Neviete si nájsť cestu do ríše snov? Takto môžu zvuky narušiť váš spánkový cyklus

Muž

thinkstockphotos.com

Či už sa zobudíte na akékoľvek malé šuchnutie, alebo spíte hlbokým spánkom, okolité zvuky a ruchy majú potenciál ovplyvniť spánkový cyklus aj bez toho, aby ste ich vnímali. Hoci sa zdá, že v noci je náš organizmus takpovediac úplne vypnutý, nie je to pravda.

Je to však dôvod, prečo často prehliadame význam zmyslových podnetov, ktoré naše telo vníma bez ohľadu na to, či je deň alebo noc. V skutočnosti však kvalitu spánku ovplyvňujú nielen zvuky, ale i teplota, vône, svetlo a celkové fyzické pohodlie. Pokiaľ ide o zvuk, ten má schopnosť ovplyvniť spánok pozitívne i negatívne, v závislosti na druhu, hladiny hluku, osobných preferencií a ďalších faktoroch. Tak napríklad jemný šum alebo obľúbená hudba v pozadí môže rozptýliť hluk z rušnej ulice, zatiaľ čo chrápanie alebo vŕzgajúce dvere môžu vyústiť do oveľa väčších problémov, než je prebudenie.

Hluk počas spánku? Pozor na srdce!

Existuje výskum, závery ktorého boli zverejnené v publikácii Hluk a zdravie. Podľa nich existuje preukázateľná súvislosť medzi nočným hlukom z okolitého prostredia a kardiovaskulárnymi chorobami. Vedci navyše zistili, že už zvuky na nízkej úrovni môžu ovplyvniť zdravie v dôsledku poruchy spánku.

Pred hlukom z vonkajšieho prostredia ako je cestná, vlaková či letecká doprava, varuje i Svetová zdravotnícka organizácia. Podľa jej zistení totiž už zvuk s frekvenciou 30 decibelov môže mať vplyv na celkové zdravie jedinca. Pre ilustráciu, pri rušnej cestnej premávke bolo nameraných 70 dB.


Mohlo by vás zaujať: 7 rád proti nespavosti: Budete vďaka nim spať ako v bavlnke


Svetová zdravotnícka organizácia to vidí takto

  • Zvuková frekvencia pod 30 dB – zodpovedá normálnemu dýchaniu, šepotu, tikaniu hodiniek alebo pokojnej vidieckej oblasti. Takýto zvuk pre väčšinu ľudí nepredstavuje žiaden, alebo len veľmi malý problém so spánkom.
  • Frekvencia od 30 do 40 dB  – predstavuje hlasnejší šepot, alebo tiché rozprávanie v prázdnej miestnosti, vtáčí spev, či zvuky v pokojnej štvrti. Toto rozpätie už predstavuje potenciálnu možnosť prebudenia spiaceho človeka. Podobné zvuky, či ruchy vnímajú citlivejšie najmä deti, starší ľudia a osoby, ktoré práve prechádzajú chorobou (horúčky, zápal pľúc a pod.).
  • Zvuková frekvencia od 40 do 55 dB – ide napríklad o zvuky vychádzajúce z chladničky či klimatizačného zariadenia. Tieto už ale môžu mať značný vplyv na zdravotný stav u väčšiny ľudí.
  • Hluku s frekvenciou nad 55 dB – ste vystavení veľkým zdravotným problémom a poruchám spánku. Spať by ste nemali v miestnosti, v ktorej sa zhovárajú ľudia, hrá hudba, perie práčka a podobne. Tieto zvuky sú totiž z dlhodobého hľadiska považované za nebezpečné.

Čo mi teda hrozí?

U každého jedinca ide o individuálne komplikácie. Nie je možné presne učiť, aké ťažkosti môžu nastať napríklad pri dlhodobom vystavení sa zvukom z chladničky. Okrem toho, dôležitú úlohu zohráva aj intenzita a čas, počas ktorého spíme v hlučnej miestnosti.

Existujú však prípady, pri ktorých bola pozorovaná súvislosť medzi nekvalitným spánkom a:

  • ťažkosťami so sústredením
  • kinetóza (stav, pri ktorom dochádza k bolestiam hlavy v kombinácii so stresom, nadmerným potením a slinením, bledosťou a napínaním)
  • ťažkosťami pri dýchaní
  • migrénami
  • pocitmi úzkosti, stresu či depresie
  • vo výnimočných prípadoch i zvýšeným rizikom vzniku kardiovaskulárnych chorôb

Mohlo by vás zaujať: Spíte menej ako 6 hodín denne? Pozrite, čo robíte svojmu telu


Ako sa môžem chrániť?

Najúčinnejším spôsobom je pochopiteľne snaha vyhnúť sa miestnostiam, v ktorých hrozí riziko hluku. Pokiaľ na sebe pozorujete, že sa v práci nedokážete sústrediť, často sa budíte s bolesťou hlavy, prípadne citlivejšie vnímate akékoľvek zvuky, zrejme to má súvislosť s nekvalitným spánkom. Niektoré veci samozrejme nemožno ovplyvniť, niektoré však áno:

  • ak máte v spálni či izbe tikajúce hodinky, na noc z nich vyberte baterky alebo ich dajte do inej miestnosti
  • poproste členov rodiny, aby vo vedľajšej miestnosti znížili hlas na televízii, keď sa rozhodnete ísť spať
  • pokiaľ zvyknete prať radšej počas „nočného prúdu“, na pár dní sa tohto zvyku zbavte
  • ak vás rušia susedia v paneláku, porozmýšľajte o odhlučnení stien
  • najzdravšie je spať pri otvorenom okne, aspoň v zime však skúste poriadne vyvetrať pred spaním a na noc okná zavrieť – samozrejme by malo ísť o okná, ktoré dobre izolujú zvuk

Jednoducho hľadajte spôsoby, ako eliminovať konkrétne rušivé zvuky. Iba tak zistíte, či vaša celková nepohoda počas dňa súvisí s hlukom počas vášho spánku.


Stáva sa vám, že zvuky narúšajú váš spánkový cyklus? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame