa však stali aj v skutočnosti

Banková lúpež

sxc.hu

Slovo „kradnúť“ sa dnes skloňuje na dennom poriadku. Ten politik nakradol na tamto, iný zase na hento. Kradnúť sa však neprestáva ani klasickým spôsobom. Ktoré sú tie najznámejšie bankové lúpeže sveta?

Zlodejina, veľmi staré remeslo

Kradlo sa už od nepamäti, jeden z prvých doložených prípadov krádeže banky sa datuje od roku 1828. Lupiči sa do banky prekopali cez kanalizáciu a z Austrálskej banky si odniesli 14 000 dolárov. Neužili si ich príliš dlho, už o dva roky doplatili na zhovorčivosť jedného z nich. Ten sa preriekol a spolu so svojím kumpánom bol odsúdený. Zo zvyšných dvoch členov gangu bol jeden už mŕtvy a druhý prezieravo utiekol do zahraničia.

Brazílski tunelári: Ukradli tri tony bankoviek

Prerazenie tunelu do banky je populárne nielen vo filmoch, ale aj v realite. Jeden z nich lupiči vykopali aj v brazílskej Fortaleze v roku 2005 do Centrálnej banky. Údaje o jeho dĺžke sa líšia, no je možné že mal takmer 250 metrov. Do akcie bolo zrejme zapojených okolo 20 ľudí, vrátane inžinierov a odborníkov na matematiku. Tunel lupiči razili takmer štyri mesiace z prenajatého domu v blízkosti banky a výsledok bol skutočne profesionálny – vrátane osvetlenia. Zlodejom sa vďaka nemu podarilo ukradnúť päť kontajnerov (spolu vyše tri tony) 50-realových bankoviek v celkovej hodnote okolo 160 miliónov (asi 57 miliónov eur). Za celým plánom zrejme stál dvadsaťšesťročný Luis Fernando Ribeiro, ktorý však neskončil najlepšie. Po vydarenej akcii sa ho zrejme spolupáchatelia rozhodli zbaviť – uniesli ho a neskôr zastrelili. Dodnes sa podarilo zatknúť len ôsmich zlodejov a z ukradnutých peňazí sa našlo v prepočte iba okolo sedem miliónov eur. Smutná správa pre banku, ktorá peniaze nemala ani poistené. Dôvod? Na svoje zabezpečenie sa spoliehala tak veľmi, že nepredpokladala možnosť krádeže.


Mohlo by vás zaujímať: Ochráňte svoj domov pred neželanou návštevou: Ktorý alarm je ten pravý?


Dilema od lupičov: Peniaze alebo život blízkych

Situácia, kedy zlodej ohrozuje bankára, je bežná. Pomerne neštandardná situácia sa však stala v Severnom Írsku. Písal sa rok 2004. V Belfaste sa skupina ozbrojených mužov rozdelila na dve skupiny, ktoré si vyhliadli rodiny dvoch vedúcich pracovníkov miestnej banky. V nedeľu večer ich prišli navštíviť a presvedčili ich, aby im na druhý deň ráno umožnili bezproblémový vstup do banky. Príslušníkov rodiny držali ako rukojemníkov a za ich prepustenie od pracovníkov žiadali túto priepustku. Oni tak urobili a lúpežníci si z belfastskej Northern Bank odniesli 20 miliónov libier, čo je asi 23,5 milióna eur. Prípad dodnes nie je uzavretý.

