Neviete si rady so zdravotnými problémami? Možno je za všetkým jedlo!

ťažkosti

photl.com

Pocit sýtosti patrí k základným ľudským potrebám. Pre mnohých z nás sa dokonca lahodne pripravený pokrm stáva zdrojom hotových pôžitkov pre chuťové bunky. Vedeli ste však, že nie všetko, čo je jedlé, dokážeme naozaj stráviť? Zistite, kedy sa jedlo môže pre vás stať jedom a ako sa intolerancia potravín môže na vás prejaviť. Možno odhalíte príčinu zdravotných ťažkostí, ktorej už dlhší čas neviete prísť na koreň.

Intolerancia nie je alergia

Ak sme na niektorú z potravín precitlivení, neznamená to, že sme na ňu alergickí. Alergia je totiž neprimeraná odpoveď organizmu na špecifický podnet (alergén). Či už sú spúšťačom citrusové alebo morské plody, orechové jadrá či vajcia, výsledok je vždy akútny a stresujúci – začervenaná koža, opuch slizníc, pier i celej tváre, sťažené dýchanie. To všetko nás môže priamo ohroziť na živote, preto je nevyhnutné okamžite vyhľadať lekársku pomoc. V prípade intolerancie ide o zníženú činnosť alebo tvorbu určitého enzýmu. Tá má častokrát za následok ťažkosti takého charakteru, ktoré by sme si s jedlom do súvislosti vôbec nedávali. Aj preto je diagnostika v porovnaní s alergológiou ďaleko náročnejšia.

Väčšinou o nej ani len netušíme

Odborníci z laboratórií odhadujú, že potravinová intolerancia trápi až takmer polovicu obyvateľstva. Zdravotnícky personál však na základe vlastných skúseností tvrdí, že percentá môžu byť ešte vyššie. Symptómy sú totiž natoľko nešpecifické, že môžu zostať nepovšimnuté aj celé desaťročia. Nastupujú navyše veľmi pozvoľna a majú skôr chronický charakter. Zvyčajne sa objavujú od niekoľkých hodín až po niekoľko dní  po konzumácii.


Mohlo by vás zaujímať: Geneticky upravené potraviny: Škodia nám alebo nie?


Ako sa intolerancia potravín prejavuje?

Príznaky sú takmer vždy veľmi všeobecné a spravidla ich môžeme rozdeliť do niekoľkých oblastí:

  • kožné problémy – ekzémy, vyrážky, žihľavka, svrbenie
  • sťažené dýchanie – vrátane nádchy
  • tráviace ťažkosti – bolesti brucha, kolika, kŕče, nafukovanie, vetry, zápcha, hnačky, zvracanie, pocit nevoľnosti, rapídne chudnutie alebo priberanie
  • bolesti kĺbov
  • psychické problémy – úzkostné stavy, depresie, náhle zmeny nálad
  • gynekologické ťažkosti – zápaly, silné menštruačné bolesti, krvácanie mimo cyklu, neplodnosť
  • opuchnuté členky – celkovo zadržiavanie vody v tele, „balónový“ efekt
  • hlava – bolesti, migrény

Čo patrí do rizikovej skupiny?

Medzi najznámejšie netolerované látky patrí lepok (zapríčiňujúci celiakiu) a laktóza kravského mlieka. Mnoho z ďalších je však veľmi podobných s tými, na ktoré sme zvyčajne alergickí: morské plody, kravské mlieko, vaječný bielok, obilniny, kukurica, ryža, kvasnice a iné.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Ako sa intolerancia vlastne zisťuje?

V ideálnom prípade si sami na sebe všimnete, že po konzumácií istej konkrétnej potraviny sa vaše zdravotné problémy zhoršia. Takéto prípady sú však skôr ojedinelé. Stopercentnú istotu vám dá až test, ktorý nie je krytý zdravotným poistením. Pripravte sa však na pomerne vysokú investíciu. Cena komplexných testov sa totiž môže vyšplhať až na 400 eur.

Jednoduchšie formy testov si môžete zadovážiť kúpou v lekárni či cez internet. Prevedenie zvládnete poľahky aj sami – potrebná je troška krvi z prsta. Ich cena sa pohybuje od 60 do 80 eur, čo sa odráža na nižšej miere presnosti.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame