Ničia vás úzkostné stavy či záchvaty paniky? Poradíme vám, ako ich zvládnuť!

úzkosť

thinkstockphotos.com

Žijeme v období prudkých zmien, ktorým sa častokrát ani nestihneme prispôsobiť. Obrovské psychické vypätie si tak vyberá svoju daň od civilizačných chorôb, ako sú kardiovaskulárne ochorenia či cukrovka, až po psychické poruchy. Patria medzi ne i stavy paniky a úzkosti, ktoré dokážu prerásť do akéhosi záchvatu s viditeľnými telesnými prejavmi. Zistite, ako sa panický atak prejavuje a ako si v kritickej situácii zachovať chladnú hlavu.

Keď trpí nielen duša, ale aj telo

Každý deň sa vo svojom vnútornom svete stretávame s množstvom emócií, ktoré buď potlačíme alebo uvoľníme ventil a pustíme ich zo seba von. Problém nastáva, ak sa tento systém vymkne spod kontroly a v oblasti vnútorného prežívania dôjde k nerovnováhe. Stres má totiž mnoho podôb a jeho čoraz častejšou odpoveďou je úzkosť, čiže pocit ohrozenia, strachu či neistoty, a to aj bez zjavnej príčiny. Nahromadená psychická záťaž sa môže pretaviť do panického ataku, ktorý je súčasne sprevádzaný telesnými príznakmi:

  • búšenie srdca, častokrát spojené s bolesťou na hrudi
  • potenie
  • závraty
  • sťažené dýchanie
  • tŕpnutie končatín, tváre, jazyka
  • nevoľnosť, pocit na vracanie
  • poruchy videnia, rozostrené videnie, zahmlievanie pred očami

Mohlo by vás zaujímať: Úzkostné stavy môžu potrápiť každého: Vyhnite sa im pomocou týchto potravín


Spúšťačom môže byť čokoľvek

Panická porucha sa u vás môže dostaviť ako nepozvaný hosť v prípade, že prechádzate náročnejším obdobím v živote – rozvodom, úmrtím blízkej osoby, prepustením z práce a podobne. Mnohí pacienti majú s takýmito atakmi dočinenia bez zjavnej príčiny, no určitú úlohu zohráva aj dedičný faktor. Pre istotu sa tiež vyhýbajte nápojom s obsahom kofeínu (káva, čierny čaj, energetické a kolové nápoje). Vyhľadať odbornú pomoc by ste mali za nasledovných okolností:

  • záchvat trvá viac ako 20 minút
  • so záchvatom sa dostavia aspoň štyri vyššie uvedené telesné príznaky
  • počet prekonaných záchvatov je vyšší ako štyri mesačne

Mohlo by vás zaujímať: Strata sebavedomia, strach či nervozita: Ako si poradiť s úzkostnou depresiou?


Základom je správne dýchanie

Pokiaľ cítite, že niečo nie je v poriadku a panický atak sa nezadržateľne blíži, sústreďte sa na pravidelné hlboké dýchanie. Naberte vzduch do plných pľúc, aspoň na 3 sekundy zadržte dych a následne pomaličky vydychujte. Uvedený postup opakujte, až kým nepríjemné pocity neodoznejú. V prípade, že sa záchvat naplno rozbehol a začali vám tŕpnuť končatiny, pravdepodobne došlo k hyperventilácii, čiže k príliš rýchlemu a plytkému dýchaniu. Vtedy je potrebné zbaviť krv prebytočného kyslíka tým, že jej dodáte oxid uhličitý. Priložte si k ústam sáčok a dýchajte doň ako vo filmoch. Obe techniky sú pomerne náročné, no dajú sa natrénovať pod dohľadom skúseného odborníka.


Mohlo by vás zaujímať: Zmáha vás smútok a úzkosť? Skúste naše 4 tipy proti depresii


Analyzujte svoje pocity

Aj keď sa vám to zdá nepredstaviteľné, skúste sa naplno ponoriť do toho, čo práve prežívate. Je vedecky potvrdené, že čím viac sa mozog prejavom paniky bráni, tým skôr sa vrátia späť. V čase krízy pomáha, ak sa sústredíte na nejaký predmet, ktorým môže byť aj váš osobný talizman. Nezabudnite sa pozitívne motivovať a opakujte si, že panická úzkosť čoskoro pominie, pretože ju hravo zvládnete. Majte vždy poruke magnézium a nezostávajte úplne sami. Ak sa váš stav natoľko zhorší, že telo ovládnu nekontrolovateľné kŕče, poproste niekoho, aby vám zavolal záchranku.


Ako sa dá žiť s panickou úzkosťou? Podeľte sa o svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame