Neznámy syndróm vianočného stromčeka: Môže vás zdobenie ohroziť tak, že ochoriete?

syndróm vianočného stromčeka a žena pri ihličnanových vetvičkách

Obyčajné ovoniavanie ihličia sa môže zmeniť na zdravotný problém (Zdroj: Freepik/prostooleh)

Príchod Vianoc sa nezadržateľne blíži a v mnohých domácnostiach už žiari ozdobený stromček. Možno vás táto príjemná povinnosť ešte len čaká, ale istotne si z minulých rokov pamätáte situácie, že ste pri dekorovaní živých vetvičiek kýchali, kašľali či slzili. Asi ste tieto príznaky pripisovali zimnej sezóne bohatej na prechladnutia, ale skutočnosť je často úplne iná. Možno máte syndróm vianočného stromčeka. Ešte ste o ňom nepočuli?

Poznáte syndróm vianočného stromčeka?

Syndróm vianočného stromčeka vám nespôsobí rodinný príslušník, ktorý ozdobí stromček namiesto vás a vy si neviete zvyknúť na jeho umeleckú kreáciu. V prvom rade je dôležité zdôrazniť, že ide o syndróm, ktorý sa týka živého stromčeka, takže kto má umelý, nebude mať tak výrazné podobné problémy, aj keď isté komplikácie môžu nastať aj pri ňom.

Medzi hlavné príznaky patrí:

  1. tečenie hlienu z nosa, kašeľ, pocit škrabania v hrdle,
  2. slzenie a pálenie očí, svrbenie očí a nosa,
  3. vyrážky i dýchavičnosť.

Astmatici môžu dokonca pociťovať zúženie dýchacích ciest, nastane u nich tak problém s dýchaním až sa vyvinie záchvat. Zdravý človek pravdepodobne tieto príznaky nespozoruje, ale alergici a astmatici sú ohrozenou skupinou a dokonca kúpa živého stromčeka môže ich ochorenie ešte viac skomplikovať.

Alergická reakcia na živé stromčeky vzniká v dôsledku toho, že na stromčeku sa nachádza v priemere až 50 rôznych druhov plesní, roztoče, peľ a iné alergény. Britský všeobecný lekár Andy Whittamore sa vyjadril, že: „pleseň je prítomná vo väčšine domácností a mnohí ľudia si ju ani neuvedomujú, ale plesne prirodzene rastú aj na vianočných stromčekoch. Situácia sa ešte viac zhoršuje vtedy, keď je zapnuté kúrenie, pretože vyššia teplota podporí rýchlejší rast plesní.“ Ako jedno z riešení odporúča, aby pacienti s astmou užívali svoje predpísané inhalátory a minimalizovali riziko vzniku syndrómu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Význam umelej inteligencie pre zdravie: Dokáže spoľahlivo diagnostikovať aj rakovinu?

 

Alergia na ihličnany je vzácna

Kto trpí alergiami a astmou, ten by sa živému vianočnému stromčeku mal radšej vyhnúť. Ak niekto trpí alergiou na peľ, v tom prípade by ihličnany nemali byť veľkým problémom, pretože citlivosť na peľ je vzácna. Záleží aj od výberu druhu ihličnanu. Borovica je častejším alergénom ako smrek či jedľa.

Farmaceutka Martina Beniačová odporúča predtým, ako stromček umiestnime do domácnosti, urobiť toto: „Odporúča sa stromček umyť vodou pomocou hadice. Pri takomto umývaní sa totižto zbavíte množstva peľu, plesní, nečistôt a roztočov, ktoré živé stromčeky v sebe ukrývajú. Po umytí by ste ho mali nechať vyschnúť v chladnejšej miestnosti s nízkou vlhkosťou. Práve plesne milujú teplo a vlhko a po určitom čase v takomto prostredí sa znásobia. Pri zdobení netreba zabúdať na použitie rukavíc, aby ste sa vyhli kožným reakciám, pretože na živých stromčekoch pri zdobení môžete prísť do kontaktu s miazgou (najmä na borovici a smreku), ktorá obsahuje látku podobnú jedovatému brečtanu a spôsobuje kožnú vyrážku. Po dokončení zdobenia by ste sa mali prezliecť a poriadne vyprať oblečenie, v ktorom ste zdobili.“

Živý vs. umelý stromček a syndróm

Pre koho je živý stromček hrozbou sme si už priblížili. Umelý stromček je iba čiastočným riešením, záleží od toho, ako bol skladovaný. Pri nesprávnom skladovaní môže nastať podobný problém ako pri živom. Zabalený v krabici alebo v igelite, niekde v pivnici alebo na povele, kde je prach a tvoria sa plesne, vlastne vytvára ten istý efekt a sú na ňom alergény, ktoré vyvolajú alergické reakcie.

Alergológ doktor DeVon Preston z Clevelandskej kliniky pripomína, že: „máme tendenciu umelé stromčeky skladovať na miestach v domácnosti, kde je veľa prachu a prachových roztočov. Alebo sú umiestnené na miestach, kde je teplo a vlhko a kde sa vytvárajú plesne. Zriedkavo ich ukladáme do vzduchotesných obalov.“ Aj to je však jedno z riešení, ako si čistý a suchý umelých stromček odložiť po vianočnej sezóne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
FOTORECEPT Bezlepkové citrónové hviezdičky: Vianočné pečivo, ktoré sa vám rozplynie v ústach

Alergia na vianočné vône

Vianoce si spájame s vôňami. Škorica, klinčeky, vanilka, ihličie či citrusy preferujeme vo vonných sviečkach, voskoch, difuzéroch alebo vonných tyčinkách. Alergici a astmatici by mali poznať vonné látky, ktoré im nevyhovujú a spôsobujú problémy, ale mnohí ľudia ani netušia, prečo sa u nich náhle objavili alergické reakcie.

Vonné tyčinky sú pre astmatikov nebezpečnejšie, pretože uvoľňujú viac ako stonásobne väčší počet malých častíc do vzduchu ako sviečky, a práve tie jemné častice by mohli vyvolať záchvat,“ vysvetľuje farmaceutka. Vonné sviečky obsahujú syntetické vône a chemikálie – môžu vyvolať alergické reakcie, ktoré sa nemusia prejaviť hneď, ale u niekoho až za pár dní.

Mnohí ľudia si škoricu a klinčeky spájajú s pocitom blížiacich sa Vianoc. Pomaly každá vianočná sviečka či vonná tyčinka má v sebe vôňu škorice. Vedeli ste, že je to jeden z najčastejších alergénov, čo sa týka alergie na vône? Medzi najčastejšie vonné alergény patria:

  • škoricový aldehyd, škoricový alkohol,
  • amylškoricový aldehyd,
  • eugenol, isoeugenol, gerianol, hydroxycitronellal.

Tieto vonné látky sa pridávajú do mnohých produktov, pretože majú príjemnú vôňu a v niektorých maskujú zápach iných látok. Je dobré všímať si zloženie produktov, ktoré kupujeme, aby sme sa im vedeli vopred vyhnúť a predišli tak nepríjemným zdravotným komplikáciám. Na astmu sa odporúča používať čistá a kvalitná cyprusová, eukalyptová, tymiánová alebo yzopová silica, ktoré majú protizápalový efekt na horné dýchacie cesty a na astmu.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Independent.co.uk, cbsnews.com, Drmax.sk
Odporúčame