Nevyhadzujte zvyšky jedál: S týmito receptami si pochutnáte ešte raz

jedlo

sxc.hu

Máte pocit, že vo vašej domácnosti mesačne putuje do koša množstvo jedla? To, čo nestihnete skonzumovať okamžite, však na hodnote strácať rozhodne nemusí. Pokiaľ totiž potraviny nechytajú pleseň a nezapáchajú, stále sa z nich dá vyčarovať ďalšie jedlo. Inšpirujte sa trikmi, ako využiť zvyšnú ryžu, zemiakové pyré, či starší chlieb. Ušetríte pár eur a častokrát aj množstvo času.

Ak sa opýtate hociktorého Slováka, aká je jeho najobľúbenejšia príloha, v drvivej väčšine budú v odpovediach rezonovať práve zemiaky. Slováci zemiaky jednoducho milujú a jedia ich hneď niekoľkokrát do týždňa. Šikovná gazdinka by si preto mala osvojiť recepty, v ktorých dokáže využiť varené zemiaky nielen ako prílohu.

Zemiakové posúchy

Ak vám z nedeľného obeda zostala zemiaková kaša, pridajte k nej polohrubú múku, 1 – 2 vajíčka, štipku soli, čierneho korenia, celej rasce a majoránky. Vypracujte vláčne cesto tak, aby bolo viac zemiakové ako múčne. Vytvarujte z neho hrubší šúľok, ktorý nakrájate na malé bochníky. Tie na pomúčenej doske vyvaľkajte na veľkosť dezertného taniera. Posúchy vyprážajte na rozpálenom oleji z oboch strán dozlatista. Podávajte ako teplú večeru s čajom, pre maškrtníkov ich však môžete ochutiť tatárskou omáčkou alebo kečupom a strúhaným syrom.

Zemiakové „taštičky“

Z uvarených zemiakov, polohrubej múky, vajíčka a soli vypracujte podobné cesto ako v prípade posúchov, akurát ho nijako špeciálne nedochucujte. Cesto vyvaľkajte na pomúčenej doske a pokrájajte na menšie štvorce. Na každý štvorec položte lyžicu džemu, orechovej/makovej plnky, tvarohu, čokoládovej nátierky alebo jednu slivku bez kôstky – výber chuti je len na vás. Štvorec cesta následne preložte do trojuholníka a okraje dobre popritláčajte tak, aby plnka počas varenia nevytiekla. V prípade sliviek štvorce zatočte do tvaru gule. Vo väčšom hrnci priveďte vodu do varu a postupne do nej nahádžte taštičky alebo gule. Povarte na miernom ohni 15 – 20 minút, kým cesto nie je dostatočne mäkké. Po vybratí z vody taštičky premyte v studenej vode, preceďte a polejte roztopeným maslom. Posypať ich môžete múčkovým cukrom, pomletými orechmi, pomletým makom, či dokonca opraženou strúhankou.


Mohlo by vás zaujať: Cestovinové dobroty: Vyčarte zo zásob chutné jedlo dvakrát inak!


Všestranné rizoto

V prípade ryže ako zvyšku jedla sa vašej fantázii medze naozaj nekladú. V rámci superrýchlej vegetariánskej variácie pokrájajte pór na kolieska a následne ho opražte na rozpálenom oleji do sklovita. Pridajte plechovku šampiňónov a zeleninu – dusenú, z konzervy alebo mrazenú (mrkvu, hrášok, kukuricu, brokolicu…). Podlejte trochou vývaru a poduste. Pridajte uvarenú ryžu, dobre premiešajte a dochuťte soľou, čiernym korením, prípadne vegetou a bylinkami podľa chuti. Servírujte s nastrúhaným parmezánom.


Mohlo by vás zaujať: Zemiaky ako príloha aj samostatne: Tieto pochúťky vás dostanú!


Viacdňový chlieb do koša nepatrí

Máte doma chlieb, ktorý nie je ešte plesnivý, ale stratil mäkkosť a čerstvú chuť? Urobte si z neho chrumkavé tousty – a nemusíte použiť ani hriankovač. Chlieb nakrájajte na tenké krajce a opečte z oboch strán dohneda. Potrite strúčikom cesnaku a položte naň malú hrsť strúhaného syra. Výborné sú aj zapečené chlebíky z rúry – natrite krajce maslom, posypte nivou a nechajte v rúre zapiecť. Pre mäkšiu obmenu raňajok krajce chleba obaľte vo vajíčku. Opečte takisto z oboch strán, podávajte však s plátkom údeného syra a paradajkou. Suché pečivo môžete zas postrúhať na strúhanku.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame