Nevera zasiahla do mnohých vzťahov: Má zmysel spolužitie zachraňovať?

Žena

profimedia.sk

Hoci sa podvádzanie spája skôr s mladšou generáciou, viacero prieskumov potvrdilo, že nie je nezvyčajným javom ani u ľudí okolo päťdesiatky či starších. Neraz prichádza k neverám aj po mnohých rokoch manželstva. Ak ste zistili, že aj vás vaša polovička podviedla, určite vám netreba opisovať pocity, ktoré podvedeným lomcujú. Sklamanie, hnev, neistota, smútok, rezignovanie… Ako sa s neverou vysporiadať tak, aby váš vzťah nemusel nevyhnutne skončiť?

Správa o tom, že vás manžel či manželka podvádza, bola pre vás zrejme otrasom. Ak sa ho alebo ju rozhodnete konfrontovať, zhrňte všetky dôkazy, ktoré máte a eliminujte šancu, že sa z toho vyhovorí. Vy totiž potrebujete situáciu v prvom rade vyriešiť, nielen odložiť na neurčito.


Mohlo by vás zaujať: Nevera tri krát inak: Aj toto môže spraviť s vaším vzťahom


Nehľadajte vinu (len) v sebe

Hovorí sa, že za neveru môžu dvaja, a dosť často je tento výrok pravdivý. Aj preto nemá cenu hádzať vinu iba na seba a ospravedlňovať partnerovo či partnerkino správanie svojím konaním. Ak aj na nevere máte nejaký podiel, vaša polovička nemá právo riešiť problém takýmto spôsobom. V prvom rade sa s vami mal/a porozprávať a snažiť sa situáciu vyriešiť inou cestou.A ak vás už nemiluje a nechce s vami žiť, má sa rozísť alebo situáciou priamo vyjasniť – a až potom hľadať útechu inde.

Berte veci realisticky…

Máte ešte pomerne malé deti, budujete spoločnú firmu, alebo svoju polovičku jednoducho stále milujete? Nehádžte hneď flintu do žita. Hoci to znie čudne, sú vzťahy, ktoré sa po prekonaní takejto krízy ešte utužia. Snaha však musí byť na oboch stranách. Nekonajte vzbrklo a nehovorte hneď veci, ktoré vás môžu už o deň-dva veľmi mrzieť. ,,Po tom, ako som zistila, že ma muž podvádza som mu vykričala, aký je hrozný v posteli, že tá milenka s ním musí byť z ľútosti a pre nič iné – tak ako ja celé tie roky. Pohľad, ktorým na mňa pozrel sa nedá opísať. Bolo mi jasné, že som prestrelila. A hlavne keď nič z toho ani nebola pravda. Dodnes si myslím, že keby som sa vtedy zachovala inak, mohli sme ešte byť spolu,“ spomína Majka (60).


Mohlo by vás zaujať: Manželský poradca objasňuje neveru: Prečo muži podvádzajú a ako ich odhaliť?


…ale nehľadajte výhovorky

Ak však nejde o prvé takéto pokĺznutie, ale skôr o jedno z mnohých, je trocha naivné predpodkladať, že sa dotyčný alebo dotyčná zmení. V takom prípade máte dve možnosti . Zmieriť sa s tým, že nie ste jediný/jediná, alebo sa rozísť.  V niektorých prípadoch je nevera iba jedným zo znakov, že manželstvo už neplní svoju fuknciu a je, takpovediac, mŕtve. Vtedy nemá veľkú cenu snaha o záchranu a ani samotný neverník či neverníčka o ňu zväčša nestojí. Napriek tomu však svojice zotrvávajú v partnerstve , zväčša z pohodlnosti. Ak chcete ešte v živote nájsť lásku, nevyhovárajte sa na deti či problémy s bytom. S pribúdajúcimi rokmi budete zrejme hľadať spriaznenú dušu čoraz ťažšie. Ak vám to teda okolnosti aspoň trochu umožňujú, ukončite to trápenie hneď. ,,Pri názore, že muži podvádzaju častejšie mi je do smiechu. Mňa žena podviedla niekoľko krát a dokonca sa mi aj sama pár krát priznala. Inokedy som to zistil cez známych, čo bolo asi ešte horšie. Po čase mi na tom prestalo záležať – a na nej tiež. Rozviedli sme sa, keď som mal 53 rokov – a bol najvyšší čas. Dnes mám novú partnerku a je to o niečom celkom inom. Rozvod bol to najlepšie, čo som za posledných 20 rokov spravil,“ hovorí Miloš (57).

Porozprávajte sa

Máloktoré veci sa udejú „len tak“. Ak váš manžel či manželka nepatrí medzi chronických podvodníkov, zrejme mal/a na neveru v danom čase a za daných okolností svoj dôvod. Je ideálne, ak svojica prípadné problémy dokáže vyriešiť ešte pred tým, ako sa udeje podvod. Ak sa tak nestane, treba vyčistiť vzduch aj hlavu a porozprávať sa úprimne a na rovinu. Pripravte sa však na to, že niektoré veci, ktoré si od partnera či partnerky vypočujete nemusia byť veľmi lichotivé. ,,Keď som zistila, že ma manžel podvádza, chcela som vedieť, prečo. Vyhováral sa, nechcel nič povedať. Nakoniec z neho vypadlo, že sa o neho už vôbec nesnažím, pretože som stále v teplákoch, nechávam ho variť a nepoužívam ani deodorant. Bola to pre mňa poriadna facka, aj keď v zásade mal pravdu,“ hovorí Marta (51).


Mohlo by vás zaujať: Neverní päťdesiatnici: Podľa prieskumu ich podvádza naozaj dosť


Odpustiť v pravom slova zmysle nie je jednoduché

Ak sa rozhodnete svojej polovičke odpustiť, je všetko v poriadku a nemusíte sa cítiť ako slaboch. Otázka skôr znie, či dokážete odpustiť naozaj a nespravíte si z nevery veľmi silný argument pri hádke o hocičo. Vášmu partnerovi či partnerke vysvetlite, aká je táto situácia pre vás ťažká, a že ste sa napriek tomu rozhodli mu či jej odpustiť. Potom sa však už k tomuto pokĺznutiu snažte nevracať. Nezabudnite, že pri skutočnom odpustení zohráva úlohu zohráva dôvera – preto najskôr odpovedzte na otázku, či veríte, že to nespraví opäť?

Neviete zradu vypustiť z hlavy? Ukončite to

Ak napriek najväčšej snahe nedokážete vypustiť túto zradu z hlavy ani po čase, je dosť možné, že váš vzťah už nikdy nebude taký, ako kedysi. V takom prípade je na mieste sa zamyslieť, či snaha o jeho zachovanie nie je už bez zmyslu.


Bol vám partner alebo partnerka niekedy neverný? Ako ste sa so situáciou vysporiadali? Podeľte sa o svoje skúsenosti  s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Dora
Odporúčame