Ako na divokom západe: 120 vriec plných peňazí

Na divokom západe od nepamäti zbíjali maskovaní banditi. Tí uprednostňovali krádeže z vlakov pred bankami. Prečo? V bankách boli peniaze všetkých obyvateľov, vlaky prevážali peniaze tých najbohatších. Preto boli banditi považovaní za istých Jánošíkov. Možno tu si zobrala príklad aj skupina zlodejov v Škótsku. 15 mužov prostredníctvom falošnej signalizácie zastavilo v roku 1963 celý vlak. Lúpež plánovali celý rok dopredu. Oplatilo sa. Získali 120 vriec plných peňazí, v nich bolo v prepočte 53 miliónov eur. Na vtedajšiu menu to bolo síce len 2,6 milióna libier, dnes by toto bohatstvo bolo na spomenutej úrovni. Každý z lupičov by si tak prilepšil o vyše 170 000 libier. Vo vlaku však zlodeji nechali mnoho odtlačkov a zabili strojvodcu, vďaka čomu ich rýchlo vypátrali. Prispel k tomu aj fakt, že šlo o známych kriminálnikov. Jedným z nich bol aj Ronnie Bigs, ktorý sa rozprávaním príbehu dlhé roky aj živil. Veď jeho lúpež bola legendárna, doteraz je známa ako Veľká vlaková lúpež a môžete sa s ňou stretnúť aj na filmovom plátne. Všetko malo skončiť úplne inak. V úkryte pri dedinke Leatherslade mali vyčkať 3 dni, kým sa situácia neupokojí. Polícia však začala prehľadávať oblasť v okruhu 45 km od miesta činu, v nej sa nachádzal aj gang. Niektorí z nich po odpykaní časti trestu ušli do zahraničia, niektorí spáchali samovraždu. Peniaze im každopádne šťastie nepriniesli.


Mohlo by vás zaujímať: Len pre silné povahy: Takto sa popravovalo počas uplynulých tisícročí


Šikovný lupič? Zarobí aj vo väzení

V roku 1987 vošli do jednej londýnskej banky dvaja muži, ktorí pôsobili serióznym dojmom a chceli si prenajať bezpečnostnú schránku. Nič nezvyčajné. Keď sa dostali do podzemia ku schránkam, zneškodnili manažéra banky aj ochranku a spútali ich. A začali zarábať okrádaním ostatných klientov banky. To im šlo naozaj dobre, dostali sa k sume približne 70 miliónov libier, čo je takmer 80 miliónov eur. Do banky medzitým nikto neprišiel, pretože muži pri vstupe nechali ceduľku, že je banka zavretá. Zaujímavé je, že do banky ešte hodinu po skončení lúpeže nikto neprišiel. Strážnik bol totiž dôkladne zviazaný. Nedali si však pozor na odtlačky a Valerio Viccea sa trestu nevyhol. Pobyt vo väzení nepremárnil hľadením do prázdna, o svojej lúpeži napísal knihu, ktorá zožala úspech.

Oficiálna miliardová lúpež: Zvládol ju Saddám Husain

Áno, čítate správe. Z banky sa dá ukradnúť aj miliarda dolárov, teda čosi vyše 700 miliónov eur. Musíte byť ale veľmi vplyvný človek, aby ste zahladili stopy. Takýto kúsok sa podaril samotnému Saddámovi Husainovi len jeden deň pred útokom Američanov na Irak v roku 2003. Nemyslite si, že Saddám behal po banke hore dole s pančuchou na hlave. Na celú lúpež len dohliadal, do banky šiel jeho oddaný syn Kusaj. Stačil papierik s podpisom samotného Saddáma a iracká banka ochotne vydala všetky úspory Iračanov. Peniaze nakladali do áut celé dve hodiny. Väčšia časť – 650 miliónov dolárov bola nájdená v múroch Saddámovho paláca, o zvyšku sa ale nevie. Za svoju lúpež a ostatné zločiny o pár rokov však Saddám zaplatil tú najvyššiu cenu.

Krádeže poznáte väčšinou len z akčných filmov. Mnoho z nich je však inšpirovaných skutočnými udalosťami a tak môžete aj vy aspoň približne vedieť, ako sa taký zlodej cíti. Stálo by vám však takéto riziko za to? Najznámejším zlodejom áno, no v mnohých prípadoch na to doplatili. Asi zabudli na známe porekadlo: bez práce nie sú koláče.


Spomínate si ešte na nejaké ďalšie zaujímavé bankové lúpeže? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame