Nezmyselné spotrebiče u vás doma: Za tieto peniaze vyhadzovať nemusíte!

spotrebiče

flickr.com

S blížiacimi sa Vianocami veľká časť z nás pokukuje po predajniach s elektronikou s myšlienkou zakúpiť nového pomocníka do domácnosti. Na trh totiž neustále pribúdajú nové vychytávky na prípravu rôznych pochúťok a uľahčenie práce. No čím väčšie zásoby spotrebičov si doma vytvárame, tým viac zápasíme s nedostatkom miesta. Zistite, ktoré spotrebiče vo vašom príbytku takmer vôbec nevyužijete a ako ich pokojne môžete nahradiť.

Myslite ekologicky

Hromadenie spotrebičov našich domácnostiach nie je len otázkou priestorových možností. Ak v predajni zablúdite medzi drobných pomocníkov do kuchyne, zistíte, že dnes je dostupný výrobok takmer na všetko – dokonca aj na uvarenie vajíčok. Ak sa takéto niečo ocitne pod stromčekom, v danú chvíľu určite vzbudí záujem. Zamýšľali ste sa však nad tým, na koľko ho počas roka dokážete využívať?

Jogurtovač

Jeden z hitov, ktorý si už stihlo zakúpiť množstvo milovníkov živých kultúr. Niet sa tomu čo čudovať – jogurt patrí k dôležitej súčasti jedálneho lístka väčšiny Slovákov. V období vykurovacej sezóny si ho však tí šikovnejší vyrábajú doma na radiátore. Stačí si zadovážiť čerstvé mlieko z automatu a biely jogurt z obchodu. Mlieko privedieme takmer do bodu varu, necháme trochu vychladiť a primiešame doň zakúpený jogurt. Zmes rozdelíme do téglikov, prikryjeme nahriatou utierkou a poukladáme na radiátor. Počkáme 5 – 8 hodín, po ktorých môžeme dochucovať a konzumovať. V letných mesiacoch stačí použiť predhriatu elektrickú rúru.


Mohlo by vás zaujímať: Milujete jogurty? Takto si doma vyrobíte svoj vlastný!


Hotdogovač

Zvyknete si v stánku ako rýchlu pomoc proti hladu kúpiť párok v rožku? Túto maškrtu si môžete pripraviť kedykoľvek u vás doma. Elektronického pomocníka dostupného od približne 20 eur však k tomu rozhodne nepotrebujete. „Ja zvyknem v sobotu na raňajky kúpiť čerstvé rožky a uvariť párky. Pre tých najmenších urobím zopár hotdogov tak, že odrežem koniec kožka, rúčkou od tĺčika na mäso vydlabem dierku, dám do nej sladký kečup a vložím párok. Deti sa zalizujú aj bez hotdogovača,“ podelila sa o svoje skúsenosti naša čitateľka Margita (42).

Popkornovač

Neviete si bez pukancov predstaviť žiadnu párty či sledovanie filmu? Najpohodlnejším riešením sú v tomto smere vrecká s kukuricou do mikrovlnnej rúry, ktoré sú dostupné v rôznych príchutiach. Lacnejším variantom ale je, ak si v obchode kúpite len samotné kukuričné zrná. Do väčšej panvice s pokrievkou dajte trochu oleja, počkajte kým sa rozpáli a prisypte kukuricu v jednej tenkej vrstve. Ihneď zakryte pokrievkou a počas pukania mierne traste. Hotové pukance môžete preliať roztopeným maslom so štipkou soli. Takýmto spôsobom ušetríte takisto 16-20 eur.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračný robotický vysávač uprace za vás: A na počkanie!


Odšťavovač

V rodinách s malými ratolesťami a s vlastným ovocným sadom ide o nenahraditeľného pomocníka. Ak ale bývate v byte a ovocie kupujete na trhu či v supermarketoch, vízia čerstvých štiav vás rýchlo prejde. „Chcel som schudnúť zopár kíl za pomoci prírodných džúsov, tak som investoval do odšťavovača. Chuť bola lahodná, ale po pár týždňoch ma odšťavovanie prešlo. Spotreboval som množstvo drahého ovocia, šťavy bolo pomenej a zostávalo mi množstvo odpadu. Môžem povedať, že čerstvé šťavy každý deň idú poriadne do peňazí, ak nemáte vlastný zdroj ovocia,“ posťažoval sa nám pán Michal (45) z Trebišova. Zároveň treba dodať, že ak je ovocie menej šťavnaté kvôli nedostatku vlahy, šťavy získate ešte menej. Nehovoriac o zimnej sezóne, kedy predražené ovocie dovážame. Pri niektorých typoch odšťavovačov tiež začne ich vlastníkov odrádzať zložité umývanie jednotlivých súčastí.

Sporný robotický vysávač

Túžite seba či svoju polovičku odbremeniť od častého vysávania? Robotický pomocník sa na prvý pohľad javí ako ideálne riešenie – čistí podlahy a koberce sám bez dozoru, zatiaľ čo vy sa môžete venovať celkom inej činnosti. Pripravte sa však aj na možné komplikácie. Ak chcete mať povysávané aj pod nábytkom, ten by mal byť až vo výške 30 centimetrov od zeme. Problémom bývajú tiež prechodové časti ako prahy či hrubšie koberce. Pokojne sa vám dokonca môže stať, že po vysávaní nájdete na zemi dlhé vlasy a iné nečistoty. V mnohých domácnostiach tak drahý robotický vysávač stojí v kúte, pretože mu treba všetko odpratať z cesty a nikdy nepovysáva tak, ako ľudské ruky s obyčajným vysávačom.


Zvyknete nakupovať spotrebiče ako vianočné darčeky? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: flickr.com, flickr.com, Johnny
Odporúčame