Neviete sa zbaviť zápachu od cigariet? Tieto triky určite zaberú!

cigareta

sxc.hu

Či už patríte k pravidelným fajčiarom alebo sa len občas pohybujete v zadymenom prostredí barov, zápach cigariet dokáže poriadne znepríjemniť život. Drží sa totiž úplne všade – vo vlasoch, na prstoch, na oblečení, v bytových textíliách a čalúnení, v kobercoch, v stenách aj v nábytku. Sťahujete sa do bytu po tuhom fajčiarovi? V tom prípade vás čaká pomerne veľký kus práce. Zbaviť sa cigaretového smradu totiž nie je až také jednoduché. Poradíme vám, čo všetko by pri jeho odstraňovaní mohlo pomôcť.

Aby fajčiara nebolo „cítiť“

Neviete si odoprieť zopár cigaretiek denne, no typický zápach vám prekáža? Už len samotný pach z úst môže predstavovať spoločenský prehrešok či dôvod na hádku vo vzťahu. Ak totiž vaša polovička cigaretám neholduje, bozky s vami pre ňu zrejme nie sú príjemné na plných 100%. Pred odchodom na schôdzku si preto umyte zuby a použite silnejšiu ústnu vodu. Ak takúto možnosť nemáte, dajte si aspoň mentolovú žuvačku, prípadne cmúľajte cukrík s eukalyptovou príchuťou. Pohodlnou možnosťou bez kalórií je ústny sprej. Podobný postup by ste mali dodržať aj pred prípadnou návštevou zubára či pracovným stretnutím.

Častým problémom fajčiarov je tiež zápach rúk a zažltnuté prsty. Aby ste sa mu vyhli, používajte cigaretovú špičku. Na výber máte od celkom malých a nenápadných až po štýlové teleskopické, ktoré kedysi uprednostňovali dámy v spoločnosti. Základný model vás vyjde už od jedného eura.

Práve ste dofajčili a čaká vás schôdzka so šéfom? Len umytie rúk stačiť nemusí. Osvedčeným receptom je šúľanie lístka zo stromu medzi prstami. Najsilnejšie sú citrónové a orechové listy, poslúžiť by však mali akékoľvek stromy. Najstarším trikom v tomto smere je totiž šúchanie ihličia.


Mohlo by vás zaujímať: Cíťte sa vo svojom príbytku ako doma: Tu sú tipy na zútulnenie interiéru!


Čo s oblečením?

Zákon na ochranu nefajčiarov prikazuje prevádzkovateľom reštaurácií oddeliť fajčiarsku zónu od nefajčiarskej. Ak sa však chystáte na posedenie v kruhu priateľov, kde si väčšina večer bez cigarety nevie predstaviť, musíte sa prispôsobiť. Čo ale robiť s napáchnutým oblečením po príchode domov? V lete je najlepšou voľnou vyvesiť všetko na balkón a nechať veci poriadne vyfúkať vetrom. V zime je účinným riešením povešať šatstvo na teplý radiátor. Ak ani jeden z uvedených trikov nezaberie, neostáva vám nič iné ako zadymené šaty vyprať.

Fajčiarska návšteva

Bývate v paneláku bez balkóna a návšteva by si ku káve rada zapálila cigaretu? Zdvorilosť káže vyhovieť, aj keď nad zápachom krútime nosom. Samozrejmosťou by mali byť otvorené okná a dôkladné vetranie. Popolník ihneď umyte a nasypte doň pomletú kávu, ktorá je skvelým pohlcovačom pachov. Pomôžu tiež rozmiestnené misky naplnené octom, ktorý má podobnú vlastnosť ako káva. Ak puch postupne odznieva, môžete ho ešte preraziť príjemnou vôňou. Ideálne sú v tomto smere vonné sviečky s citrusovou arómou.


Mohlo by vás zaujímať: Neviete vyčistiť špinu v kúpeľni či kuchyni? Skúste tieto overené rady!


Byt po fajčiarovi

Sťahujete sa do kúpenej či prenajatej nehnuteľnosti, no predchádzajúci majiteľ bol tuhý fajčiar? Rovno si vyhrňte rukávy a pripravte sa na veľké upratovanie a čistenie:

koberce – posypte ich večer sódou bikarbónou a nechajte cez noc pôsobiť (minimálne však 5 hodín). Ráno koberce povysávajte a následne otepujte.

záclony a závesy – pomôže namáčanie v octovej vode a potom minimálne jeden prací cyklus. Ak je nehnuteľnosť vaša, kúpte si radšej nové.

steny – pokiaľ je omietka a maľovka umývateľná, použite octovú vodu. Zrejme sa však premaľovaniu interiéru tak či tak nevyhnete.

čalúnený nábytoksedačky či kreslá môžete zbaviť zápachu podobne ako koberec. Sódu bikarbónu ale nechajte pôsobiť dlhšie, ideálne aj 2 dni. Potom jednoducho povysávajte.

rámy obrazov a ostatný nábytok – pokiaľ je vyrobený z odolnejších materiálov, vydrhnite ho vodou s prímesou octu. To isté platí aj o podlahe.

Je možné, že cigaretového zápachu sa úplne zbavíte až po niekoľkých mesiacoch. Dovtedy sa snažte čo najviac vetrať a smrad prerážať svojimi obľúbenými vôňami.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame